| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Rodzaje bram garażowych. Jaka brama garażowa jest najlepsza?

Rodzaje bram garażowych. Jaka brama garażowa jest najlepsza?

Producenci proponują kilka rodzajów bram garażowych. Bramy do garażu różnią się przede wszystkim budową oraz sposobem otwierania. W ofercie producentów bram garażowych są bramy uchylne, bramy segmentowe, bramy rolowane oraz bramy rozwieralne.

Autor: Andrzej Szandomirski , HÖRMANN

Bramy segmentowe można montować w otworach z nadprożem łukowym. Fot. HÖRMANN

Rodzaje bram garażowych

Bramy uchylne (zwane też płytowymi). To najpopularniejszy typ bramy. Do otwarcia bramy uchylnej potrzebne jest miejsce przed garażem, gdyż dolna część bramy wysuwa się na zewnątrz garażu. Dlatego jeśli podjazd jest niewielki, nie wybieraj tej bramy.

Bramy segmentowe (sekcyjne). Bramy segmentowe są górne i boczne. Podczas otwierania nie zajmują przestrzeni przed garażem, więc są dobrym rozwiązaniem tam, gdzie podjazd jest krótki. Bramy segmentowe sprawdzają się również w garażach wychodzących bezpośrednio na ulicę. Są też dużo szczelniejsze od bram uchylnych, dlatego warto je montować w garażach ogrzewanych. Bramy segmentowe można też stosować w otworach z łukowym nadprożem.

Bramy rolowane (nazywane żaluzjowymi). Bramy rolowane działają tak, jak roleta okienna i zajmują najmniej miejsca. Są bardzo wygodne w eksploatacji, ale nie wszyscy producenci mają ją w swojej ofercie. Bramy rolowane kupuje się od razu z napędem elektrycznym.

Bramy rozwieralne. Bramy otwierane na boki to najstarszy typ, który w ofercie producentów pojawia się coraz rzadziej. Można je zamówić w warsztacie rzemieślniczym. Otwarcie skrzydeł wymaga wiele miejsca i nie zawsze udaje się zamontować napęd elektryczny.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Brama uchylna

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Brama segmentowa górna

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Brama segmentowa boczna

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Brama rolowana

ZDANIEM EKSPERTA

Kryteria wyboru bramy garażowej

Cena nie bywa już głównym kryterium decydującym o zakupie bramy garażowej. Ważniejsze są niezawodność, energooszczędność, estetyka i dobry serwis. Najważniejszym w ostatnim czasie kryterium decydującym o wyborze materiałów budowlanych jest to, jak mogą one obniżyć koszty eksploatacyjne budynków. Dlatego na przykład klienci wybierający bramę do garażu znajdującego się w bryle budynku wolą kupić droższą, ale dobrze ocieploną bramę, aby potem przez lata oszczędzać na kosztach energii. Jednorazowy większy wydatek w dłuższej perspektywie przyniesie znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania. Coraz ważniejszym kryterium jest też estetyka, brama staje się bowiem ważnym elementem elewacji, często podkreślającym, a czasami nadającym budynkowi charakter. Dlatego tak istotna jest szeroka gama wzorów, kolorów, dekorów. Klienci zwracają też uwagę na niezawodność i bezpieczeństwo, mają świadomość, że bezpieczna brama powinna być co pewien czas poddawana przeglądowi. A fachowy przegląd zapewni tylko producent o ugruntowanej renomie, posiadający odpowiednią sieć serwisową.

Prezes Hörmann Polska - Krzysztof Horała

Wykończenie i wyposażenie bram garażowych

  • Materiały na bramę garażową. Bramy garażowe najczęściej są wykonywane z blachy stalowej, aluminiowej lub z drewna. Są również bramy z blachy miedzianej lub aluminium pokrytego brązem albo miedzią.
  • Brama garażowa z ociepleniem lub bez. Jeśli garaż jest ogrzewany i wbudowany w dom, a decydujesz się na bramę z blachy, lepiej wybrać wersję ocieploną. Do nieogrzewanego garażu wolno stojącego można zamontować nieocieploną.
  • Brama garażowa z napędem czy bez? Bramy garażowe wyposażone są w zamki ryglujące je w jednym, w dwóch lub w trzech miejscach. Każdą bramę można otworzyć kluczem. Jej podnoszenie ułatwiają uchwyty umieszczone w takim miejscu, aby wymagało to użycia jak najmniejszej siły. Dla wygody korzystania z garażu bramę warto wyposażyć w napęd elektryczny. Umożliwi to otwieranie bramy pilotem – bez wysiadania z samochodu.
  • Wyposażenie dodatkowe bram garażowych. Jeśli chcesz doświetlić garaż, możesz zamówić bramę z okienkami. Zwykle są one kwadratowe lub prostokątne, mogą też być owalne lub trójkątne. Bramy mogą mieć również całe pasy przeszkleń.
    Dodatkowym elementem są także drzwi przejściowe montowane w blacie bramy.

Przeczytaj dodatkowo:
Jakimi parametrami charakteryzują się...

Budując dom, który ma spełniać surowe kryteria w zakresie izolacyjności termicznej, trzeba go...

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Brama garażowa rolowana

Rolowane bramy garażowe to idealne rozwiązanie dla małych przestrzeni garażowych. To bramy, które...

Drzwi zewnętrzne odporne na włamanie. Kupujemy...

Czasy są niezbyt bezpieczne. Drzwi antywłamaniowe stają się więc standardem. Sprawdź, jakie drzwi zewnętrzne...

Elektryczne otwieranie drzwi wewnętrznych – napęd...

Napęd do drzwi wewnętrznych to produkt ułatwiający normalne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w...

Udany komplet. Drzwi wejściowe i brama garażowa.

Dlaczego warto dobrać wygląd drzwi wejściowych do wyglądu bramy garażowej? Spójna kolorystyka oraz...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.