| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom jednorodzinny z elewacją z klinkieru i płyt prodema. Zobacz wnętrza z dwustronnym kominkiem

Dom jednorodzinny z elewacją z klinkieru i płyt prodema. Zobacz wnętrza z dwustronnym kominkiem

O uroku tego domu jednorodzinnego decyduje nowoczesna, elegancka bryła oraz elewacja z klinkieru urozmaicona wstawkami z płyt prodema. Prosta forma kryje bogate wnętrze.

Autor: Andrzej Szandomirski

Frontowa elewacja nie epatuje rozmachem i nie zdradza prawdziwej wielkości budynku. Architektoniczny i funkcjonalny podział domu podkreślają różne kolory i faktury materiałów elewacyjnych

Dom z dwoma skrzydłami

Dom ma nietypową bryłę – kształtem przypomina literę L, ale obydwa skrzydła mają niemal taką samą długość. Rozpostartymi ramionami otacza ogród i osłania go od strony dwu ulic, do których przylega posiadłość. Od ulicy wygląda niepozornie, nawet na mniejszy, niż jest w rzeczywistości. Elewacje widoczne z drogi mają charakter zamknięty – przeszklenia są niezbyt duże i można je zasłonić żaluzjami. Za to od ogrodu prezentuje się okazale. Elewacje są wyższe, a wnętrza dużymi przeszkleniami otwierają się na zalesioną działkę. Dzięki temu, że ogrodowe znajdują się od południowego zachodu, do pomieszczeń wpada dużo naturalnego światła, a słoneczne promienie, przechodząc przez przeszklenia, dodatkowo nagrzewają dom.

Kontrastujące elewacje

Wyraźny kontrast między zamkniętymi elewacjami: frontową (od wschodu) i północną a elewacjami ogrodowymi to jeden z głównych zamysłów projektu. – Właścicielom zależało na komforcie oraz przestronnych wnętrzach pełnych powietrza i światła. Nie chcieli natomiast, by z ulicy było zbyt widoczne, jakich rozmiarów jest cały budynek – precyzuje autor projektu architekt Krzysztof Pęszkal z warszawskiej pracowni PEER. Choć dom jest okazały, jego wielkość nie wydaje się przytłaczająca, ponieważ stoi na bardzo dużej działce.

Duży garaż i garderoba

Wejście do budynku jest z innej strony niż wjazd do garażu. Wejście frontowe, z którego korzystają głównie goście, znajduje się w podcieniu stworzonym przez bryłę piętra wysuniętą poza obrys parteru. Domownicy wchodzą tędy rzadko, częściej wjeżdżają do garażu i od jego strony dostają się do wnętrza. – Z doświadczenia w iem, że garaż, choćby był nie wiem jak duży, zawsze w rezultacie okazuje się zbyt mały, dlatego w tym domu jest naprawdę obszerny – szeroki na 7, a głęboki na 6 m – wyjaśnia architekt. W przejściu między garażem a kuchnią zaplanowano pomieszczenia gospodarcze i garderobę. Druga garderoba, miejsce na dodatkową szafę i gościnna łazienka znajdują się przy wejściu frontowym.

Pomieszczenia parteru

W części środkowej domu mieści się jadalnia, z którą z jednej strony sąsiaduje kuchnia, z drugiej – obszerny salon. Nad fragmentem jadalni pozostawiono prześwit – pustkę nad parterem, aby domownicy będący na dole mogli komunikować się z tymi przebywającymi na piętrze. Rozwiązanie to nie tylko okazuje się bardzo funkcjonalne, ale także stanowi ciekawy element architektury wnętrza. Okno przy prześwicie jest wysokie na dwie kondygnacje i wpuszcza do środka dużo światła. W kuchennej ścianie, przy której zaplanowano główny ciąg roboczy, jest długie, dość wąskie przeszklenie pokazujące podjazd i jedną z ulic przebiegających wzdłuż działki. Między kuchnią a salonem nie ma pełnej przegrody, lecz są wyspa kuchenna i stół, który stanowi jej przedłużenie. To one wyznaczają granicę między strefami kuchenną i jadalnianą.

