| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Wymiana okien. Czy warto zmieniać wymiary okien i ich kształt?

Wymiana okien. Czy warto zmieniać wymiary okien i ich kształt?

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Przy tej okazji możemy poprawić nie tylko termoizolacyjność, ale także jego wygląd i walory użytkowe. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich skształtu to dobry pomysł?

Przemyślana wymiana okien

Remont to dobry moment, żeby unowocześnić dom, nadać mu nowy charakter. Warto wtedy zatrudnić architekta, bo fachowa pomoc pozwoli uzyskać optymalny efekt. Przede wszystkim możesz zmienić liczbę, kształt, podziały i kolor okien. Można dwa otwory połączyć, uzyskując jedno efektowne przeszklenie. W ten sposób budynek zyskuje nowoczesny wyraz. Jeśli masz stary dom z małymi oknami o tradycyjnym układzie słupków i ślemion, możesz zastosować zupełnie inne okna, jednak wymiana na takie pozbawione podziałów może być ze szkodą dla architektury. Moda na duże przeszklenia jednoramowe idzie w parze z możliwościami technologicznymi nowoczesnych okien. Zanim podejmiesz decyzję, należy się zastanowić, czy nowy wygląd okien będzie pasował do kształtu domu i jego stylistyki. Duże przeszklenia będą pasowały do domu w nowoczesnym stylu, a okna z wieloma szprosami sprawdzą się w budynku o tradycyjnej architekturze. Zastosowanie wielkich przeszkleń zapewni lepsze doświetlenie pomieszczeń, ale jeśli na przykład wcześniej pod małym oknem był grzejnik, teraz musisz zdecydować, gdzie go przenieść.

Jak zmienić wymiary okien?

Kupując nowe okna, możesz zmienić ich wymiary. Nie jest problemem zmniejszenie otworu. Po wyjęciu starego okna wystarczy podmurować go cegłami czy płytami betonu komórkowego. Gdy nie ma ingerencji w konstrukcję ściany, według interpretacji Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego nie wymaga to zgłoszenia. Inaczej ma się sprawa, gdy chcemy okna powiększyć. Jeśli nowe okna znajdą się w przestrzeni pod starym nadprożem – nie ma problemu. Ale gdy postanowisz na przykład wstawić okna większe lub wyższe albo w nowym miejscu, powinien się na ten temat wypowiedzieć inżynier konstruktor, który obliczy i narysuje, jakie nowe nadproża należy wykonać. Jest to poważna ingerencja w strukturę ścian konstrukcyjnych, dlatego należy przygotować projekt i uzyskać pozwolenie na budowę.

WAŻNE

Przebudowa otworu okiennego

Gdy wstawia się okno o większej szerokości lub wysokości oraz gdy zmienia jego położenie w ścianie, niezbędne jest wykonanie nowego nadproża. Jego zadaniem jest przeniesienie obciążeń ze ściany, stropu, słupów i innych elementów konstrukcyjnych położonych ponad otworem na ścianę pod nim. Wymagana nośność nadproża jest uzależniona od tych obciążeń oraz od szerokości otworu okiennego. Typowe nadproża prefabrykowane, na przykład belki żelbetowe L19 lub profile stalowe, powinny mieć minimum 10 cm oparcia. Oznacza to, że nawet minimalne przesunięcie otworu, na przykład o 5 cm, może doprowadzić do sytuacji, gdy stare nadproże nie będzie pełnić swoich funkcji. Czasem jako nadproże można wykorzystać wieniec opuszczany stropu żelbetowego lub podciąg. Przed przystąpieniem do przebudowy sytuację powinien ocenić konstruktor – może to oszczędzić sporo pracy i kosztów, a także zapewnić spokojny sen właścicielom. Wykonanie nowego nadproża odbywa się etapami. Najpierw na jednej połowie ściany, a po związaniu wszystkich zapraw wypełniających – na drugiej. Oczywiście ta część ściany, na której nie są prowadzone prace, musi być odpowiednio podparta – zarówno przed, jak i po wykonaniu nadproża na drugiej połówce.

Robert Wiktor, inżynier konstruktor

WARTO WIEDZIEĆ

Małe, czy duże okna?

Najdroższym elementem okna jest jego rama. Dlatego dobrym sposobem na obniżenie ceny jest stosowanie okien o jak największych powierzchniach i jak najmniejszej liczbie podziałów. Każdy dodatkowy element konstrukcji generuje koszty. Tam, gdzie jest to możliwe, zalecam stosowanie okien nieotwieralnych, tak zwanych fixów. Mają one prostszą konstrukcję i dzięki temu są tańsze. W cenie przeciętnego okna otwieralnego można kupić okno nieotwieralne o standardzie pasywnym.

Cezary Sankowski, architekt projektujący domy pasywne

A może rolety zewnętrzne

Wymiana nadproży jest okazją do zamontowania systemowego nadproża z rolokasetą. Jeśli zdecydujesz się na rolety montowane we wnęce okiennej, powinieneś wybrać okna z rolokasetą. Warto pamiętać, że rolety zewnętrzne zmniejszają ilość światła wpadającego do wnętrza, ale za to poprawiają izolacyjność okna, jednak tylko wtedy, gdy zostaną prawidłowo zastosowane. Nie powinny one przylegać do okna ani być od niego zbytnio oddalone. Optymalna jest odległość mniej więcej 3 cm. Jeżeli wybierzesz rolety o wzmocnionej konstrukcji, zyskasz dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe okna.

Okna w domu dopasowane do funkcji wnętrza. Dobierz okno w kuchni, łazience, sypialni i salonie

Nie w każdym pomieszczeniu ważne są te same właściwości okien. Aby dobrze wybrać okna w domu, warto...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędność w pakiecie. Uniwersalny...

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny...

Stolarka okienna najnowszej generacji -...

Tworzenie stolarki okiennej o niskiej przenikalności cieplnej, to już nie moda i ciekawostka, to trwały i...

Okna energooszczędne do domów klasy premium. Czy...

Świadomość inwestorów na temat energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności, stale rośnie....

Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca...

Zaproś świat do domu. Okna balkonowe na poddaszu

Poddasze kreuje wiele ciekawych możliwości architektonicznych i aranżacyjnych. W dachu skośnym bez ścianki...

Okno tarasowe: jakie okno wybrać oraz jakie są...

Obecnie niemal w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno tarasowe. Są cenione,...