| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Tradycyjny dom nie musi oznaczać dworku z kolumnami

Tradycyjny dom nie musi oznaczać dworku z kolumnami

Określenie dom w stylu tradycyjnym jest często używane w opozycji do dom w stylu nowoczesnym. Tymczasem jest ono niezwykle pojemne – oznacza i tradycyjne domy z poddaszem użytkowym, i architekturę stylową. Często decyduje detal. Wyjaśniamy, komu może się spodobać dom w stylu tradycyjnym.

Wybór stylu domu to często pierwsza decyzja, jaką podejmujemy, planując własną siedzibę. Dom o dość zwartej bryle, spadzistym dachu, wykończony klasycznymi materiałami wydaje się rozwiązaniem najbardziej bezpiecznym. Taki budynek może przykuć uwagę swoją architektoniczną formą lub starannym wykończeniem, ale na pewno nie będzie się nadmiernie wyróżniał z otoczenia ani szokował.

Tradycja czy architektoniczny melanż

Powszechnie uważa się, że tradycyjny dom oznacza dworek. Tymczasem to tylko jedna z licznych form stylu tradycyjnego. Nawiązania do tradycji mogą być znacznie prostsze i o wiele mniej wymagające. Punktem wyjścia jest zazwyczaj forma domu parterowego z poddaszem użytkowym. O tym, czy nabierze on cech domu tradycyjnego, czy nowoczesnego, zadecydują detale i materiały. Kluczowy jest dach – musi być okazały, dobrze widoczny, dekorujący dom zarówno architektonicznymi detalami, jak i solidnym pokryciem. Dach dwupołaciowy zazwyczaj rozbudowany jest lukarnami lub wolimi oczkami.

Coraz częściej jednak jako wyróżnik stylu tradycyjnego uznaje się znacznie bardziej okazały i widoczny na każdej elewacji dach czterospadowy. Bryła budynku jest zazwyczaj dość zwarta – jeśli są ozdobniki, to klasyczne wykusze, ryzality, podcienia i nisze. Istotnym wyróżnikiem stylu tradycyjnego jest ukształtowanie elewacji. W wydaniu najbardziej klasycznym wyraża się ono uporządkowaniem elementów zgodnie z zasadą symetrii z gankiem lub facjatą w centralnej części. Bardziej swobodnie ukształtowane elewacje zawsze mają zaakcentowane wejście: gankiem, kolumnami, daszkiem. Tradycyjny dom wyróżnia się również kształtem okien – zawsze są z podziałami dzielącymi je na mniejsze pola lub ozdobione drobną siatką szprosów. Lubianym elementem są okiennice – nie tylko zdobią elewacje i tworzą rustykalny klimat, ale też wzmacniają poczucie bezpieczeństwa. Zwolennicy tradycji chętnie widzą w swoich domach balkony, loggie, werandy. Wydzielające ich granice balustrady najczęściej są wykonane z drewnianych elementów.

Dom nowoczesny czy tradycyjny

Dom tradycyjny może być zarówno murowany i otynkowany, jak i zbudowany z drewna lub wykończony drewnianą oblicówką. Nie brakuje tu również odwołań do tradycyjnych sposobów wykończenia ścian – najlepiej jednak, aby miały one źródło w tradycji danego regionu, na przykład mur pruski na Pomorzu, ściany obłożone łupanym granitem na Mazurach, a piaskowcem w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Materiałami wykończeniowymi podkreśla się solidność i trwałość domu, bo przecież „tradycyjny” oznacza na lata, dla wielu pokoleń. Dlatego budynek musi mieć wyraźnie podkreślony cokół dający wrażenie, że dom jest wrośnięty w ziemię. Podobną rolę odgrywają wzmocnione narożniki w kształcie tradycyjnych murów przyporowych lub obłożone materiałem trwalszym niż tynk – cegłą klinkierową, kamieniem. Dach również musi stwarzać wrażenie trwałego, niezniszczalnego, dobrze chroniącego dom przed niszczącymi siłami natury. Mile widziana jest dachówka i naśladująca ją blachodachówka, w nawiązaniach regionalnych – gont. Zestaw kolorystyczny domu jednorodzinnego także ma podkreślić związek z klasyką: ściany będą raczej jasne, pokrycie dachu i cokół – ciemniejsze czerwone lub brązowe, okna najczęściej w naturalnym kolorze drewna.

Dom tradycyjny, czyli dla każdego?

Dom tradycyjny ma najczęściej układ wnętrz dość standardowy, zaprojektowany z myślą o modelowej rodzinie. W typowej, dość zwartej bryle budynku parterowego z poddaszem podział na strefy dzienną i nocną przebiega zgodnie z granicami kondygnacji. Nowoczesność ogranicza się do otwartej lub półotwartej strefy dziennej.

Przy wyborze projektu zwolennicy tradycji rzadziej sięgają po takie rozwiązania jak dwukondygnacyjne pomieszczenia, galerie i antresole. Garaż zazwyczaj wtapia się w bryłę domu, zachowując tradycyjną hierarchię ważności obu części. Współczesny dom, choćby wiernie naśladował któryś ze stylów historycznych, otwiera się na otoczenie. Zwykle jednak wyjście na taras i do ogrodu lokalizuje się w salonie, rzadziej w sypialniach i innych pomieszczeniach. Zbyt duża liczba wyjść może zachwiać tak ważne u zwolenników tradycji poczucie bezpieczeństwa.

Autor: Projekty domów

M31 - Nasz dom

Autor: Projekty domów

Spokojna zatoka - Murator DL09

Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Komfortowy dom dla dużej rodziny. Jak powinien...

Przemyślany, funkcjonalny - słowem komfortowy dom dla dużej rodziny. Dwa pokoje na parterze można...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.