| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Montaż okien. Jak montować okna w zgodzie z nowymi standardami

Montaż okien. Jak montować okna w zgodzie z nowymi standardami

Zazwyczaj montaż okien trwa 2-3 dni, ale gdy jest zły, skutki tego możesz odczuwać przez co najmniej kilkanaście najbliższych lat. Sprawdź zatem, jak montować okna w zgodzie z aktualnymi wytycznymi. Dowiedz się, na czym polega tak zwany ciepły montaż.

Okna kupuje się najczęściej z usługą montażu. Warto zatem wybrać taki salon sprzedaży, w którym razem z ofertą okien przedstawia się różne metody ich mocowania. Sposób osadzenia okien powinno się bowiem szczegółowo zaplanować już w momencie ich zakupu. W projekcie budynku znajdziesz wymiary okien i ich odległość od płaszczyzny planowanej podłogi. Położenie okien w grubości muru zależy od budowy ściany, grubości warstwy ocieplenia oraz metody montażu. Doradca powinien też zaproponować sposób wypełnienia szczeliny montażowej między oknem a ościeżem i trwałego zabezpieczenia jej przed wnikaniem wilgoci oraz wpływem czynników atmosferycznych. Wszystkie ustalenia powinny zostać spisane i w formie załącznika być integralną częścią umowy o wykonaniu usługi wbudowania okien.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ciepły montaż

W polskim budownictwie mieszkaniowym najpopularniejsze są ściany warstwowe, w których od zewnątrz znajduje się izolacja termiczna. Całkowite wysunięcie okna w warstwę ocieplenia jest optymalnym rozwiązaniem. Gdy powierzchnia wewnętrzna jego szyby znajdzie się 6-8 cm poza licem muru, izotermy w szczelinie montażowej mają podobny przebieg jak w ścianie. Dzięki temu mostki cieplne występujące wokół okna, na jego styku z ościeżem, są ograniczone do minimum. Zapobiega to powstawaniu warunków do tworzenia się pleśni i grzybów na wewnętrznej części ościeża. Taki montaż ma sens wtedy, gdy w ścianach jest zaprojektowana gruba warstwa ocieplenia, co najmniej 20 cm.

Łączenie ościeżnicy z murem

Aby stabilnie połączyć okno z murem, wykorzystuje się specjalistyczne systemy zamocowań, które są znacznie droższe niż tradycyjne kotwy czy dyble. Rozwiązaniem kompromisowym jest częściowe wysunięcie okna w ocieplenie. Okno znajduje się wówczas w odległości 4-5 cm od lica muru, czyli jest wysunięte mniej więcej połową grubości profilu. Jest to wygodna pozycja okna, gdy stosujesz ocieplenie grubości 15 cm. Wówczas pierwsza, 5-centymetrowa warstwa ocieplenia jest zlicowana z oknem, a druga, 10-centymetrowa, nachodzi na ramę okienną, tworząc estetyczny węgarek ocieplający złącze. Takie rozwiązanie wyrównuje przebieg izoterm na połączeniu okna ze ścianą. Pozwala także skutecznie uszczelnić taśmami rozprężnymi styk ościeżnicy z murem. Do mocowania okna wykorzystuje się wtedy trochę krótsze łączniki niż przy całkowitym wysunięciu, a więc nieco tańsze, ale kątowniki metalowe też się do tego nadają.

Inna propozycja montażu

Na krawędzi muru nośnego, czyli bezpośrednio przed warstwą ocieplenia, można montować okna w budynkach, które nie są superenergooszczędne. Projektant i inwestor dopuszczają w tym wypadku występowanie niewielkich mostków cieplnych. Nie jest to rozwiązanie optymalne pod względem termicznym, ale za to najtańsze pod kątem kosztów montażu. Nie wymaga dodatkowych konsol i wsporników podpierających okno wysunięte poza lico muru. Jest także łatwiejsze w wykonaniu i nie wymaga dużego doświadczenia montażowego.

