| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Pokrycie dachowe z blachodachówki. Czy rzeczywiście jest lekkie i tanie?

Pokrycie dachowe z blachodachówki. Czy rzeczywiście jest lekkie i tanie?

Blachodachówka na tle innych pokryć dachowych wyróżnia się tym, że na jej temat słyszy się najbardziej wymyślne oceny. Które z nich są jedynie obiegowymi opiniami przekazywanymi z ust do ust bez większego zastanowienia, a które szczerą prawdą?

W ramach przygotowywania się do zakupu pokrycia dachowego wiele osób szuka pomocy w Internecie. Godziny przeglądania rozmaitych stron przeważnie kończą się tym, że pojawia się więcej pytań niż wcześniej. Zwłaszcza fora dyskusyjne potrafią zrobić w głowie zamęt. Gdy jeden użytkownik zachwala dane pokrycie dachowe, zaraz drugi znajdzie dziesiątki argumentów, żeby to podważyć. Do tego dochodzą wpisy utrzymane w charakterystycznym marketingowym żargonie zdradzające, że ich autorami są ludzie w jakiś sposób powiązani z producentami pokryć, a więc nie do końca wiarygodni.

Czy pokrycie z blachodachówki jest lekkie?

Tym argumentem chętnie posługują się przedstawiciele marketingu firm produkujących blachodachówkę i porównują ją na przykład z dachówką. – To rzeczywiście prawda. 1 m2 blachy stalowej ocynkowanej o grubości 0,5 mm waży około 4,5 kg. To tyle co półtorej dachówki zakładkowej, a tych na 1 m2 potrzeba minimum dziesięć – mówi mistrz dekarski Jacek Karaś. – Wybierając blachodachówkę, można też zoptymalizować koszt konstrukcji dachu. Więźba dachowa może zostać wykonana z elementów o mniejszych przekrojach, a więc tańszych – dodaje Arkadiusz Kowalski z firmy Budmat.

Czy blachodachówka jest tania?

Jeszcze kilkanaście lat temu blachodachówka była uznawana za tańszą alternatywę dla dachówek ceramicznych i cementowych. Ceny stali jednak bardzo poszły w górę i niestety koszty tych pokryć zbliżyły się do siebie. – Owszem, można kupić bardzo tanią blachodachówkę, ale wtedy koniecznie trzeba sprawdzić parametry surowca, z którego została ona wykonana (należy się tego dowiadywać indywidualnie u producenta) – mówi pan Arkadiusz Kowalski. – Dachu nie kupuje się na rok czy kilka lat. To inwestycja na długie lata. Warto sprawdzić zwłaszcza to, czy zawartość cynku w blasze jest zgodna z obowiązującą normą (niezbędne minimum to 275 g/m 2 ). Lepszym rozwiązaniem jest więc dołożenie 2-3 zł na 1 m2 i zakup produktu, który jest trwały i objęty wieloletnią gwarancją producenta – dodaje. – Cena w dużym stopniu zależy od grubości i rodzaju powłoki – mówi pan Dariusz Wysokiński z firmy Blachy Pruszyński. – Najtańsze są blachodachówki z powłoką poliestrową o grubości 25 mikrometrów [μm] (dawniej mikronów). Prawdziwe mercedesy to blachodachówki z powłoką Pur Mat lub HPS 200 o grubości 200 μm.

Więcej o prawdach i mitach na temat blachodachówki przeczytasz w najnowszym Muratorze 2/2014

Konstrukcja dachu. Jak zapewnić odpowiednią wentylację dachu porytego blachą płaską?

Ze złą wentylacją dachu najczęściej mamy do czynienie w dachach płaskich. Dachy pokryte blachą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak konserwować blachę dachową? Ekspert zdradza...

Co zrobić, gdy blacha dachowa zaczyna korodować? Spytaj eksperta, czy konieczna będzie wymiana starej blachy...

Dach z blachy: kolejność prac przy montażu...

Jak zawsze w przypadku pokryć dachowych roboty zaczynają się od pomiarów dachu, a kończą na odbiorze...

Dachówka czy blachodachówka?

Jeżeli stajesz przed wyborem - dachówka czy blachodachówka, nie powinieneś kierować się tylko...

Dach z blachy dachówkowej. Rodzaje blachodachówek

Inwestorzy planujący ułożenie blachy dachówkowej na dachu swojego domu mają w czym wybierać....

Wybór pokrycia dachowego - dachówki czy blacha?

Blacha jest lekka, modna i wygodna w montażu. Popularność zawdzięcza też niewygórowanej cenie. Obrońcy...

Blachodachówki modułowe. Montaż blachodachówki na...

Na to, czy dach skośny będzie w dobrym stanie ma wpływ wiele elementów. Kluczową sprawą jest...