| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Adaptacja projektu gotowego. Jakie zmiany w projekcie są najczęściej wprowadzane?

Adaptacja projektu gotowego. Jakie zmiany w projekcie są najczęściej wprowadzane?

Po wyborze domu z katalogu przychodzi czas na adaptację projektu gotowego, czyli dostosowanie go do działki. To idealny moment na wprowadzenie zmian w projekcie, dzięki którym dom w większym stopniu będzie spełniał oczekiwania inwestorów.

Autor: Andrzej Szandomirski

Często wprowadzanymi zmianami w projekcie jest zmiana usytuowania budynku, wymiarów zewnętrznych, podpiwniczenie budynku oraz dodanie lub usunięcie garażu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przed dołączeniem wybranego projektu do wniosku o pozwolenie na budowę należy przeprowadzić jego adaptację, czyli dostosować fundamenty do rodzaju gruntu na działce oraz ustalić poziom rzędnej parteru w stosunku do poziomu działki. Na tym etapie inwestorzy mają też możliwość wprowadzenia poprawek, tak aby projekt stał się bardziej podobny do domu ich marzeń.

Adaptacja fundamentu do warunków terenu

W projektach gotowych fundamenty są zaprojektowane na podstawie przyjętych założeń dotyczących nośności i jakości gruntu. Architekt dokonujący adaptacji projektu musi stwierdzić, czy teren danej działki spełnia te założenia (a zatem nie trzeba będzie projektować fundamentów od nowa). Całkowitą pewność w tej mierze zagwarantuje opinia geotechnika wydana po przeprowadzeniu badań gruntowych na działce. Jednak nie w każdym przypadku projektant ma obowiązek zlecenia takich badań. W sytuacji gdy na sąsiednich działkach znajdują się domy podobne do tego, który stanie na naszej działce, ekspertyza geologiczna nie jest konieczna.

Usytuowanie budynku

W ramach dostosowania projektu do terenu, na którym będzie realizowany, należy także pomyśleć o jego usytuowaniu względem poziomu działki oraz drogi wjazdowej i działek sąsiednich. Usytuowanie domu zbyt nisko, zwłaszcza gdy działka ma spadek od frontu i drogi dojazdowej, w przyszłości może rodzić problemy z powodu wody spływającej w kierunku domu. Z kolei wyniesienie domu zbyt wysoko w stosunku do terenu może zaburzyć jego proporcje i niepotrzebnie podwyższyć koszty budowy. Inwestorzy na ogół nie potrafią sami ocenić, na jakiej wysokości powinien się znaleźć parter budynku. Często murarz doradza, by jeszcze trochę podmurować, w wyniku czego ostatecznie poziom parteru okazuje się za wysoki. Później obsypuje się dom ziemią i kończy się tym, że stoi on na pagórku sztucznie usypanym na środku działki.

Zgodność z planem zagospodarowania terenu

Jeżeli projekt nie spełnia warunków zawartych w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, na etapie adaptacji konieczne jest wprowadzenie zmian w dokumentacji. Mogą one dotyczyć geometrii i kąta nachylenia dachu, szerokości elewacji frontowej, maksymalnej wysokości, liczby kondygnacji itp. Niektóre zmiany w projekcie mogą się okazać zbyt skomplikowane i kosztowne – w takiej sytuacji lepiej poszukać innego projektu spełniającego wymagania inwestora lub zlecić wykonanie projektu indywidualnego. Przykładem może tu być zmiana geometrii dachu. Zastąpienie dachu dwuspadowego wielospadowym czy płaskim niesie za sobą konieczność sporządzenia na nowo większości rysunków w projekcie.

Zmiana wymiarów domu

Często, żeby zmieścić budynek na działce, trzeba go nieznacznie zmniejszyć, ale bywa i tak, że inwestor, chcąc poprawić komfort użytkowania niektórych pomieszczeń, chce dom powiększyć. W przypadku zmiany wymiarów zewnętrznych wiele zależy od geometrii i konstrukcji dachu. Na ogół prościej jest zmniejszyć lub powiększyć budynek z dachem dwuspadowym. Znacznie trudniejsze jest dokonanie takich zmian w domu nakrytym dachem kopertowym lub wielospadowym – ze względu na zwykle bardziej skomplikowany układ konstrukcji dachu.

Prawie zawsze wprowadzenie takich zmian w projekcie będzie wymagało wykonania rysunków zamiennych przeliczenia na nowo elementów konstrukcyjnych więźby dachu. Powiększenie budynku może wpłynąć także na zmianę rozpiętości takich elementów jak stropy czy podciągi. W skrajnych przypadkach, w trakcie adaptacji projektu wystąpi potrzeba zaprojektowania zupełnie nowych elementów konstrukcji budynku.

Podpiwniczenie i adaptacja projektu garażu

Podpiwniczenie zawsze wiąże się ze zmianą fundamentowania, z zaprojektowaniem dodatkowego stropu nad piwnicą oraz dodatkowego biegu schodów lub oddzielnych schodów do piwnicy. Wprowadzenie takich zmian w projekcie będzie wymagało wykonania rysunków zamiennych i obliczeń. Przy podpiwniczaniu budynku trzeba się starać nie zwiększyć zanadto wysokości domu przez zbyt duże wyniesienie parteru ponad teren działki. Może to mieć zły wpływ na proporcje.

W przypadku budynków dwubryłowych (dom i garaż) często wprowadzaną zmianą jest poszerzenie garażu w celu przystosowania go do parkowania dwóch samochodów albo odwrotnie – całkowita likwidacja garażu. O ile likwidacja jest dość prosta, o tyle poszerzenie garażu będzie wymagało znacznej ingerencji w dokumentację – zmienią się fundamenty, elewacje, przekroje, więźba dachu. Jeśli przewidziano jedną szeroką bramę garażową, na pewno trzeba będzie zaprojektować nowe nadproże bramy.

Jak kupić projekt domu jednorodzinnego? Projekt gotowy na konkretną działkę

Wybór projektu domu często ograniczają finanse, czasami wyobraźnia – zawsze specyfika...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
5 projektów domów z poddaszem do adaptacji....

Projekt domu parterowego z poddaszem do adaptacji na później nie oznacza rezygnacji z żadnych...

Mały dom. 5 najlepszych projektów małych domów o...

Oto 5 najlepszych projektów małych domów, których powierzchnia jest zbliżona do...

5 idealnych domów dla dużej rodziny. Wybieramy...

Funkcjonalny i przytulny dom dla 5-osobowej rodziny, który zapewni komfortową przestrzeń użytkową...

Koszt budowy domu jednorodzinnego. 8 domów, które...

Koszt budowy domu poniżej 200 tys. zł? Czy to możliwe? Udowadniamy, że tak. Wybraliśmy dla Ciebie projekty...

ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...