Salon i gabinet

Salon, znajdujący się w drugim skrzydle parteru, jest częściowo widoczny z jadalni. Duży, przestronny pokój dzienny, z własnym wyjściem do ogrodu, z drugiej strony sąsiaduje z gabinetem. W ścianie między pomieszczeniami znajduje się kominek z dwustronnym przeszklonym wkładem, dzięki czemu domownicy mogą się cieszyć widokiem ognia w salonie i gabinecie.

Piętro - strefa prywatna

Na piętro prowadzą proste schody jednobiegowe. Dyskretnie schowano je za ceglaną, klinkierową ścianą oddzielającą je od salonu. Dzieci przechodzące z ogrodu do swoich pokojów nie zakłócają spokoju rodziców, którzy odpoczywają w pokoju dziennym lub pracują w gabinecie. Piętro jest podzielone na dwie strefy:

  • wygodny zespół mieszkalny dla rodziców (tak tę część nazywa architekt);
  • skrzydło dzieci – z dwiema dużymi sypialniami (córki i syna) oraz pokojem dla gości.

Drzwi do sypialni gospodarzy są tuż przy schodach, co jest istotne, bo dzięki temu właściciele wiedzą, co się dzieje w całym domu. W bezpośrednim sąsiedztwie małżeńskiej sypialni mieści się łazienka, z której jest też przejście do garderoby Agnieszki i Jacka. Wchodzi się do niej także z korytarza, a nieopodal drzwi garderoby znajduje się wejście do domowej pralni i suszarni. To wyjątkowo wygodne, bo ubrań do prania i upranych nie trzeba nosić z góry na dół.

Płyty HPL i grafitowy klinkier

Podział funkcjonalny wnętrz doskonale widać na zewnątrz budynku, bo został celowo podkreślony przez zastosowanie różnych materiałów wykończeniowych. Ciemny grafit cegły klinkierowej spotyka się z białym tynkiem i jasnym, ale wyrazistym odcieniem materiału o nazwie prodema – płyt HPL pokrytych barwionym fornirem. Różnice zastosowanych materiałów są podkreślone przez odmienne faktury. Gładkie powierzchnie okładziny prodema stykają się z delikatnie chropowatymi fragmentami pokrytymi tynkiem i ceglanym murem klinkierowym o wyrazistym rysunku. Biały prostopadłościan piętra, gdzie znajdują się pomieszczenia przeznaczone dla dzieci i pokój gościnny, jest nadwieszony nad parterem, którego ściany pokrywa prodema. Od strony wschodniej ściana zewnętrzna piętra, w części należącej do rodziców, oraz parteru jest klinkierowa.

Nowoczesny dom jednorodzinny z dużymi oknami i drewnianymi tarasami. ZDJĘCIA

Oto prezentacja projektu, w którym niemal wszystkie trakty części dziennej kończą się dużymi...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budzimy Śpiącą Królewnę - akcja forumowiczów na...

16-letnia Dominika nie budzi się po operacji usunięcia guzu mózgu. Rodzice są przy niej, zostali bez...

Remont domu w zabudowie bliźniaczej. Rozbudowa i...

Zobacz, jak przebiegał remont domu w zabudowie bliźniaczej. Powstał nowoczesny, śląski dom atrialny. Czy...

Więcej niż dom pasywny. Budynek, który sam...

To nie jest zwykły dom energooszczędny, ani nawet typowy dom pasywny. Sam produkuje energię. Ale jak się w...

Oryginalny dom bliźniak. Czerwona elewacja i dach...

Czerwony dom bliźniak z drewnianą elewacją i grafitowym dachem sięgającym niemal do ziemi to odmieniec w...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Jak zbudować dom energooszczędny? Poznaj historię...

Jeśeli zastanawiasz się, czy i jak zbudować dom energooszczędny, poznaj historię wznoszenia takiego budynku....