| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Wybór bramy garażowej: jaką bramę kupić, by pasowała do architektury Twojego domu?

Wybór bramy garażowej: jaką bramę kupić, by pasowała do architektury Twojego domu?

Obecnie garaż coraz częściej stanowi spójny element z bryłą domu jednorodzinnego. Często też brama garażowa rzuca się w oczy jako pierwsza. Warto więc zastanowić się jaką bramę zakupić, aby pasowała do architektury domu. Z jednej strony panel bramy może pełnić funkcję dekoracyjną, z drugiej – trzeba uważać, aby nie zdominował budynku i jego otoczenia.

Brama garażowa połączona z elewacjami panelowymi

Silnym obecnie trendem jest wykańczanie domów poprzez stosowanie elewacji panelowych. Choć ich pojawienie się było związane z budownictwem komercyjnym i przemysłowym, to panele coraz częściej stają się elementem wykończenia współczenych oraz modernistycznych willi. Nowe materiały całkowiecie zmieniają sposób patrzenia na dobór paneli bramowych. Brama garażowa dopasowana do takiej elewacji powinna korespondować z wykończeniem ścian budynku.

Można powiedzieć, że jest to powrót do trendu, z którym mieliśmy już do czynienia w latach świetności sidingu, jednak współczesne rozwiązania pozwalają osiągnąć znacznie lepsze efekty estetyczne połączone z wygoda użytkowania.

Jaką bramę garażową dopasować do drewnianej elewacji?

Nieśmiertelny jest sposób wykorzystania drewna jako materiału elewacyjnego. W takim przypadku także kolor i sposób wykończenia bramy garażowej powinien pasować elewacji.

Duże, luksusowe wille z drewnianami elewacjami posiadają garaże wkomponowane w bryłę budynku. W tym przypadku, w przeciwieństwie do stylu dworkowego, zabieg połączenia starego budynku w dobudowanym garażem, nie spowowodował zaburzenia propopocji budynków, a wręcz przeciwnie, wyraźnie podtrzymuje styl, którego główną cechą jest otaczanie bryły werandami, pawilonami i przybudówkami, które z czasem mogą zmieniać swoje funkcje. Garaż staje się tu pełnoprawnym i pożądanym elementem budynku, dlatego tak ważne jest, by miał cechy wspólne z drewnianą elewacją.

Inną, rzadko jeszcze stosowaną w Polsce formą zabudowy otworów garażowych jest takie wykonanie bramy, aby wjazd do garażu w żaden sposób nie wyróżniał się z elewacji kolorem bramy. Dodatkowo istotne jest licowanie płaszczyzny bramy z płaszczyzną ściany budynku. Kubistyczna, gładka forma elewacji nie jest wtedy zaburzana glifami otworu garażowego.

Czy kolor bramy garażowej dobiera się do kolory ram okiennych?

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w Polsce jest nawiązywanie kolorem drzwi garażowych do koloru ram okiennych. Obecnie jednak, dzięki popularności rolet, także w Polsce obserwować możemy większe zainteresowanie bramami odpowiadającymi swoim kolorem lub strukturą roletom bądź żaluzjom po ich opuszczeniu.

Dach a brama garażowa

O ile dość często można spotkać bramę w kolorze korespondującym z blachą dachową, o tyle nie dobiera się bram do kolorów ceramiki dachowej. Styl domów z tradycyjnymi dachówkami nie pozostawia klientom zbyt wielkiego pola manewru.

Bramy garażowe z biżuterią

Warto wspomnieć, że przez krótki czas popularny był dość pretensjonalny sposób ozdabiania bram różnymi geometrycznymi wycinkami ze stali szlachetnej, co w żaden sposób nie może się dobrze łączyć z elewacją budynku.

Takich i podobnych rozwiązań zdecydowanie należy unikać. Brama garażowa siłą rzeczy stanowi dużą ingerencję w płaszczyznę elewacji, dlatego dodawanie do niej dziwacznej biżuterii w postaci kwadracików, rombów, kółeczek czy pasków, nie tyle zindywidualizuje estetycznie bramę, co raczej spowoduje, że za kilka lat będziemy mieli uczucie wstydu z powodu uległości kiczowatym propozycjom.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowe standardy izolacyjności cieplnej. Drzwi...

Ciągle rosnące koszty energii powodują, że dla budujących nowe czy modernizujących stare domy coraz większe...

Elektryczne otwieranie drzwi wewnętrznych – napęd...

Napęd do drzwi wewnętrznych to produkt ułatwiający normalne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w...

Zestawienia bram garażowych i drzwi wejściowych -...

Piękny dom to duma i chluba właściciela, dlatego warto zadbać o kompleksowe i profesjonalne zaprojektowanie...

Jakimi parametrami charakteryzują się...

Budując dom, który ma spełniać surowe kryteria w zakresie izolacyjności termicznej, trzeba go...

Wejście do domu na miarę XXI wieku: jak...

Wejście do domu jest miejscem, gdzie wygoda i funkcjonalność odgrywają szczególne znaczenie. W ich...

Nowoczesne wzornictwo energooszczędnych bram...

Dopasowanie bramy garażowej do elewacji domu sprawia wiele problemów. Modele bram segmentowych...