Ocieplenie komina - czy jest konieczne? Co na ocieplenie komina?

2024-01-04 8:03

W większości domów jest komin albo nawet kilka kominów. Czy każdy komin trzeba ocieplić? Jakie są zasady ocieplania komina? Jaki materiał zastosować do ocieplenia komina? Wyjaśniamy podstawowe kwestie.

Ocieplenie komina
Autor: Getty Images Kiedy trzeba ocieplić komin?
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Spis treści

  1. Po co ociepla się komin?
  2. Czy konieczne jest ocieplenie komina?
  3. Czy ocieplać komin na poddaszu?
  4. Czy trzeba ocieplić komin systemowy?
  5. Co na ocieplenie komina?
  6. Ocieplenie komina wełną
  7. Ocieplenie komina styropianem

Po co ociepla się komin?

Sprawny komin musi mieć ciąg, a ten zależy od temperatury komina, spalin, dymu, powietrza wewnątrz komina i na zewnątrz. Jego wyziębienie może skutkować osłabieniem ciągu, co z kolei wpływa negatywnie na pracę urządzeń grzewczych. W wyziębionym kominie może dochodzić do skraplania się pary wodnej zawartej w spalinach. Kondensat działa destrukcyjnie na komin. Podobne zjawisko może występować w zimnych kominach wentylacyjnych, w których będzie wykraplać się woda. Wyziębiony komin to także pewna strata ciepła uciekającego z domu. Izolacja cieplna komina zabezpiecza go także na wypadek pożaru.

Czy konieczne jest ocieplenie komina?

Jest wiele rodzajów kominów: wewnętrzne i zewnętrzne, murowane albo systemowe, spalinowe, dymowe, wentylacyjne. Uwzględniając tę klasyfikację, odpowiedź na pytanie o ocieplenie może być różna. Jeśli weźmiemy pod uwagę umiejscowienie komina, to zawsze pamiętać należy o ociepleniu kominów zewnętrznych, mających styk z zimnym powietrzem. Dotyczy to także fragmentu komina wystającego ponad dach. Komin przebiegający wewnątrz domu w części ogrzewanej nie wymaga ocieplenia.

Czy ocieplać komin na poddaszu?

Zależy, jakie to poddasze. Na poddaszu nieużytkowym, nieogrzewanym, komin należy ocieplić na odcinku ponad stropem parteru aż do wylotu. Także gdy wysokie poddasze użytkowe ma zabudowę na wysokości jętek, a ponad nią jest nieogrzewane, to znajdujący się tam fragment komina należy ocieplić.

Czy trzeba ocieplić komin systemowy?

Zasady ocieplenia komina systemowego są takie same jak komina murowanego. Komin systemowy można zamówić od razu z ociepleniem z wełny mineralnej. Warto zwrócić uwagę, czy jest ona w kominie na całej jego długości w przypadku kominów zewnętrznych. Można znaleźć oferty kominów z tak zwaną wełną stabilizacyjną, czyli paskiem wełny umieszczanym w pewnych odstępach, którego zadaniem jest zachowanie prawidłowej pozycji komina w otworze.

Co na ocieplenie komina?

Rodzaj materiału ociepleniowego zależy od typu komina, a głównie od temperatury, do jakiej komin może się nagrzać, odprowadzając spaliny czy dym. Uniwersalnym materiałem jest wełna mineralna, która jest materiałem niepalnym i odpornym na bardzo wysokie temperatury. Można jej używać do ocieplenia każdego rodzaju kominów. Kominy spalinowe do kotłów na paliwa gazowe i płynne podlegają niższym temperaturom. Dlatego dopuszcza się ich ocieplanie styropianem, który zaczyna się topić w temperaturze 80 st. C. Materiał ten można też użyć do ocieplenia kominów wentylacyjnych.

Ocieplenie komina wełną

Wełna może być zastosowana do ocieplenia wewnętrznego komina murowanego z cegieł lub systemowego bez ocieplenia. Warstwę 2-3 cm wełny układa się między wkładem ceramicznym albo metalowym a obudową komina. W trakcie wznoszenia kolejnych partii komina należy wykonywać termoizolację. Najlepiej jest do tego wykorzystać wełnę mineralną o większej gęstości niż tradycyjne miękkie maty budowlane – mogą one po pewnym czasie osiadać, na skutek czego powstaną mostki termiczne. Przyjmuje się, że do ocieplenia komina dobrze jest stosować wełnę o gęstości ok. 60 kg/m3. Sprawdza się zwłaszcza wełna z welonem nacinana (tak zwana harmonijka), co pozwala łatwo ją zginać w okrąg. Taki materiał dobrze wypełni przestrzeń wokół wkładu.

Wełna mineralna lamelowa w matach z folią aluminiową jest wykorzystywana do zewnętrznego ocieplania kominów metalowych. Wełna lamelowa w płytach może zostać użyta do ocieplenia zewnętrznego kominów systemowych bez izolacji w środku, ale taniej jest to zrobić styropianem.

Ocieplenie komina styropianem

Ten materiał może być z powodzeniem stosowany do ocieplenia kominów wentylacyjnych i spalinowych. Wystarczy warstwa o grubości 2-4 cm. Termoizolację wykonuje się podobnie jak na elewacji. Można wykorzystać styropian fasadowy, który należy przymocować klejem odpowiednim do podłoża. Następnie należy nałożyć siatkę zbrojącą i wykończyć powierzchnię komina.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.