Ocieplenie dachu: jakiej grubości materiałem izolacyjnym ocieplić dach

2010-09-30 12:11

Nieocieplone połacie dachowe mogą stać się drogą ucieczki ciepła z domu. Właściwe ocieplenie dachu jest szczególnie ważne jeśli planujemy zagospodarować przestrzeń poddasza i urządzić tam pomieszczenia mieszkalne. Dach można ocieplić m.in.: wełną mineralną, styropianem, polistyrenem ekstrudowanym, folią termoizolacyjną. Sprawdź, jaką minimalną grubość powinna mieć izolacja z różnych materiałów ociepleniowych.

Ocieplenie dachu: wełna mineralna
Autor: Wiktor Greg Na starannie ocieplonym poddaszu zimą jest ciepło, a latem panuje przyjemny chłód

Żeby osiągnąć wymagany poziom termoizolacji, można zastosować różne materiały do ocieplenia dachu. Warto wybierać te
najcieplejsze, co pozwoli zmniejszyć grubość warstw dachu. Najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną. Czym ocieplić dach? Poradnik.

Ocieplenie dachu na kilka sposobów

Ocieplenie połaci dachowych powinno być tak dobrane, żeby dach spełnił wymogi warunków technicznych, czyli osiągnął współczynnik przenikania ciepła U na poziomie nie większym niż 0,25 W/(m2.K). Grubość ocieplenia zależy od zastosowanego materiału cieplnego. Dach można ocieplić wełną mineralną, styropianem, polistyrenem ekstrudowanym, poliuretanem PIR, folią termoizolacyjną oraz płytami drzewno-magnezytowymi. Jaką minimalną grubość powinny mieć poszczególne materiały ociepleniowe prezentujemy w tabeli poniżej.

Ocieplenie dachu: wełna mineralna

Wełna mineralna to wciąż najpopularniejszy materiał wykorzystywany do ocieplania połaci dachowych. Pozycję lidera zawdzięcza przede wszystkim dobrej izolacyjności termicznej oraz sprężystości, co przy montażu między krokwiami dachowymi jest szczególnie ważną cechą - wełną można szczelnie wypełniać przestrzenie między drewnianymi elementami konstrukcji dachu.
Skosy poddasza ociepla się lekkimi płytami lub matami o dużej sprężystości, średnio twardymi o gęstości od 20 do 45 kg/m3 (maty są nieco tańsze od płyt).

Ocieplenie dachu: styropian

W sprzedaży są specjalnie płyty styropianowe przeznaczone do ocieplania między krokwiami. Mają podłużne nacięcia zwiększające elastyczność. Są produkowane z polistyrenu grafitowego o lepszej izolacyjności termicznej (λ – 0,032-0,033 W/(m.K)). Zwykły twardy styropian może być zaś użyty do wykonywania ocieplenia podkrokwiowego.

Ocieplenie dachu: polistyren ekstrudowany

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego są twarde, mają świetną izolacyjność termiczną i nie chłoną wody. Najkorzystniej stosować je jako ocieplenie nakrokwiowe, układane pod pokryciem. Płytami z polistyrenu ekstrudowanego można również ocieplać krokwie od spodu, co jednak obniża pomieszczenie o kilka centymetrów.

Ocieplenie dachu: poliuretan PIR

Poliuretan PIR to produkt o właściwościach zbliżonych do polistyrenu ekstrudowanego, ale charakteryzujący się jeszcze lepszą izolacyjnością cieplną. Można go więc układać cieńszą warstwą. Płyty poliuretanowe stosuje się do ocieplania nakrokwiowego, międzykrokwiowego lub podkrokwiowego. Płyty PIR (poliizocyjanurowe) o współczynniku λ = 0,022-0,024 stosuje się przede wszystkim do termoizolacji nakrokwiowej. Płyty z twardym rdzeniem z pianki rezolowej (fenolowej) (λ = 0,020-0,021) można
układać między krokwiami lub pod nimi, a także na krokwiach.

