Dom do rozbudowy. Projekt domu M03

2014-04-07 11:33

Jeśli planujesz w przyszłości rozbudowę domu wybierz taki projekt domu, który ułatwi ci to zadanie. Proponujemy projekt domu Murator M03 Moje miejsce. Zobacz, jak można zmienić i powiększyć ten budynek.

Murator M03 – Moje miejsce
Autor: Małgorzata Gidzińska Murator M03 – Moje miejsce

Rozbudowa domu w dwóch etapach

Największą zaletą tego domu jest możliwość budowania go w dwóch etapach. Poprzestając na pierwszym, uzyskujesz wygodne, dość duże (prawie 78 m²) mieszkanie na parterze. Podzielone jest ono na dwie części – dzienną, którą tworzy hol, duży salon i otwarta kuchnia, oraz nocną, w której znajdują się dwie sypialnie, łazienka i WC. Jeżeli po jakimś czasie zdecydujesz się na realizację drugiego etapu, dodatkowo zyskasz pomieszczenia na poddaszu (38,4 m²) – dwie sypialnie z garderobami i łazienkę. Rozbudowę domu ułatwia lekki, drewniany fragment stropu (przykryty płytami gipsowo-kartonowymi), po rozebraniu którego powstaje miejsce na wygodne schody. Możliwość podzielenia budowy domu na dwa etapy przewidziana już w projekcie jest bardzo istotna. Inwestor unika wtedy konieczności dokonywania kłopotliwej i kosztownej adaptacji (na przykład podniesienia ścianki kolankowej) i nieoczekiwanych zmian bryły budynku.

Co można zmienić w tym projekcie?

  • Bieg schodów - jest to możliwe i nie zmienia niczego w układzie poddasza – korzystanie z holu jest wygodne niezależnie od biegu schodów. W przestrzeni pod schodami można umieścić na przykład fotel lub sofę i dzięki temu cofnąć je trochę ze środka pokoju.
  • Usytuowanie kominka - można wybudować go tak, aby dodatkowo „wychodził” na zewnątrz. Konieczne jest jednak zrobienie odrębnego komina, bo według przepisów dwa urządzenia nie mogą mieć wspólnego przewodu. W przypadku wykonywania zewnętrznego kominka warto jednocześnie powiększyć taras.
  • Dodatkowe okna -  można je umieścić po obu stronach istniejącego okna balkonowego położonego na granicy pokoju dziennego i kuchni. Zyskasz wtedy nowe okna w obydwu tych pomieszczeniach. W pokoju dziennym sięgnie ono akurat do kominka, natomiast w kuchni trzeba będzie trochę przesunąć stół. Równe odległości pomiędzy oknami i ich jednakowa wielkość oraz kształt sprawią, że elewacja będzie nadal wyglądać harmonijnie.
  • Poddasze użytkowe zamiast strychu - Okazuje się, że da się to w miarę łatwo osiągnąć, ponieważ nie ma tam żadnej ściany konstrukcyjnej. Dzięki racjonalnemu przestawieniu ścian działowych można stworzyć jedno wygodne mieszkanie – z aneksem kuchennym (w miejscu kącika do pracy), łazienką i sypialnią oraz odrębny pokój z własną łazienką. Wspólny dla nich będzie tylko hol. Przy takiej przebudowie sypialnie będą trochę mniejsze (jedna bez garderoby), ale coś za coś...
  • Garaż - wariant M03a przewiduje także garaż dobudowany po lewej stronie od wejścia. Wybudowanie garażu wiąże się z koniecznością zrezygnowania z okienka w łazience na parterze oraz dobudowania po przeciwnej stronie domu wiaty, dzięki której zostanie utrzymana symetria całego domu. Układ pomieszczeń na parterze nie pozwala jednak na zrobienie wejścia do garażu bezpośrednio z domu – jest ono możliwe tylko z zewnątrz.
Nasi Partnerzy polecają