Zakończenie komina - po co montujemy nasady kominowe i jakie wybrać?
Jakie może być zakończenie komina - zapytaliśmy eksperta. Obserwując dachy domów, widzimy, że na końcu komina często są zamontowane dodatkowe elementy, tzw. nasady kominowe.
Patrząc na otaczające nas dachy, możemy zobaczyć mnóstwo różnych zakończeń na kominach. Nie zawsze są one zamontowane zgodnie z przeznaczeniem i swoją funkcją. Źle dobrana nasada może utrudniać pracę komina lub wręcz ją uniemożliwić. Najlepszym przykład jest tworzenie się zimą korków lodowych na daszkach nad kominami do kotłów gazowych. Dlatego lepiej przed zakupem nasady skontaktować się z fachowcem, np. kominiarzem, niż pochopnie ozdabiać komin. Montując nasady kominowe na wylotach kanałów można poprawić skuteczność wentylacji grawitacyjnej. Mogą to być nasady kominowe stałe lub obrotowe, poruszane siłą wiatru.
Spis treści
- Zakończenie komina - stożki
- Strażak na komin
- Zakończenie komina - nasady powietrzno-spalinowe
- Osłony przed ptakami na komin
- Łapacze iskier
Zakończenie komina - stożki
Stożki jako zakończenie komina to nasady systemowe, czyli takie, które dostajemy w pakiecie z systemem kominowym ceramicznym lub stalowym. Mają one za zadanie osłonić przed deszczem otwór dylatacyjny pomiędzy obudową komina a rurą spalinową. Bardzo ważna jest drożność szczeliny dylatacyjnej, gdyż odpowiada za odprowadzenie wilgoci z komina (przewietrzanie wełny zastosowanej jako otulina wkładu). Ponieważ jest to główne zadanie tego zakończenia komina, nie bez przyczyny ma on zwykle kształt stożka. Warto pamiętać, że kształt ten poprawia także ciąg kominowy. Ruch wiatru opływającego stożek powoduje wzrost prędkości spalin na wylocie komina, co znacznie wpływa na wzrost ciągu kominowego.
Należy także pamiętać, żeby nasady kominowe systemowe przy swoich funkcjach były też trwałe, czyli nie korodowały pod wpływem agresywnych spalin. Z tego względu na uwagę zasługuje ceramiczne zakończenie kominów systemowych. To rzadko spotykane rozwiązanie.
Przeczytaj też: Usługi kominiarskie - wzór umowy z kominiarzem
Warto zdawać sobie sprawę, że komin ceramiczny - od pierwszego elementu po ostatni - jest niebywale odporny na destrukcyjne działanie spalin.
Strażak na komin
Możemy mieć problemy z ciągiem kominowym, jeśli nasz dom jest wybudowany w pobliżu przeszkód takich jak krawędź lasu czy parku, góry lub wysokie bloki, a nawet pojedyncze wysokie drzew. Za przeszkodą wiatr opada. Dlatego przy niekorzystnym kierunku wiatru (gdy będzie wiało od strony tej wysokiej przeszkody) będzie następowało osłabienie ciągu. Może się nawet pojawić ciąg wsteczny, czyli wdmuchiwanie wiatru do komina.
Przeczytaj też: Słaby ciąg kominowy – jak sobie z nim poradzić?
W tych sytuacjach należy zamontować na wylocie z komina osłonę typu fala kominowa lub nasadę obrotową - tzw. strażak na komin . Chronią one i osłaniają komin przed wdmuchiwaniem wiatru do jego wnętrza. Należy pamiętać także, że strażak na komin to urządzenie mechaniczne i powinno być poddawane kontroli. Fala kominowa często jest montowana nad kominami wentylacyjnymi otwartymi do góry lub kominami rzadko używanymi np. w domkach letniskowych. Spełnia tam zadanie osłony przed deszczem.
Zakończenie komina - nasady powietrzno-spalinowe
To konstrukcje kończące systemy kominowe, których zadaniem jest nie tylko odprowadzanie spalin, ale i doprowadzanie powietrza do spalania. Tego typu zakończenia komina oddzielają część spalinową przypominającą rurkę od szerszej części oddzielonej rozetą.
Przeczytaj też: Przegląd kominiarski i czyszczenie komina - jak i kiedy zrobić?
Niestety, takie zakończenia komina są często wykonane z tworzywa sztucznego, które pęka pod wpływem promieni UV i warunków atmosferycznych. Tego typu nasady montowane są na kominach do kotłów gazowych.
Osłony przed ptakami na komin
To konstrukcje o różnym kształcie. Najczęściej przypominają odwrócony koszyk wykonany z siatki zamontowany na kominie. Takie osłony są zwykle stosowane na terenach wiejskich, gdzie częściej może dojść do tego, że ptaki będą chciały założyć gniazdo w kominie.
Łapacze iskier
W czasach, gdy powszechne były dachy kryte słomą czy trzciną, na kominach montowano osłony z drobnej siatki, których zadaniem było „łapanie iskier”. W ten sposób dbano o bezpieczeństwo pożarowe dachu. Wciąż można znaleźć domy kryte materiałem organicznym. Konstrukcje typu łapacz iskier najczęściej wykonywane są pod wymiar przez lokalnych producentów.