| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Izolacja rur: jak dopasować otulinę do rodzaju rur

Izolacja rur: jak dopasować otulinę do rodzaju rur

Koszt zakupu izolacji rur nie jest wysoki w porównaniu z korzyściami. Wykonanie otuliny rur pozwala ograniczyć straty ciepła i zmniejszyć koszty ogrzewania. Zobacz z czego wykonać izolację w zależności od rodzaju rur. Jak izolować rury centralnego ogrzewania, a jak instalacji chłodniczych.

Chcąc zmniejszyć straty ciepła, zwykle zaczynamy od izolacji ścian, dachu, okien. Następnie koncentrujemy się na doborze energooszczędnych urządzeń i instalacji. Dopiero potem przychodzi pora na zaizolowanie instalacji, które zapobiega niekontrolowanym stratom ciepła. Kiedyś często wręcz z tego rezygnowano. Tymczasem koszt zakupu izolacji nie jest duży w stosunku do uzyskanych korzyści.

Izolacja rur c.o. i ciepłej wody

Rury izoluje się po to, by ograniczyć straty ciepła. Jm mniej obniży się temperatura wody grzejnej na odcinku od źródła ciepła do grzejnika, tym lepiej.

Jeśli temperatura wody dopływającej do grzejnika będzie zbliżona do temperatury wody opuszczającej źródło ciepła (kocioł), dom będzie można ogrzać za pomocą stosunkowo małych grzejników.

Jeżeli woda zasilająca znacznie się ochłodzi, przepływając przez instalację, do osiągnięcia takiego samego efektu będą potrzebne grzejniki o znacznie większych gabarytach.

Rury z wodą grzejną ułożone w podłodze w ogrzewanych pomieszczeniach nie muszą być prowadzone w otulinach izolacyjnych. Wystarczy je ułożyć na warstwie styropianu i ciepło będzie oddawane przez instalację tylko do pomieszczenia, które jest ogrzewane. Jednak drewniana posadzka (parkiet, deski czy mozaika) może się wtedy rozsychać.

Izolowanie odcinków instalacji prowadzonych po wierzchu ścian pełni – oprócz zabezpieczenia przed utratą ciepła – także inną funkcję. W przypadku instalacji wysokotemperaturowych stanowi ochronę przed poparzeniem.

Izolacja rur instalacji chłodniczych

Temperatura czynnika płynącego w rurach instalacji chłodniczych różni się często zaledwie o kilka stopni od temperatury otoczenia. Dlatego powodem izolowania rurociągów chłodniczych jest nie tyle chęć ograniczenia strat ciepła, ile konieczność zabezpieczenia przed wykraplaniem się na ich zimnej powierzchni pary wodnej z powietrza. Ilość wody pojawiającej się wtedy na ściankach rur bywa tak duża, że może dojść do zalania pomieszczenia, przez które są one prowadzone.

Para wodna może się wykraplać także na ściankach rur z zimną wodą wodociągową wykonanych ze stali, jeśli są poprowadzone przez pomieszczenia o dużej wilgotności.

Dlatego również one powinny być zaizolowane termicznie. Dodatkowym powodem, dla którego dobrze jest wykonać taką izolację, jest ogrzewanie się zimnej wody w rurach biegnących w niewielkiej odległości od rur z ciepłą wodą (zwykle prowadzi się je równolegle).

Z czego otulina rur?

Najczęściej używane jako izolacje w instalacjach są wełna mineralna, pianki poliuretanowe, polietylen spieniony, kauczuk syntetyczny. Otuliny są często dodatkowo zabezpieczone okładzinami z folii aluminiowej lub z PCW chroniącymi je przed uszkodzeniem i przenikaniem pary wodnej.

Izolacje rur z pianki polietylenowej są najpopularniejsze. Wykorzystuje się je przede wszystkim do izolowania instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, ale także w chłodnictwie. Mają dobre właściwości izolacyjne w temperaturze od -80 do +105°C – bez względu na to, czy powietrze wokół jest suche, czy wilgotne. Nie wchłaniają pary wodnej, ale mogą się kurczyć pod wpływem wysokiej temperatury. Izolacja z pianki poliuretanowej zachowuje dobre właściwości izolacyjne w temperaturze od -50 do +140°C. Pianki są produkowane jako sztywne, półsztywne i elastyczne. Ich parametry zależą od gęstości (10-250 kg/m³). Są odporne na działanie chemikaliów, ale trzeba pamiętać, że niszczeją pod wpływem promieni słonecznych.

Izolacje z wełny mineralnej oraz szklanej wykorzystuje się w kotłowniach i instalacjach przemysłowych. Wynika to z ich odporności na wysoką temperaturę (mineralnej do +250°C, szklanej do +500°C). Obie nie kurczą się pod jej wpływem, nie kruszą się i nie topią. Nie chłoną też wilgoci. Wełna szklana ma lepsze właściwości izolacyjne i jest bardziej elastyczna niż mineralna.

Kształtki styropianowe stosuje się do izolowania niektórych elementów instalacji (np. armatury, pomp obiegowych, wymienników). Można ich używać do temperatury +80°C. Styropian nie zatrzymuje wilgoci, jest sztywny i nieodporny na rozpuszczalniki organiczne zawarte na przykład w farbach, lakierach i klejach. Przy niedokładnym dopasowaniu sąsiednich elementów na ich styku pojawiają się mostki termiczne powodujące straty ciepła.

Izolacje z plastycznej pianki na bazie syntetycznego kauczuku są stosowane przede wszystkim w chłodnictwie i klimatyzacji. Są bardzo elastyczne, odporne na oleje i chemikalia oraz promienie UV. Mają wysoki współczynnik przenikania dyfuzyjnego pary wodnej. Dopuszczalna temperatura stosowania: od -80 do +95°C.

Przeczytaj dodatkowo:
Zaproś chemię na swój dach, czyli impregnacja...

Bezpieczna ale zarazem skuteczna chemiczna impregnacja drewna konstrukcyjnego jest elementem niezbędnym we...

Ciepłe poddasze: sposoby izolowania skosów

Poddasze przeznaczone na funkcje mieszkalne można ocieplić na wiele sposobów. Jakie mamy możliwości?...

Ocieplenie domu styropianem - GALERIA krok po...

Zobacz, jak wykonać ocieplenie domu krok po kroku. Ocieplenie styropianem bez błędów potrzebuje...

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...

Ekspert odpowiada na wszelkie pytania na temat...

System ocieplania pianką poliuretanową na dobre zadomowił się na polskim rynku. Pianka PUR to materiał ciepły...

Termomodernizacja – wszystko o docieplaniu...

Jak wykonać dodatkowe ocieplenie na już istniejącym ociepleniu domu? Zobacz, jak wygląda przekrój...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.