Jaką minimalną grubość powinna mieć izolacja z różnych materiałów ociepleniowych, aby współczynnik przenikania ciepła U przez dach nie przekroczył 0,25 W/(m2.K)

Rodzaj materiału Współczynnik przewodzenia ciepła λ [W/(m.K)] Sposób układania Minimalna grubość ocieplenia [cm]
Wełna mineralna 0,031-0,042 między krokwiami i pod nimi 14-16
Styropian 0,032-0,039 między krokwiami i pod nimi 13-15
Polistyren ekstrudowany 0,031-0,038 pod krokwiami, ewentualnie pod pokryciem 12-15
Poliuretan PIR 0,022-0,024 między krokwiami, pod krokwiami, ewentualnie pod pokryciem 9-11
Folia termoizolacyjna 0,019-0,033 pod krokwiami 7-13*
Płyty drzewno-magnezytowe 0,075 między krokwiami i pod nimi 30

*rzeczywista grubość izolacji może być mniejsza (1-2 cm), gdyż folia odbija promienie cieplne, co znacznie zwiększa jej izolacyjność termiczną.

Pamiętajmy, że na wartość współczynnika U mają wpływ także inne warstwy dachu – pokrycie, folie izolacyjne, sztywne poszycie, okładzina wykończeniowa. Materiały te również zwiększają izolacyjność cieplną, choć w znacznie mniejszym zakresie niż materiał termoizolacyjny. 

Wideo: ocieplenie dachu skośnego krok po kroku

Właściwe ocieplenie dachu skośnego - to zadanie ważne dla budującego dom. Dobrze ocieplone poddasze jest jak ciepła czapka na głowie. Ułożenie wełny mineralnej, wiatroizolacji i paroizolacji wymaga zaangażowania fachowców. Śledzimy z kamerą ocieplanie połaci.

Ocieplenie dachu skośnego - krok po kroku
Warto wiedzieć

Im wyższa jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ materiału izolacyjnego, tym grubość ocieplenia powinna być większa i na odwrót.
Na przykład: jeśli do ocieplenia dachu zastosujemy materiał o λ = 0,040 W/(m·K), to opór cieplny warstwy izolacji na poziomie R = 7,5, uzyskamy stosując warstwę termoizolacji grubości 30 cm. Wybierając λ = 0,033 W/(m·K), wystarczy 25 cm.

Ocieplenie dachu: folia termoizolacyjna

Folia termoizolacyjna to jedno z najnowocześniejszych osiągnięć w dziedzinie izolacji termicznej. Folia zrobiona jest z dwóch warstw metalizowanej membrany, między którymi umieszczona jest folia bąbelkowa lub specjalna włóknina. Folie mają najlepszą izolacyjność termiczną z wymienionych produktów, dzięki czemu zrobiona z nich warstwa ociepleniowa jest lekka i może być bardzo cienka – 1-2 cm. Folie termoizolacyjne stosuje się głównie do ocieplania podkrokwiowego, często w połączeniu z ociepleniem międzykrokwiowym zrobionym z innego materiału. Montaż folii termoizolacyjnej, tak jak w przypadku każdej folii, przebiega niezwykle szybko i sprawnie.

Ocieplenie dachu: płyty drzewno-magnezytowe

Płyty drzewno-magnezytowe są wykonane z wełny drzewnej związanej spoiwem magnezytowym. Nie dość, że ocieplają, to jeszcze tworzą stabilny podkład pod wykończenie tradycyjnym tynkiem. Montuje się je między i pod krokwiami, więc nieco obniżają poddasze. Płyty drzewno-magnezytowe są też ciężkie i wymagają solidnej więźby. Zapewniają za to dobrą izolacyjność akustyczną. Wełna drzewna, której współczynnik λ = 0,038 W/(m.K), ma ona dużą gęstość, więc ułożona z niej izolacja nie powinna osiadać. Wełnę mineralną i włókna drzewne można zastosować także w postaci granulatu wdmuchiwanego w warstwy dachu. Takie ocieplenie jest szczególnie polecane do dachów o skomplikowanym kształcie, z wieloma zakamarkami, które trudno ocieplić płytami lub matami. Granulaty wełny mineralnej mają współczynnik λ = 0,041, wełny drzewnej – 0,037-0,042 W/(m.K). Ociplenie dachu, które dokładnie wypełni przestrzeń między krokwiami i każdą możliwą szczelinę , można wykonać także z natryskowej piany poliuretanowej. Do ocieplania dachów poleca się piany otwartokomórkowe, ponieważ są paroprzepuszczalne, lekkie i elastyczne (zamkniętokomórkowe są niskoparoprzepuszczalne, można je stosować w domach z wentylacją mechaniczną). Piany poliuretanowe otwartokomórkowe mają współczynnik λ = 0,037-0,040 W/(m.K). 

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie