| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Budujemy szczelny komin. Charakterystyka przewodu kominowego
Zobacz, jaki komin będzie najlepiej pasował do Twojego kominka

Budujemy szczelny komin. Charakterystyka przewodu kominowego

Czym powinien charakteryzować się przewód kominowy odprowadzający spaliny z kominka? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze komina? Z jakiego materiału powinien być wybudowany szczelny komin - z cegły, ze stali?

Jednym z podstawowych warunków prawidłowego działania kominka, czy to z systemem dystrybucji gorącego powietrza, czy też wyposażonego w płaszcz wodny, jest podłączenie go do osobnego przewodu kominowego. Powinien mieć on nie tylko odpowiednie wymiary, ale i proporcje dobrane do wielkości paleniska. Niemałe znaczenie ma także materiał, z jakiego zostanie wykonany.

Przewód kominowy musi spełniać następujące warunki...

Aby zapewnić domownikom bezpieczne korzystanie z kominka, przewód dymowy powinien być przede wszystkim szczelny, dzięki czemu dym nie będzie się przedostawał do pomieszczeń. Ponieważ odprowadzane nim spaliny mają wysoką temperaturę, musi być także odporny na ich działanie, zapewniając tym samym odpowiednie bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Komin powinien być również niewrażliwy na agresywny kondensat powstały w czasie skraplania się spalin.

Jakie wymiary powinien być komin i dlaczego to takie ważne?

Wysokość komina od podłączenia czopucha (poziomego odcinka łączącego przewód z urządzeniem grzewczym) do wylotu powinna wynosić przynajmniej 4 m. Ponieważ reguluje on także proces spalania (poprzez wytworzenie właściwego podciśnienia), niezmiernie ważny jest jego odpowiedni dobór do paleniska.

Do kominków z otworem paleniska o powierzchni do 0,25 m² dobiera się murowany przewód dymowy o średnicy co najmniej 0,15 m lub wymiarach 0,14x0,14 m. Nieco mniejsze wymagania stawiane są przewodom stalowym, które charakteryzują się gładką powierzchnią ścianek – w ich przypadku minimalna średnica to 0,12 m lub wymiary 0,12x0,12 m. Najlepiej, jeśli komin będzie przebiegał pionowo w górę – gdy jednak nie ma takiej możliwości, dopuszcza się wykonanie maksymalnie dwóch załamań o kącie nieprzekraczającym 30°.

Komin murowany, prefabrykowany a może komin stalowy?

Na etapie budowy domu mamy do wyboru trzy konstrukcje kominów:

Najpopularniejsze są przewody murowane z tradycyjnej cegły pełnej. Takie rozwiązanie jest najtańsze, lecz budowa murowanego komina wymaga sporych umiejętności – przede wszystkim dużej precyzji i wprawy. Między elementami murowanymi na zaprawę mogą bowiem powstać szczeliny, którymi będzie uchodził dym. Bardzo wiele przewodów murowanych tradycyjnie wykonywanych jest niepoprawnie, dlatego do budowy takiego komina lepiej zatrudnić doświadczonego w tej dziedzinie murarza.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się kominy prefabrykowane. Mają gładkie ścianki, na których trudniej osiadają sadze, łatwiej więc je wyczyścić. Ich najważniejsze zalety to niewielkie wymiary zewnętrzne, dzięki którym zajmują mniej miejsca niż kominy murowane, oraz szybki i stosunkowo prosty montaż. Takie kominy dostępne są w kilku wersjach – do odprowadzania dymu lub spalin (niektóre mogą być wyposażone dodatkowo w kanały wentylacyjne). O tym, do jakich palenisk nadają się poszczególne produkty, informują oznaczenia umieszczane na każdym elemencie.

Do wyboru mamy także kominy ze stali. Są one produkowane jako wewnętrzne wkłady – rury przeznaczone do umieszczenia w obudowie z cegieł lub bloczków – albo jako samodzielne systemy przeznaczone do wznoszenia kominów wewnątrz bądź na zewnątrz domu. Do współpracy z kominkami służą od odmiany żaroodporne – wykonane z grubszej blachy.
Stal dobrze przewodzi ciepło, co oznacza, że mocno się nagrzewa. Jeśli taki komin przechodzi blisko palnych elementów konstrukcji domu, może stanowić zagrożenie pożarowe. Aby go uniknąć, w takiej sytuacji montuje się kominy dwuścienne (z podwójnym płaszczem) zaizolowane od wewnątrz warstwą wełny mineralnej. Za wyborem takiego komina przemawia szybki montaż, który może być wykonywany również zimą.

Autor: Andrzej Szandomirski

Koszt komina z blachy stalowej o wysokości 6 m i przekroju ø 130 mm wynosi od 2800 do nawet 4000 zł

WARTO WIEDZIEĆ

Obecnie praktycznie każdy kominek zamknięty powinien mieć komin lub przynajmniej wkład kominowy o podwyższonej odporności na destrukcyjne działanie skroplin. Szczegółowe informacje dotyczące wymagań, jakie musi spełniać komin podłączony do konkretnego kominka, znaleźć można w jego instrukcji – zawarte tam wytyczne producenta wkładu kominkowego ułatwią odpowiedni dobór przewodu, gwarantując tym samym prawidłową pracę całej instalacji. Znaleźć tam można m.in. informacje o wymaganym podciśnieniu, temperaturze spalin, ich maksymalnym przepływie oraz zalecanej średnicy przyłącza.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...