Autor: Andrzej Szandomirski

Nie tylko nieszczelności okien, ale także te na połączeniu okna z murem są najczęstszym powodem przewiewów i przyczyną strat energii cieplnej w zimie. Montaż okien powinien więc być wykonany z najwyższą starannością, aby zapewnić całkowitą szczelność tego złącza. Lepiej sprawdzić to tuż po osadzeniu okien, bo wtedy łatwiej poprawić to, co niedoskonałe. Po zakończeniu prac wykończeniowych i urządzeniu wnętrz podjęcie decyzji o wykonaniu poprawek nie będzie już takie łatwe

Montaż na konsolach

Okna wysunięte w warstwę ocieplenia wymagają zastosowania konsol nośnych (na przykład Knelsen, JB-D, Gloobal) lub użycia systemu belkowego (na przykład krawędziaków, MOWO, WinFramer, VBH, Stropex). Konsole to metalowe kształtowniki o wysięgu 5-15 cm i regulowanej wysokości. Na każdym z czterech boków okna rozstawia się wówczas kotwy, w oknach tworzywowych maksymalnie co 70 cm. Istotne jest, aby konsole i kotwy miały odpowiednie wyniki badań albo wyliczeń wytrzymałościowych, które potwierdzą możliwość zastosowania danego rozwiązania do mocowania okien poza płaszczyzną muru.

Montaż na kantówkach

Funkcję takiej konsoli może także pełnić zaimpregnowana kantówka drewniana. W systemach belkowych najpierw do muru przykręca się i/lub przykleja elementy tworzące ramę. Następnie wstawia się w nią okno i mocuje do niej wkrętami. Przy częściowym wysunięciu okna poza lico muru do montażu wykorzystuje się wsporniki przytwierdzone do lica muru (na przykład JBD/L lub Knelsen), ale wystarczą też atestowane kątowniki metalowe. Boczne i górne elementy ościeżnicy przytwierdza się za pomocą kotew metalowych albo tworzywowych. Okna umieszczone w świetle otworu można mocować do muru dyblami lub za pośrednictwem kotew przykręcanych do ramiaków. Rozporowy element mocujący (dybel, kołek rozporowy) nie powinien być wkręcany bliżej niż 6 cm od krawędzi muru. Dlatego do zamontowania okien na krawędzi muru najczęściej stosuje się kotwy.

Podparcie okna poza murem

Podparciem dla okna wysuniętego w ocieplenie (całkowicie lub częściowo) są konsole montażowe. Mocuje się je w odległości 10-15 cm od narożników, a między sobą w odległości nie większej niż 70 cm w przypadku okien z PCW bądź 80 cm, gdy chodzi o okna drewniane lub aluminiowe. Jeżeli więc szerokość okna nie przekroczy 100 cm, wystarczą dwie zamocowane przy narożnikach. Jeśli okno ma 120 cm szerokości, trzeba podeprzeć je dodatkową konsolą w połowie szerokości, a jeżeli szerokość przekroczy 160 cm, wówczas dodaje się jeszcze jedną konsolę. Liczba konsol podpierających okno zależy również od ich nośności i ciężaru okna.

Podparcie okna w murze

Wstawiając okna w licu muru, opiera się je na klockach podporowych wykonanych z tworzywa lub twardego i suchego drewna. Klocki powinno się układać wzdłuż listwy podparapetowej (nigdy prostopadle do płaszczyzny okna!). Nie powinny być od niej szersze, aby umożliwić ustawienie oraz prawidłowe zamocowanie parapetów. Klocki podporowe podpierają okno przez cały czas i w żadnym wypadku nie powinny być usuwane. Po właściwym i stabilnym podparciu okna ustawia się je w pionie i stabilizuje w tej pozycji za pomocą klinów regulacyjnych (jeśli są umieszczone w murze) albo konsol bocznych (jeśli znajdują się w warstwie ocieplenia). Następnym etapem jest zamocowanie okna na tyle solidnie, aby zapobiec zmianie jego położenia pod wpływem działania silnego wiatru. Służą do tego kotwy pośrednie, dyble, wkręty i konsole boczne.

Co jest najważniejsze przy wyborze okien?

Przeczytaj dodatkowo:
Rolety zewnętrzne i moskitiery - sposoby montażu,...

Rolety zewnętrzne zabezpieczają przed przegrzewaniem się pomieszczeń latem i zbytnią utratą ciepła zimą....

Dom na czasie - wysokie okna, duże przeszklenia

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Markizy do okien pionowych: rodzaje i sposób...

Markizy to przede wszystkim bardzo dobry sposób na ochronę wnętrza domu przed nadmiernym nagrzewaniem...

Czy warto zainwestować w superenergooszczędne...

Nawet producenci stolarki otworowej przyznają, że kupowanie superenergooszczędnych okien nie ma ekonomicznego...

Okna pionowe INNOVIEW – nowe spojrzenie na domową...

Okna pionowe INNOVIEW to połączenie estetyki, funkcjonalności i ergonomii. Każdy element - zarówno...