| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Dom, którego bryłę obudowano tropikiem. PREZENTACJA PROJEKTU domu jednorodzinnego

Dom, którego bryłę obudowano tropikiem. PREZENTACJA PROJEKTU domu jednorodzinnego

Projektanci mówią, że ten dom jednorodzinny ma dwie skóry, bo jego mieszkalną bryłę obudowano drewnianym tropikiem przekrytym blachą. Zrobiono to, aby była lepiej chroniona – zimą przed stratami ciepła, a latem przed przegrzaniem. 

Autor: Agnieszka Gałwiaczek/AIR.CHITEKCI GP

Przestrzeń buforowa jest wentylowana za pomocą szczelin przy ziemi i uchylanego okna w nadbudówce na dachu. Górne krawędzie glifów okiennych zostały tak ukształtowane, aby optymalnie doświetlić wnętrza, jednocześnie chroniąc je przed przegrzaniem latem

Na pierwszy rzut oka - dom jak wiejska chałupa

Pierwszy rzut oka na wizualizacje nasuwa skojarzenia ze starą tradycyjną chałupą, i to nie tylko z powodu wykorzystanego na elewacjach drewna zabezpieczonego impregnatem naśladującym barwę patyny. Podobieństwa są znacznie głębsze – poczynając od kształtu bryły oglądanej od strony drogi i wejścia usytuowanego od podwórza, a kończąc na pomalowanych na błękitny kolor rozglifieniach wokół okien (przypominają okiennice dawnych chat).

Odwołania do starej architektury nie przeszkodziły w tym, by projekt był na wskroś nowoczesny. Dom jest nie tylko energooszczędny. Modułowa i szkieletowa budowa jego podwójnych przegród zewnętrznych – tak zwanych skór – sprawia, że może się elastycznie dostosowywać do zmieniających się potrzeb mieszkańców.

Projekt pozwala na rozbudowę albo zmniejszenie domu – wraz ze zmieniającymi się potrzebami mieszkańców – w stosunkowo krótkim czasie i niewielkim kosztem.

Niekonwencjonalna architektura 

Dom jest parterowy, zbudowany na planie wydłużonego prostokąta. Drewniana bryła osłaniająca część mieszkalną najspokojniej prezentuje się od strony północnej. Oglądana z tej perspektywy jest najbardziej oszczędna – sprawia wrażenie parterowego prostopadłościanu przekrytego dwuspadowym dachem.

Efekt potęgują ściany poszyte deskami elewacyjnymi w kolorze starego drewna. Są ułożone pionowo, tak jak na dawnych zabudowaniach gospodarczych.

Od południa bryła jest bardziej zróżnicowana za sprawą różnorodnych kształtów okien i uformowanych wokół nich pod różnymi kątami rozglifień. Wprawdzie nadanie im błękitnej barwy to dzisiejsza parafraza dawnych okiennic, ale utworzona przez nie na elewacji kompozycja jest wyraźnie geometryczna.

Kolejne współczesne elementy to okna dachowe doświetlające taras i nadbudówka na dachu, która pełni funkcję nie tylko wywietrznika strefy buforowej, lecz także podkonstrukcji pod kolektory.

Od wschodu i zachodu interesująco wygląda odchylenie północnej ściany od pionu. Architekci, ustawiając ją pod kątem 20°, udowodnili, że niekonwencjonalne podejście do kształtu domu może mieć wymiar nie tylko estetyczny, ale także praktyczny. Tym razem nietypowe nachylenie elewacji chroni ją przed zamakaniem.

Kompozycyjną konsekwencją tego rozwiązania jest ustawienie ażurowej osłony strefy wejścia z przeciwległej, południowej strony domu tak, by tworzyła płaszczyznę równoległą do pochyłej ściany.

Szczegółowy opis projektu tego domu znajdziesz w miesięczniku Murator 12/2013.

 

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Agnieszka Gałwiaczek/AIR.CHITEKCI GP

Pionowe deskowanie tropiku (tak zwanej pierwszej skóry) i poziome na bryle mieszkalnej przy zadaszonym tarasie to prosty sposób na ujednolicenie złożonej architektury domu. W tym projekcie strefę wejścia połączono z tarasem. Jej odrębność zaznaczają jedynie pochyła ażurowa konstrukcja pod pnącze i odrębne zadaszenie pokryte blachą płaską na pełnym deskowaniu

Autor: Agnieszka Gałwiaczek/AIR.CHITEKCI GP

Od południowego zachodu jest duży taras, który pełni dwie funkcje – rekreacyjną i strefy wejściowej

Na jaką działkę dom?

Architekci uznali, że optymalna powierzchnia działki dla „Domu w domu” to blisko 1200 m2. Jednak można go wybudować już na takiej o powierzchni 662,6 m2, przy czym jeden z jej boków powinien mieć długość aż 32,8 m (zorientowany na kierunek wschód – zachód), drugi 20,2 m (na północ – południe).

Projektanci, przygotowując koncepcję zagospodarowania terenu dla działki optymalnej, przewidzieli dwa miejsca postojowe na samochody albo garaż wolno stojący (jedno- lub dwustanowiskowy) i jedno miejsce postojowe.

Poza tym, aby dodatkowo ochronić dom przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z nich stratami ciepła, od północy i zachodu zaproponowali średnie i wysokie drzewa iglaste, które mają pełnić funkcję izolacyjną, a od południa – średnią i wysoką zieleń liściastą chroniącą budynek przed przegrzaniem w lecie i nieutrudniającą doświetlenia wnętrz zimą.

Szczegółowy opis projektu tego domu znajdziesz w miesięczniku Murator 12/2013.

Ile trwa budowa domu? Harmonogram budowy KROK PO KROKU

Pokazujemy przykładowy harmonogram dla poszczególnych etapów budowy domu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Mały dom. 5 najlepszych projektów małych domów o...

Oto 5 najlepszych projektów małych domów, których powierzchnia jest zbliżona do...

Domek letniskowy - przepisy o budowie domku...

Budowa domku letniskowego jest mniej wymagająca niż domu całorocznego. Pokoje w domku letniskowym mogą mieć...

Umowy budowlane: umowa z wykonawcą wzór. Co...

Umowa z wykonawcą: pobierz gotowy wzór umowy. Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane? Przed...

Gala wręczenia nagród w konkursie Remont Roku 2016

9 lutego na targach budowlanych BUDMA odbył się finał konkursu Remont Roku 2016. W trakcie gali wręczyliśmy...

5 najlepszych domów dla pary 50+. Wybieramy...

Polacy decydują się na budowę domu najczęściej przed 40. rokiem życia. Ale są też i tacy, którzy...