| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Dom drewniany całoroczny, a jak letniskowy. Z fascynacji letniskiem

Dom drewniany całoroczny, a jak letniskowy. Z fascynacji letniskiem

Warto pomyślec o domu drewnianym całorocznym, jeśli chcemy, by dom kojarzył się ze świeżym powietrzem, przestrzenią, bliskością przyrody, a także z wypoczynkiem w plenerze i wakacjami, sięgnijmy po wzorce z architektury dawnych i współczesnych letnisk.

Autor: Andrzej Szandomirski

Taras może być przedłużeniem pokoju dziennego, a dzięki ekspansji zieleni płynnie przechodzić w przestrzeń ogrodu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Inspiracja letniskiem w domu drewnianym całorocznym może ograniczyć się do niewielu elementów, dobranych indywidualnie do naszych potrzeb i wyobrażeń, ale musi być spójna z architekturą domu i jego lokalizacją.

Do wielu stylów budujących dobry klimat można zaliczyć ten inspirowany domami letnimi: zarówno architekturą dawnych willi letniskowych, jak i współczesnymi budynkami osadzonymi w plenerze. Łączy je ścisły kontakt z przyrodą poprzez rozbudowane strefy pośrednie otwierające dom na otoczenie. Typowe jest także powiązanie z miejscową tradycją zarówno w korzystaniu z form architektonicznych i detali, jak i materiałów budowlanych oraz wykończeniowych.

Dom drewniany całoroczny

Ściągając wzorce z letniska, należy pamiętać o odmiennej funkcji obu typów domów. Dom letni może być przede wszystkim mniejszy, ponieważ latem częściej przebywamy na powietrzu, a w domu korzystamy głównie ze strefy dziennej: salonu i kuchni. Natomiast sypialnie służące jedynie do snu mogą być niewielkie i kilkuosobowe. To, co decyduje o atrakcyjności pobytu na letnisku, jest na zewnątrz, stąd rozbudowane strefy pośrednie.

W domu letnim taras pełni nie tylko funkcje wypoczynkowe, ale też wiele użytkowych: można tu trzymać drewno do kominka, leżaki i parawany, obier ć grzyby, robić przetwory na zimę. Potrzeba zabezpieczania domu letniego na okres zimowy przed śniegiem i mrozem oraz przed złodziejami sprawiła, że nadal są to domy z niewielkimi oknami, łatwiejszymi do zabezpieczenia okiennicami lub roletami zewnętrznymi, w chłodne noce powodującymi mniej strat ciepła.

Polecamy:

>> Budowa domu jednorodzinnego

>> Dom z bali - czy opłaca się kupić stary dom drewniany

>> Odnawianie starego domu z drewna

Typowe dla tego budownictwa są dachy dwuspadowe, wywodzące się z architektury wiejskiej i pozwalające na zharmonizowanie budynku z otoczeniem. Rzadziej też projektuje się garaże – w budownictwie letniskowym dominują wiaty.

Dom letni jest też zazwyczaj mniej solidny dod drewnianego domu całorocznego. Lekkie ściany bez dodatkowej izolacji są wystarczające, by ochronić nas przed chłodem majowej czy wrześniowej nocy. Kominek lub przenośne ogrzewanie elektryczne w zupełności wystarczą, gdy trafi się słotne lato. Takie warunki nie są jednak już wystarczające w domu całorocznym. Przede wszystkim ściany, dach, okna i drzwi muszą mieć parametry cieplne zgodne z przepisami budowlanymi.

Dom powinien również spełniać wszystkie potrzeby rodziny związane z pracą i życiem, jakie prowadzimy w ciągu roku. Wpływa to zarówno na jego wielkość, rozwiązania architektoniczne i materiałowe, jak i układ czy aranżację wnętrza. Dom jest większy, ponieważ musi spełniać znacznie więcej funkcji: jest to nasze miejsce pracy, nauki, przechowujemy tam również więcej rzeczy – sprzętów domowych, książek czy ubrań, co wymusza potrzebę wygospodarowania większej ilości przestrzeni. Strefy pośrednie, a szczególnie wejście, muszą być funkcjonalne nie tylko latem, ale i zimą – dobrze jest osłonić je ścianami i daszkiem przed zacinającym deszczem i śniegiem.

Autor: Andrzej Szandomirski

Dom pod Warszawą. Klimat domu buduje inspirowana przedwojenną architekturą letniskową szeroka weranda i położony nad nią taras

Autor: Sylwester Rejmer

Całoroczny dom na Mazurach. Ściany szachulcowe wpisują się w tradycję regionalną

Domek wiejski - dom letniskowy całoroczny

Poszukując odpowiedniej formy architektonicznej dla domu inspirowanego letniskiem, warto sięgnąć do tradycji domów wiejskich. Prostopadłościenna bryła, dwuspadowy dach, ganek wejściowy, symetrycznie ukształtowana elewacja to formy, na których opiera się wiele projektów domów letnich. Taki styl sprawdza się zarówno w zwartej zabudowie wiejskiej, jak i w plenerze. Warto pamiętać też o kosztach – im prostsza bryła domu, tym będzie on tańszy w budowie i użytkowaniu. Gdy zagospodarowujemy poddasze, dwuspadowy dach zapewni nam najwięcej miejsca.

Typowym rozwiązaniem stosowanym w domach letnich – zarówno tych zwróconych kalenicą, jak i szczytem do ulicy – jest wejście ukształtowane na wzór ganku lub werandy. Gdy przybiera bardziej rozbudowaną formę, służy jednocześnie jako taras wypoczynkowy.

Inną inspiracją dla współczesnych domów letnich może być architektura dawnych letnisk i podmiejskich rezydencji. Charakterystyczne dla takiej zabudowy są zadaszone tarasy i ganki oraz wnętrza wzbogacone o obszerne przeszklone werandy.

Przeczytaj dodatkowo:
WIDEO: Jak ocieplony jest dom szkieletowy

Domy szkieletowe ocieplone wełną mineralną są bardzo ciepłe, łatwo się nagrzewają, łatwo utrzymać w nich...

Dom energooszczędny z drewna klejonego.

Drewno klejone to budulec wysokiej jakości, stosunkowo mało u nas popularny. Przedstawiamy relację...

Stropy, więźbę, pokrycie dachu można zbudować z...

Drewno znakomicie nadaje się do budowy trwałej więźby - to wszyscy wiedzią. Warto przekonać się też do...

Ogrodowe domki drewniane dla dzieci - projekt...

Drewniany domek ogrodowy to marzenie prawie każdego dziecka. Jeżeli chcesz sprawić swojej pociesze radość,...

Domy murowane z drewnianymi elementami. Kiedy...

Dom nie musi powstawać w jednej technologii. Proponujemy technologię mieszaną, czyli połączenie ścian...