| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Wybór bramy garażowej: jaką bramę kupić, by pasowała do architektury Twojego domu?

Wybór bramy garażowej: jaką bramę kupić, by pasowała do architektury Twojego domu?

Obecnie garaż coraz częściej stanowi spójny element z bryłą domu jednorodzinnego. Często też brama garażowa rzuca się w oczy jako pierwsza. Warto więc zastanowić się jaką bramę zakupić, aby pasowała do architektury domu. Z jednej strony panel bramy może pełnić funkcję dekoracyjną, z drugiej – trzeba uważać, aby nie zdominował budynku i jego otoczenia.

Brama garażowa połączona z elewacjami panelowymi

Silnym obecnie trendem jest wykańczanie domów poprzez stosowanie elewacji panelowych. Choć ich pojawienie się było związane z budownictwem komercyjnym i przemysłowym, to panele coraz częściej stają się elementem wykończenia współczenych oraz modernistycznych willi. Nowe materiały całkowiecie zmieniają sposób patrzenia na dobór paneli bramowych. Brama garażowa dopasowana do takiej elewacji powinna korespondować z wykończeniem ścian budynku.

Można powiedzieć, że jest to powrót do trendu, z którym mieliśmy już do czynienia w latach świetności sidingu, jednak współczesne rozwiązania pozwalają osiągnąć znacznie lepsze efekty estetyczne połączone z wygoda użytkowania.

Jaką bramę garażową dopasować do drewnianej elewacji?

Nieśmiertelny jest sposób wykorzystania drewna jako materiału elewacyjnego. W takim przypadku także kolor i sposób wykończenia bramy garażowej powinien pasować elewacji.

Duże, luksusowe wille z drewnianami elewacjami posiadają garaże wkomponowane w bryłę budynku. W tym przypadku, w przeciwieństwie do stylu dworkowego, zabieg połączenia starego budynku w dobudowanym garażem, nie spowowodował zaburzenia propopocji budynków, a wręcz przeciwnie, wyraźnie podtrzymuje styl, którego główną cechą jest otaczanie bryły werandami, pawilonami i przybudówkami, które z czasem mogą zmieniać swoje funkcje. Garaż staje się tu pełnoprawnym i pożądanym elementem budynku, dlatego tak ważne jest, by miał cechy wspólne z drewnianą elewacją.

Inną, rzadko jeszcze stosowaną w Polsce formą zabudowy otworów garażowych jest takie wykonanie bramy, aby wjazd do garażu w żaden sposób nie wyróżniał się z elewacji kolorem bramy. Dodatkowo istotne jest licowanie płaszczyzny bramy z płaszczyzną ściany budynku. Kubistyczna, gładka forma elewacji nie jest wtedy zaburzana glifami otworu garażowego.

Czy kolor bramy garażowej dobiera się do kolory ram okiennych?

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w Polsce jest nawiązywanie kolorem drzwi garażowych do koloru ram okiennych. Obecnie jednak, dzięki popularności rolet, także w Polsce obserwować możemy większe zainteresowanie bramami odpowiadającymi swoim kolorem lub strukturą roletom bądź żaluzjom po ich opuszczeniu.

Dach a brama garażowa

O ile dość często można spotkać bramę w kolorze korespondującym z blachą dachową, o tyle nie dobiera się bram do kolorów ceramiki dachowej. Styl domów z tradycyjnymi dachówkami nie pozostawia klientom zbyt wielkiego pola manewru.

Bramy garażowe z biżuterią

Warto wspomnieć, że przez krótki czas popularny był dość pretensjonalny sposób ozdabiania bram różnymi geometrycznymi wycinkami ze stali szlachetnej, co w żaden sposób nie może się dobrze łączyć z elewacją budynku.

Takich i podobnych rozwiązań zdecydowanie należy unikać. Brama garażowa siłą rzeczy stanowi dużą ingerencję w płaszczyznę elewacji, dlatego dodawanie do niej dziwacznej biżuterii w postaci kwadracików, rombów, kółeczek czy pasków, nie tyle zindywidualizuje estetycznie bramę, co raczej spowoduje, że za kilka lat będziemy mieli uczucie wstydu z powodu uległości kiczowatym propozycjom.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Brama garażowa uchylna, boczna, rolowana czy...

Uchylna, segmentowa czy rolowana? Jaka brama garażowa sprawdzi się najlepiej? Pytają inwestorzy...

Kupujemy drzwi antywłamaniowe. Zewnętrzne drzwi...

Czasy są niezbyt bezpieczne. Drzwi antywłamaniowe stają się więc standardem. Sprawdź, jakie drzwi zewnętrzne...

Jak wybrać dobre drzwi wejściowe? 5 cech, które...

Drzwi wejściowe to wizytówka domu i element, którego nie da się nie zauważyć. Powinny być zatem...

Konkurs jubileuszowy firmy Hörmann - 25% rabatu...

Firma Hörmann Polska - znana ze swoich bram garażowych, drzwi i napędów - świętuje 25-lecie...

Nowoczesne drzwi zewnętrzne – automatyczny zamek,...

Odpowiednio wyposażone drzwi zewnętrzne skutecznie zabezpieczą dom przed włamaniem. Poznaj sposób...

Elektryczne otwieranie drzwi wewnętrznych – napęd...

Napęd do drzwi wewnętrznych to produkt ułatwiający normalne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w...