| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Pokrycie dachowe z blachodachówki. Czy rzeczywiście jest lekkie i tanie?

Pokrycie dachowe z blachodachówki. Czy rzeczywiście jest lekkie i tanie?

Blachodachówka na tle innych pokryć dachowych wyróżnia się tym, że na jej temat słyszy się najbardziej wymyślne oceny. Które z nich są jedynie obiegowymi opiniami przekazywanymi z ust do ust bez większego zastanowienia, a które szczerą prawdą?

W ramach przygotowywania się do zakupu pokrycia dachowego wiele osób szuka pomocy w Internecie. Godziny przeglądania rozmaitych stron przeważnie kończą się tym, że pojawia się więcej pytań niż wcześniej. Zwłaszcza fora dyskusyjne potrafią zrobić w głowie zamęt. Gdy jeden użytkownik zachwala dane pokrycie dachowe, zaraz drugi znajdzie dziesiątki argumentów, żeby to podważyć. Do tego dochodzą wpisy utrzymane w charakterystycznym marketingowym żargonie zdradzające, że ich autorami są ludzie w jakiś sposób powiązani z producentami pokryć, a więc nie do końca wiarygodni.

Czy pokrycie z blachodachówki jest lekkie?

Tym argumentem chętnie posługują się przedstawiciele marketingu firm produkujących blachodachówkę i porównują ją na przykład z dachówką. – To rzeczywiście prawda. 1 m2 blachy stalowej ocynkowanej o grubości 0,5 mm waży około 4,5 kg. To tyle co półtorej dachówki zakładkowej, a tych na 1 m2 potrzeba minimum dziesięć – mówi mistrz dekarski Jacek Karaś. – Wybierając blachodachówkę, można też zoptymalizować koszt konstrukcji dachu. Więźba dachowa może zostać wykonana z elementów o mniejszych przekrojach, a więc tańszych – dodaje Arkadiusz Kowalski z firmy Budmat.

Czy blachodachówka jest tania?

Jeszcze kilkanaście lat temu blachodachówka była uznawana za tańszą alternatywę dla dachówek ceramicznych i cementowych. Ceny stali jednak bardzo poszły w górę i niestety koszty tych pokryć zbliżyły się do siebie. – Owszem, można kupić bardzo tanią blachodachówkę, ale wtedy koniecznie trzeba sprawdzić parametry surowca, z którego została ona wykonana (należy się tego dowiadywać indywidualnie u producenta) – mówi pan Arkadiusz Kowalski. – Dachu nie kupuje się na rok czy kilka lat. To inwestycja na długie lata. Warto sprawdzić zwłaszcza to, czy zawartość cynku w blasze jest zgodna z obowiązującą normą (niezbędne minimum to 275 g/m 2 ). Lepszym rozwiązaniem jest więc dołożenie 2-3 zł na 1 m2 i zakup produktu, który jest trwały i objęty wieloletnią gwarancją producenta – dodaje. – Cena w dużym stopniu zależy od grubości i rodzaju powłoki – mówi pan Dariusz Wysokiński z firmy Blachy Pruszyński. – Najtańsze są blachodachówki z powłoką poliestrową o grubości 25 mikrometrów [μm] (dawniej mikronów). Prawdziwe mercedesy to blachodachówki z powłoką Pur Mat lub HPS 200 o grubości 200 μm.

Więcej o prawdach i mitach na temat blachodachówki przeczytasz w najnowszym Muratorze 2/2014

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wymiana pokrycia dachowego bez wymiany więźby...

Nowe pokrycie dachowe nie może nadmiernie obciążyć starej więźby dachowej. Dlatego najprościej jest...

Dach na ruszcie z kontrłat i łat, czyli opinie o...

Pokrycia dachowe z materiałów lekkich nie obciążają konstrukcji więźby dachowej, są łatwe w montażu i...

Lepszy dach nad głową. Zakończenie akcji...

Od maja do października 2013 trwała akcja społeczna „Lepszy dach nad głową” zorganizowana...

Pokrycia dachowe. Czym się kierować przy wyborze?

Czym wykończyć dach, żeby wyglądał solidnie, służył przez lata bez konieczności remontów i jednocześnie...

Blachodachówki modułowe. Montaż blachodachówki na...

Na to, czy dach skośny będzie w dobrym stanie ma wpływ wiele elementów. Kluczową sprawą jest...

Dachówki w arkuszach

Blachodachówki są popularne dlatego, że łączą w sobie wszelkie zalety blach dachowych z wyglądem...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.