| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Adaptacja projektu gotowego. Jakie zmiany w projekcie są najczęściej wprowadzane?

Adaptacja projektu gotowego. Jakie zmiany w projekcie są najczęściej wprowadzane?

Po wyborze domu z katalogu przychodzi czas na adaptację projektu gotowego, czyli dostosowanie go do konkretnej działki. To najlepszy moment na wprowadzenie zmian w projekcie, dzięki którym dom w większym stopniu będzie spełniał oczekiwania inwestorów.

Autor: Piotr Mastalerz

Najczęstsze zmiany w projekcie gotowym to zmiana materiału elewacyjnego, podwyższenie ścianki kolankowej, przestawianie ścian działowych, dołożenie okien lub zmiana ich wymiarów.

Przed dołączeniem wybranego projektu do wniosku o pozwolenie na budowę należy przeprowadzić jego adaptację, czyli dostosować fundamenty do rodzaju gruntu na działce oraz ustalić poziom rzędnej parteru w stosunku do poziomu działki. Na tym etapie inwestorzy mają też możliwość wprowadzenia poprawek, tak aby projekt stał się bardziej podobny do domu ich marzeń.

Opinia geotechnika

W projektach gotowych fundamenty są zaprojektowane na podstawie przyjętych założeń dotyczących nośności i jakości gruntu. Architekt dokonujący adaptacji projektu musi stwierdzić, czy teren danej działki spełnia te założenia (a zatem nie trzeba będzie projektować fundamentów od nowa). Całkowitą pewność w tej mierze zagwarantuje opinia geotechnika wydana po przeprowadzeniu badań gruntowych na działce. Jednak nie w każdym przypadku projektant ma obowiązek zlecenia takich badań. W sytuacji gdy na sąsiednich działkach znajdują się domy podobne do tego, który stanie na naszej działce, ekspertyza geologiczna nie jest konieczna.

Wyżej lub niżej

W ramach dostosowania projektu do terenu, na którym będzie realizowany, należy także pomyśleć o jego usytuowaniu względem poziomu działki oraz drogi wjazdowej i działek sąsiednich. Usytuowanie domu zbyt nisko, zwłaszcza gdy działka ma spadek od frontu i drogi dojazdowej, w przyszłości może rodzić problemy z powodu wody spływającej w kierunku domu. Z kolei wyniesienie domu zbyt wysoko w stosunku do terenu może zaburzyć jego proporcje i niepotrzebnie podwyższyć koszty budowy. Inwestorzy na ogół nie potrafią sami ocenić, na jakiej wysokości powinien się znaleźć parter budynku. Często murarz doradza, by jeszcze trochę podmurować, w wyniku czego ostatecznie poziom parteru okazuje się za wysoki. Później obsypuje się dom ziemią i kończy się tym, że stoi on na pagórku sztucznie usypanym na środku działki.

Przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę

Jeżeli projekt nie spełnia warunków zawartych w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, na etapie adaptacji konieczne jest wprowadzenie zmian w dokumentacji. Mogą one dotyczyć geometrii i kąta nachylenia dachu, szerokości elewacji frontowej, maksymalnej wysokości, liczby kondygnacji itp. Niektóre zmiany mogą się okazać zbyt skomplikowane i kosztowne – w takiej sytuacji lepiej poszukać innego projektu spełniającego wymagania inwestora lub zlecić wykonanie projektu indywidualnego. Przykładem może tu być zmiana geometrii dachu. Zastąpienie dachu dwuspadowego wielospadowym czy płaskim niesie za sobą konieczność sporządzenia na nowo większości rysunków w projekcie.

Powiększenie domu

Często, żeby zmieścić budynek na działce, trzeba go nieznacznie zmniejszyć, ale bywa i tak, że inwestor, chcąc poprawić komfort użytkowania niektórych pomieszczeń, chce dom powiększyć. W przypadku zmiany wymiarów zewnętrznych wiele zależy od geometrii i konstrukcji dachu. Na ogół prościej jest zmniejszyć lub powiększyć budynek z dachem dwuspadowym. Znacznie trudniejsze jest dokonanie takich zmian w domu nakrytym dachem kopertowym lub wielospadowym – ze względu na zwykle bardziej skomplikowany układ konstrukcji dachu. Prawie zawsze wprowadzenie takich zmian będzie wymagało wykonania rysunków zamiennych przeliczenia na nowo elementów konstrukcyjnych więźby dachu. Powiększenie budynku może wpłynąć także na zmianę rozpiętości takich elementów jak stropy czy podciągi. W skrajnych przypadkach wystąpi potrzeba zaprojektowania zupełnie nowych elementów konstrukcji budynku.

Piwnica i garaż

Podpiwniczenie zawsze wiąże się ze zmianą fundamentowania, z zaprojektowaniem dodatkowego stropu nad piwnicą oraz dodatkowego biegu schodów lub oddzielnych schodów do piwnicy. Wprowadzenie takich zmian będzie wymagało wykonania rysunków zamiennych i obliczeń. Przy podpiwniczaniu budynku trzeba się starać nie zwiększyć zanadto wysokości domu przez zbyt duże wyniesienie parteru ponad teren działki. Może to mieć zły wpływ na proporcje. W przypadku budynków dwubryłowych (dom i garaż) często wprowadzaną zmianą jest poszerzenie garażu w celu przystosowania go do parkowania dwóch samochodów albo odwrotnie – całkowita likwidacja garażu. O ile likwidacja jest dość prosta, o tyle poszerzenie garażu będzie wymagało znacznej ingerencji w dokumentację – zmienią się fundamenty, elewacje, przekroje, więźba dachu. Jeśli przewidziano jedną szeroką bramę garażową, na pewno trzeba będzie zaprojektować nowe nadproże bramy.

Jak kupić projekt domu jednorodzinnego? Projekt gotowy na konkretną działkę

Wybór projektu domu często ograniczają finanse, czasami wyobraźnia – zawsze specyfika...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Czy Twój wykonawca też pracuje na czarno? 80...

Branża budowlana jest w kryzysie nie tylko z powodu stanu gospodarki, ale także poziomu wykonawstwa....

Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

MAŁE DOMY nowej generacji. Co musi mieć dobry...

Mały don jest tani i prosty w budowie, zmieści się na niewielkiej działce, łatwiej go wykończyć i ogrzać....

Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.