| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Wybór bramy garażowej: jaką bramę kupić, by pasowała do architektury Twojego domu?

Wybór bramy garażowej: jaką bramę kupić, by pasowała do architektury Twojego domu?

Obecnie garaż coraz częściej stanowi spójny element z bryłą domu jednorodzinnego. Często też brama garażowa rzuca się w oczy jako pierwsza. Warto więc zastanowić się jaką bramę zakupić, aby pasowała do architektury domu. Z jednej strony panel bramy może pełnić funkcję dekoracyjną, z drugiej – trzeba uważać, aby nie zdominował budynku i jego otoczenia.

Brama garażowa połączona z elewacjami panelowymi

Silnym obecnie trendem jest wykańczanie domów poprzez stosowanie elewacji panelowych. Choć ich pojawienie się było związane z budownictwem komercyjnym i przemysłowym, to panele coraz częściej stają się elementem wykończenia współczenych oraz modernistycznych willi. Nowe materiały całkowiecie zmieniają sposób patrzenia na dobór paneli bramowych. Brama garażowa dopasowana do takiej elewacji powinna korespondować z wykończeniem ścian budynku.

Można powiedzieć, że jest to powrót do trendu, z którym mieliśmy już do czynienia w latach świetności sidingu, jednak współczesne rozwiązania pozwalają osiągnąć znacznie lepsze efekty estetyczne połączone z wygoda użytkowania.

Jaką bramę garażową dopasować do drewnianej elewacji?

Nieśmiertelny jest sposób wykorzystania drewna jako materiału elewacyjnego. W takim przypadku także kolor i sposób wykończenia bramy garażowej powinien pasować elewacji.

Duże, luksusowe wille z drewnianami elewacjami posiadają garaże wkomponowane w bryłę budynku. W tym przypadku, w przeciwieństwie do stylu dworkowego, zabieg połączenia starego budynku w dobudowanym garażem, nie spowowodował zaburzenia propopocji budynków, a wręcz przeciwnie, wyraźnie podtrzymuje styl, którego główną cechą jest otaczanie bryły werandami, pawilonami i przybudówkami, które z czasem mogą zmieniać swoje funkcje. Garaż staje się tu pełnoprawnym i pożądanym elementem budynku, dlatego tak ważne jest, by miał cechy wspólne z drewnianą elewacją.

Inną, rzadko jeszcze stosowaną w Polsce formą zabudowy otworów garażowych jest takie wykonanie bramy, aby wjazd do garażu w żaden sposób nie wyróżniał się z elewacji kolorem bramy. Dodatkowo istotne jest licowanie płaszczyzny bramy z płaszczyzną ściany budynku. Kubistyczna, gładka forma elewacji nie jest wtedy zaburzana glifami otworu garażowego.

Czy kolor bramy garażowej dobiera się do kolory ram okiennych?

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w Polsce jest nawiązywanie kolorem drzwi garażowych do koloru ram okiennych. Obecnie jednak, dzięki popularności rolet, także w Polsce obserwować możemy większe zainteresowanie bramami odpowiadającymi swoim kolorem lub strukturą roletom bądź żaluzjom po ich opuszczeniu.

Dach a brama garażowa

O ile dość często można spotkać bramę w kolorze korespondującym z blachą dachową, o tyle nie dobiera się bram do kolorów ceramiki dachowej. Styl domów z tradycyjnymi dachówkami nie pozostawia klientom zbyt wielkiego pola manewru.

Bramy garażowe z biżuterią

Warto wspomnieć, że przez krótki czas popularny był dość pretensjonalny sposób ozdabiania bram różnymi geometrycznymi wycinkami ze stali szlachetnej, co w żaden sposób nie może się dobrze łączyć z elewacją budynku.

Takich i podobnych rozwiązań zdecydowanie należy unikać. Brama garażowa siłą rzeczy stanowi dużą ingerencję w płaszczyznę elewacji, dlatego dodawanie do niej dziwacznej biżuterii w postaci kwadracików, rombów, kółeczek czy pasków, nie tyle zindywidualizuje estetycznie bramę, co raczej spowoduje, że za kilka lat będziemy mieli uczucie wstydu z powodu uległości kiczowatym propozycjom.

Przeczytaj dodatkowo:
Dobre drzwi wejściowe

Izolacyjność cieplna, materiał wykonania, klasa antywłamaniowa to tylko niektóre parametry mające...

Udany komplet. Drzwi wejściowe i brama garażowa.

Dlaczego warto dobrać wygląd drzwi wejściowych do wyglądu bramy garażowej? Spójna kolorystyka oraz...

Nowoczesne siłowniki do bram garażowych. Jakie...

Dobry i nowoczesny siłownik do bramy garażowej powinien być szybki i bezawaryjny, a także energooszczędny i...

Garaż pod budynkiem: dobry zjazd do garażu w...

Garaż pod budynkiem nie musi być przykrą koniecznością. Wygodny zjazd do garażu w piwnicy, prawidłowe...

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...