| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Ocieplanie poddasza celulozą - jak się do tego przygotować?

Ocieplanie poddasza celulozą - jak się do tego przygotować?

W porównaniu z metodami klasycznymi, ocieplenie poddasza celulozą jest możliwe do wykonania przez dwuosobową ekipę. W rezultacie osiągamy pełną kontrolę jakości wypełnienia przegród i możliwość dotarcia z izolacją nawet w najbardziej niedostępne przestrzenie. Wysoka jakość wykonania gwarantuje nawet 50 lat trwałości użytkowej izolacji z celulozy. Sprawdziliśmy, jak to się robi.

Papier z recyklingu jako materiał do ocieplenia poddasza

Najlepsze współczesne materiały izolacyjne z celulozy to materiały przyjazne mieszkańcom i środowisku. Powstają na zasadzie recyklingu papieru gazetowego, w kontrolowanym procesie rozdrabniania i impregnacji. Materiały celulozowe mają deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ od 0,037 do 0,045 W/m*K. Najniższy współczynnik λ na poziomie 0,037 W/m*K to gwarancja lepszej izolacyjności, przy zastosowaniu mniejszej grubości izolacji. Ma to znaczenie na poddaszu, gdzie ilość dostępnego miejsca może być ograniczona.

Wysokie ciepło właściwe materiałów pochodzenia organicznego, przekłada się z kolei na wzrost komfortu użytkowania poddasza w gorące, letnie dni. Materiał buforuje ciepło, zapobiegając jego przenikaniu do wnętrza pomieszczeń w ciągu dnia. Minimalizowane są również wahania temperatury na poddaszu. Najlepiej wybrać taki rodzaj granulatu, w którym udział celulozy jest maksymalnie wysoki. Najlepsze materiały celulozowe podlegają ponadto impregnacji, nadającej wysoką klasę reakcji na ogień B s-2, d0. Są to materiały niezapalne, nierozprzestrzeniające ognia. W warunkach pożarowych 20 cm izolacji z celulozy pozwala osiągnąć nawet 60 minutową odporność ogniową.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Jak wybrać wykonawcę do ocieplenie poddasza celulozą?

Na tle innych materiałów celulozę wyróżnia technika wdmuchiwania granulatu izolacyjnego przy pomocy specjalistycznych maszyn. Podawanie materiału pod kontrolowanym ciśnieniem pozwala na dokładne wypełnienie pustek, gwarantując wzrost szczelności powietrznej przegrody oraz redukcję wpływu mostków termicznych, a co za tym idzie właściwe docieplenie budynków.

Do prac ociepleniowych należy wybierać tylko wykonawców posiadających autoryzację producenta materiału izolacyjnego. Firma powinna znajdować się na liście licencjonowanych wykonawców, co pozwoli uniknąć oszustwa. Dokument poświadczający ukończenie szkolenia z zakresu technologii organizowanego przez producenta lub upoważnionego przedstawiciela na Polskę oraz wpis na listę licencjonowanych wykonawców to gwarancja fachowości wykonania i uzyskania pożądanych parametrów warstwy materiału na przestrzeni nawet 50 lat.

Przygotowanie poddasza użytkowego pod ocieplenie

Na jakość użytkowania poddasza zasadniczy wpływ mają dwie rzeczy: dobór odpowiedniej grubości izolacji oraz poprawne zaaplikowanie materiału. Wówczas w trakcie zimy izolacja zmniejszy straty ciepła, a w trakcie lata zminimalizuje upał oraz ochroni użytkowników poddasza np. przed hałasem. Celuloza, jako jedyny na rynku materiał może wiązać wilgoć w ilości do 15% swojej masy, jest więc idealna do magazynowania jej aż do momentu wystąpienia sprzyjających warunków do odparowania. W efekcie chroni konstrukcję dachu przed nadmiernym zawilgoceniem.

Przykładowe grubości warstw mogą przestawiać się następująco:

Współczynnik
przenikania
ciepła U
Łączna grubość
warstwy izolacji
λd=0,037
[W/m2·K] [cm]
0,20
18
0,18 21
0,15
25
Autor: Derowerk

Układ warstw przykładowej przegrody

Ocieplenie poddasza użytkowego celulozą wiąże się z wypełnieniem wszystkich przestrzeni międzykrokwiowych oraz tzw. pustek – metoda wdmuchiwania doskonale to umożliwia. Celulozę można aplikować wsuwając wąż do wdmuchiwania w przestrzenie międzykrokwiowe i stopniowo je wypełniając. Przy braku takiej możliwości istnieje opcja wdmuchiwania bezpośrednio za folię parochronną. W każdym wypadku należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich taśm klejących, które uszczelnią łączenia płyt OSB lub zakłady folii parochronnej i zapewnią szczelność na styku ściana/folia.

Ocieplenie poddasza nieużytkowego – strop nad ostatnią kondygnacją

Ocieplenie poddasza nieużytkowego odbywa się w formie instalacji luźno nasypanego materiału bezpośrednio na strop lub sufit podwieszany. W tym przypadku należy pamiętać, że struktura materiału wyklucza możliwość poruszania się po zaizolowanej nim powierzchni. W przypadku chęci korzystania ze strychu należy przed aplikacją ułożyć na legarach płyty lub deski umożliwiające poruszanie się bez ryzyka zmiażdżenia warstwy izolacji. W tej metodzie osiadanie niezagęszczonej celulozy jest niwelowane przez ułożenie odpowiednio grubszej warstwy materiału.

Kierując się powyższymi wytycznymi uzyskujemy pewność, że celuloza spełni swoją rolę, a proces aplikacji przebiegnie w sposób szybki, bezproblemowy i trwały przez lata.

Unikając niewykwalifikowanych wykonawców, którzy oferują ocieplenie za pomocą tanich i złych jakościowo materiałów, zapewniamy sobie niskie koszty ogrzewania pomieszczeń i wspaniały komfort mieszkania w przyjaznym środowisku domu. Odpowiednie zabezpieczenie w postaci wymaganej dokumentacji potwierdzającej cechy materiału oraz fachowość ekipy dociepleniowej jest gwarantem uzyskania najwyższych parametrów jakie może zapewnić tylko izolacja z granulatu celulozowego.

Przeczytaj dodatkowo:
Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...

Szary styropian do fundamentów

Szary styropian do izolacji fundamentów to dobry wybór. Ma zwiększoną hydrofobowość i wysokie...

Poddasze użytkowe bez mostków termicznych. Jak...

Do ocieplenia poddasza można użyć jednego rodzaju termoizolacji lub połączyć dwa różne materiały...

Buduj energooszczędnie. Jak zbudować dom, żeby...

Od nowego roku zaostrzyły się wymagania dotyczące energooszczędności domów. Kolejna rewolucja czeka w...

Izolacja dachu skośnego – zrób to dobrze, a...

Ocieplenie domu jest inwestycją na lata. 70% energii wykorzystywanej przez budynki, to właśnie energia zużyta...