| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Dom drewniany całoroczny, a jak letniskowy. Z fascynacji letniskiem

Dom drewniany całoroczny, a jak letniskowy. Z fascynacji letniskiem

Warto pomyślec o domu drewnianym całorocznym, jeśli chcemy, by dom kojarzył się ze świeżym powietrzem, przestrzenią, bliskością przyrody, a także z wypoczynkiem w plenerze i wakacjami, sięgnijmy po wzorce z architektury dawnych i współczesnych letnisk.

Autor: Andrzej Szandomirski

Taras może być przedłużeniem pokoju dziennego, a dzięki ekspansji zieleni płynnie przechodzić w przestrzeń ogrodu

Inspiracja letniskiem w domu drewnianym całorocznym może ograniczyć się do niewielu elementów, dobranych indywidualnie do naszych potrzeb i wyobrażeń, ale musi być spójna z architekturą domu i jego lokalizacją.

Do wielu stylów budujących dobry klimat można zaliczyć ten inspirowany domami letnimi: zarówno architekturą dawnych willi letniskowych, jak i współczesnymi budynkami osadzonymi w plenerze. Łączy je ścisły kontakt z przyrodą poprzez rozbudowane strefy pośrednie otwierające dom na otoczenie. Typowe jest także powiązanie z miejscową tradycją zarówno w korzystaniu z form architektonicznych i detali, jak i materiałów budowlanych oraz wykończeniowych.

Dom drewniany całoroczny

Ściągając wzorce z letniska, należy pamiętać o odmiennej funkcji obu typów domów. Dom letni może być przede wszystkim mniejszy, ponieważ latem częściej przebywamy na powietrzu, a w domu korzystamy głównie ze strefy dziennej: salonu i kuchni. Natomiast sypialnie służące jedynie do snu mogą być niewielkie i kilkuosobowe. To, co decyduje o atrakcyjności pobytu na letnisku, jest na zewnątrz, stąd rozbudowane strefy pośrednie.

W domu letnim taras pełni nie tylko funkcje wypoczynkowe, ale też wiele użytkowych: można tu trzymać drewno do kominka, leżaki i parawany, obier ć grzyby, robić przetwory na zimę. Potrzeba zabezpieczania domu letniego na okres zimowy przed śniegiem i mrozem oraz przed złodziejami sprawiła, że nadal są to domy z niewielkimi oknami, łatwiejszymi do zabezpieczenia okiennicami lub roletami zewnętrznymi, w chłodne noce powodującymi mniej strat ciepła.

Polecamy:

>> Budowa domu jednorodzinnego

>> Dom z bali - czy opłaca się kupić stary dom drewniany

>> Odnawianie starego domu z drewna

Typowe dla tego budownictwa są dachy dwuspadowe, wywodzące się z architektury wiejskiej i pozwalające na zharmonizowanie budynku z otoczeniem. Rzadziej też projektuje się garaże – w budownictwie letniskowym dominują wiaty.

Dom letni jest też zazwyczaj mniej solidny dod drewnianego domu całorocznego. Lekkie ściany bez dodatkowej izolacji są wystarczające, by ochronić nas przed chłodem majowej czy wrześniowej nocy. Kominek lub przenośne ogrzewanie elektryczne w zupełności wystarczą, gdy trafi się słotne lato. Takie warunki nie są jednak już wystarczające w domu całorocznym. Przede wszystkim ściany, dach, okna i drzwi muszą mieć parametry cieplne zgodne z przepisami budowlanymi.

Dom powinien również spełniać wszystkie potrzeby rodziny związane z pracą i życiem, jakie prowadzimy w ciągu roku. Wpływa to zarówno na jego wielkość, rozwiązania architektoniczne i materiałowe, jak i układ czy aranżację wnętrza. Dom jest większy, ponieważ musi spełniać znacznie więcej funkcji: jest to nasze miejsce pracy, nauki, przechowujemy tam również więcej rzeczy – sprzętów domowych, książek czy ubrań, co wymusza potrzebę wygospodarowania większej ilości przestrzeni. Strefy pośrednie, a szczególnie wejście, muszą być funkcjonalne nie tylko latem, ale i zimą – dobrze jest osłonić je ścianami i daszkiem przed zacinającym deszczem i śniegiem.

Autor: Andrzej Szandomirski

Dom pod Warszawą. Klimat domu buduje inspirowana przedwojenną architekturą letniskową szeroka weranda i położony nad nią taras

Autor: Sylwester Rejmer

Całoroczny dom na Mazurach. Ściany szachulcowe wpisują się w tradycję regionalną

Domek wiejski - dom letniskowy całoroczny

Poszukując odpowiedniej formy architektonicznej dla domu inspirowanego letniskiem, warto sięgnąć do tradycji domów wiejskich. Prostopadłościenna bryła, dwuspadowy dach, ganek wejściowy, symetrycznie ukształtowana elewacja to formy, na których opiera się wiele projektów domów letnich. Taki styl sprawdza się zarówno w zwartej zabudowie wiejskiej, jak i w plenerze. Warto pamiętać też o kosztach – im prostsza bryła domu, tym będzie on tańszy w budowie i użytkowaniu. Gdy zagospodarowujemy poddasze, dwuspadowy dach zapewni nam najwięcej miejsca.

Typowym rozwiązaniem stosowanym w domach letnich – zarówno tych zwróconych kalenicą, jak i szczytem do ulicy – jest wejście ukształtowane na wzór ganku lub werandy. Gdy przybiera bardziej rozbudowaną formę, służy jednocześnie jako taras wypoczynkowy.

Inną inspiracją dla współczesnych domów letnich może być architektura dawnych letnisk i podmiejskich rezydencji. Charakterystyczne dla takiej zabudowy są zadaszone tarasy i ganki oraz wnętrza wzbogacone o obszerne przeszklone werandy.

Przeczytaj dodatkowo:
Budowa domu z murowanym parterem i drewnianym...

Umiejętnie łącząc technologię murowaną i drewnianą, można wybudować dom zadowalający zarówno gusta...

Budowa domu szkieletowego - VADEMECUM dla...

Budownictwo szkieletowe to coraz bardziej popularna technologia. Dom szkieletowy można budować o każdej porze...

Dom drewniany, dom z bali - dylematy inwestorów....

Piękne domy z bala wymagają przy ich budowie szczególnych umiejętności i wiedzy. Jak osadzić okna w domu z...

Dom z gliny i słomy. Ekologiczny pomysł na dom ze...

Glina, słoma, drewno to produkty naturalne, łatwo dostępne, tanie i przyjazne. Nie brak pasjonatów,...

Projekt Sky Garden. Dom pasywny o konstrukcji z...

Aby o budynku można było powiedzieć, że to dom pasywny, powinien być szczelny, a jego przegrody muszą...

Przenoszenie domu drewnianego. Czy bardziej się...

Kupno i przeniesienie starego domu drewnianego może być w trudnych czasach sposobem na niedrogie...