Zamiast garażu pod domem. Dobudowa garażu naziemnego

2014-09-03 17:38
Dobudowa garażu do remontowanego domu
Autor: Marcin Czechowicz Nowy garaz znajduje się w miejscu dawnego podjazdu. Jego wysunięta płyta stropowa tworzy podcień nad wejściem głównym

Stary garaż pod domem był zalewany wodą opadową. Inwestorzy zbudowali drugi na poziomie parteru. W starym pomieszczeniu zostanie urządzona sala do gry w bilard. Zobacz, jak przebiegała dobudowa garażu i co się zmieniło.

W częściowo podpiwniczonym domu z początku lat 70. woda deszczowa zalewała garaż. Ponadto dach był w bardzo złym stanie technicznym i wymagał przebudowy. Należało też wyremontować balkon nad podjazdem. Budynek był brzydki. Inwestorzy chcieli nadać bryle nowoczesny wygląd, poprawiając elewację, oraz ocieplić ściany zewnętrzne.

Dobudowa garażu

Nowy garaż dobudowany do bryły domu na poziomie parteru jest zawsze suchy – znajduje się 10 cm powyżej poziomu terenu i ma odwodnienie liniowe. Został zbudowany w miejscu dawnego podjazdu. Ma powierzchnię 25 m2 i jedno miejsce parkingowe. Pomieszczenie jest ogrzewane (podobnie jak stary garaż), wyposażone w kanały wentylacji grawitacyjnej i nawiew, znajduje się w nim jedno okno.

Taras nad garażem
Autor: Marcin Czechowicz Po remoncie znacznie zwiększyła się powierzchnia tarasów – tego nad garażem o 22 m2, a tego na elewacji zachodniej o 5 m2

Brama segmentowa i nowy dach

Segmentowa brama garażowa o wymiarach 2,3 x 3 m umożliwia swobodne parkowanie. Dobudowa garażu przyczyniła się do całkowitej zmiany wyglądu domu. Przez dostawienie nowej bryły do frontu budynku architekci uporządkowali strefę wejścia. Dach nowego garażu przesłania także poszerzone schody i podest przed drzwiami. Nowa konstrukcja stała się atrakcyjną ramą podkreślającą front i wejście. Dzięki zróżnicowanej kolorystyce tynku jest to jeszcze bardziej widoczne.

Taras na stropie

Na stropie garażu urządzono taras dostępny z piętra. Jego powierzchnia jest aż o 22 m2 większa niż powierzchnia balkonu, który przed remontem znajdował się nad podjazdem. Wkrótce zostanie tam zainstalowana balustrada z metalowych profili zaprojektowana przez inwestora. Taras od zachodu zwiększono natomiast o 5 m2. Bardzo ważną częścią prac remontowych była też zmiana pokrycia i kształtu dachu. Płaski dach został zastąpiony jednospadowym (ze spadkiem w kierunku wschodnim) pokrytym dwiema warstwami papy termozgrzewalnej na płycie OSB. Dzięki temu budynek ma teraz wysunięte okapy z podbitką z blachy. Ściany zewnętrzne zostały ocieplone 10-centymetrową warstwą styropianu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie