Wymiana pokrycia dachowego czy tylko jego naprawa?
Gruntowny remont dachu to ogromny koszt i skomplikowane przedsięwzięcie, dlatego wielu inwestorów próbuje go uniknąć, poprzestając na doraźnych naprawach. Zanim podejmiesz decyzję zastanów się, czy bardziej będzie się opłacać naprawa pokrycia, czy wymiana pokrycia na zupełnie nowe
Spis treści
- Przegląd przed remontem dachu
- Naprawa dachu - co można poprawić
- WIDEO: Nowa generacja dachówek cementowych
- Wymiana pokrycia - kiedy warto?
- Docieplenie dachu
- Remont więźby dachowej
Wymiana pokrycia (materiał i robocizna) kosztuje od 90 do 230 zł/m2 (dla pokrycia z dachówek). To niemało. Także kłopoty logistyczne podczas remontu dachu – wyprowadzka z poddasza, zabezpieczenie go przed opadami, wywóz zdemontowanych materiałów – mogą zniechęcać. Stąd pokusa prowizorycznych napraw pozwalających nieco odwlec remont dachu. Sprawdźmy, kiedy naprawy uratują przed remontem, a kiedy remont będzie się bardziej opłacał.
Przegląd przed remontem dachu
Aby nie popełnić błędu w ocenie, warto poprosić o pomoc fachowca – dekarza lub nawet konstruktora, jeśli obawiasz się, że stan więźby dachowej jest niezadowalający. Sam też niejedno zdołasz odkryć:
- sprawdź, gdzie dach przecieka – obserwując na przykład zacieki na skosach i suficie poddasza zlokalizujesz uszkodzenia pokrycia – połamane dachówki lub pogiętą blachę dachową – i sprawdzisz stopień zniszczeń;
- zauważysz uszkodzenia rynien – gdy są naderwane przez zsuwający się z dachu śnieg, lub zobaczysz zimą sople zwisające na połączeniach – świadczą o nieszczelności na styku rynien;
- zaobserwujesz wszelkiego rodzaju przebarwienia lub zabrudzenia pokrycia;
- dostrzeżesz ugięcie, pękanie, skręcenie drewnianych elementów więźby dachowej podczas wizyty na strychu. Takie uszkodzenia mogą też być zauważalne od strony pokrycia – gdy widać miejsca, w których dach się zapada.
Dekarz pomoże sprawdzić stan obróbek blacharskich. Zbada szczelność przestrzeni wentylacyjnej pod pokryciem i pomoże dokładniej zlokalizować miejsce przecieku. Konstruktor wyłapie wszelkie mankamenty więźby i wyda opinię konstrukcyjną. Oceni w niej, czy stara więźba wciąż zachowuje nośność i czy udźwignie nowe pokrycie, na przykład o większym ciężarze.
Naprawa dachu - co można poprawić
Często wystarczy rozmontować część pokrycia, aby dostać się do obróbek blacharskich, po czym wymienić je lub zdemontować i ułożyć ponownie, ale już prawidłowo. Taki prosty zabieg pozwoli zakończyć problemy z przeciekającym dachem i wcale nie będzie potrzebna wymiana pokrycia na nowe. Gdy dach jest wykończony dachówkami, łatwo będzie wymienić kilka zniszczonych egzemplarzy na nowe, choć zachodzi obawa, że będą się wyróżniać na tle pozostałych, bardziej wypłowiałych lub zabrudzonych. Pokrycie z blachy można prowizorycznie łatać, na przykład specjalnymi taśmami uszczelniającymi. To jednak zawsze tylko odroczenie większego remontu. Dach można oczywiście wyczyścić, a niekiedy także pomalować. Można również wzmocnić więźbę bez demontażu pokrycia, choć bywa to niełatwe. Rzecz jasna, dotyczy to tych budynków, których poddasza nie są użytkowe i jest stamtąd dobry dostęp do więźby.
WIDEO: Nowa generacja dachówek cementowych
Wymiana pokrycia - kiedy warto?
Zawsze jest kosztowna, ale mimo to bardzo często się opłaca. Po pierwsze dom zyskuje na wyglądzie, zwłaszcza gdy stare pokrycie straciło swój pierwotny urok. Przy okazji wymiany pokrycia można też wiele zmienić w dachu, co będzie korzystne również dla funkcjonalności poddasza użytkowego. Podczas remontu można więc wymienić uszkodzone, wyeksploatowane lub przestarzałe elementy połaci, na przykład zamienić sztywne poszycie izolowane papą termozgrzewalną na hydroizolację z nowoczesnej membrany wysokoparoprzepuszczalnej. To również znakomita okazja, żeby skontrolować, w jakim stanie jest materiał termoizolacyjny.
Docieplenie dachu
Po zdjęciu pokrycia lub rozmontowaniu okładzin na poddaszu zdołasz dołożyć dodatkową warstwę ocieplenia lub stare ocieplenie zastąpić nowym, o lepszych parametrach. Warto dokładać materiał izolacyjny szczególnie na krokwiach lub sztywnym poszyciu. Cienka (5-8 cm) warstwa poliuretanu lub polistyrenu ekstrudowanego układana od zewnątrz znacznie poprawi izolacyjność termiczną połaci. Usuwanie pokrycia to również nieczęsta szansa na przeniesienie okien połaciowych wyżej lub niżej, jeśli wysokość, na której się dotąd znajdowały, nie była trafiona. Wygodnie też zamontować przy okazji okna połaciowe w tych miejscach, gdzie poddasze jest zbyt ciemne. Wymianie pokrycia może także towarzyszyć naprawa lub przebudowa komina.
Sprawdź też:
Remont więźby dachowej
Czasem remont nie kończy się na naprawie lub wymianie pokrycia, bo problem tkwi głębiej pod pokryciem i dotyczy więźby dachowej. Naprawa może się ograniczyć do wzmocnienia uszkodzonych elementów, ale często, tak jak na przykład przy ataku grzyba, kończy się wymianą całej więźby lub sporych jej fragmentów. Taki większy remont może być zachętą do zmiany wysokości poddasza lub geometrii dachu. Można przecież podnieść dach, aby niski strych zaadaptować na cele mieszkalne lub zwiększyć kąt nachylenia połaci. Istnieje także możliwość dobudowania lukarny. W każdym z wymienionych przykładów konieczny będzie jednak projekt przebudowy. Wszelkie prace naprawcze w obrębie więźby powinny być prowadzone przez profesjonalnych wykonawców i po konsultacji z konstruktorem.
Najładniejsze elewacje domów – zdjęcia
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Wojciech Chrzanowski/pracownia ch+ architekci oraz Monika i Sebastian Stanisławscy
Tafle wielkich przeszkleń to ważny element elewacji. Szklany narożnik to sposób na to, by częścią elewacji był ogród
Dowiedz się więcej o stanie surowym otwartym. Wejdź do naszego poradnika i zadaj pytania naszym ekspertom! Kliknij w przycisk "PLAY" poniżej i rusz z budową swojego wymarzonego domu.