| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Blacha płaska. Układanie pokrycia z blachy płaskiej

Blacha płaska. Układanie pokrycia z blachy płaskiej

Pokrycie dachowe z blachy płaskiej wykonuje się zwykle na sztywnym poszyciu z desek. Blacha płaska - blacha stalowa, blacha aluminiowa, blacha miedziana lub blacha cynkowo-tytanowa - układana jest najczęściej na tak zwany rąbek stojący. Zobacz, jakie są podstawowe zasady układania blach płaskich, jak na dachu łączyć  poszczególne arkusze blachy.

Autor: Andrzej Szandomirski

Blacha płaska (blacha stalowe, blacha aluminiowa, blacha miedziana lub blacha cynkowo-tytanowa) układana jest najczęściej na tak zwany rąbek stojący. Polega to na tym, że pasy lub arkusze blachy łączy się przez zaginanie brzegów. Dodatkowo pokrycie dachowe jest przytwierdzane do sztywnego poszycia specjalnymi uchwytami zwanymi żabkami. Dzięki żabkom nie trzeba przebijać niczym powierzchni pokrycia, bo będą one tkwić pod nim.

Zobacz koniecznie: Jak wykonać sztywne poszycie pod blachę płaską >>

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Sposób łączenia arkuszy blachy płaskiej

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Rąbki stojące to połączenia tych krawędzi blachy dachowej, które są ustawione prostopadle do okapu dachu. Biegną od okapu do kalenicy. Poprzeczne krawędzie łączy się na rąbek leżący.

Rąbki mogą być pojedyncze lub podwójne. Rąbki pojedyncze powstają przez zagięcie, a rąbki podwójne przez zagięcie i wywinięcie sąsiadujących arkuszy blachy płaskiej. Rąbki stojące mają najczęściej 25 mm wysokości. Rąbek podwójny zapewnia większą szczelność i powinien być stosowane na dachach o kącie nachylenia od 3 do 25°. Rąbek pojedynczy – łatwiejsze do wykonania – zapewnia wystarczającą ochronę połaciom o kącie nachylenia większym od 25°. W sposób wyraźniejszy niż rąbki podwójne dzielą również połać dachową na pasy, ponieważ ich górne krawędzie są szersze.

Typy rąbków

  • rąbek stojący pojedynczy – polecany na połacie dachowe o nachyleniu nie mniejszym niż 25°,
  • rąbek stojący podwójny – zalecany na połacie o nachyleniu mniejszym niż 25°,
  • pojedynczy rąbek stojący (kątowy) – na połacie o nachyleniu nie mniejszym niż 25°. Łatwiejszy do wykonania niż rąbek podwójny. Dzieli połać dachową na rzucające się w oczy szerokie, pionowe pasy,
  • rąbek leżący.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Typy rąbków

Niewielkie arkusze z blachy płaskiej (długości 2-3 m) można co prawda mocować bezpośrednio do podłoża gwoździami, śrubami lub nitami, ale robi się to bardzo rzadko. Wymaga to bowiem przewiercenia blachy dachowej i nie pozwala na jej rozszerzanie się i kurczenie pod wpływem zmian temperatury. Takie mocowanie sprawdza się dobrze w niewidocznych (osłoniętych innymi elementami) częściach obróbek blacharskich, na przykład przy mocowaniu pasów okapowych.

Błędy przy montażu blach płaskich

Choć zdarza się to rzadko, trzeba sprawdzić, czy w którymś miejscu poprzeczne rąbki leżące nie są ustawione „pod włos” w stosunku do spadku połaci. Woda może wtedy wpływać między arkusze blachy.

Należy również dopilnować, żeby wszystkie rąbki stojące były tej samej wysokości. Blacha w miejscach zakładów nie może odstawać. Arkusze muszą być dobrze dopasowane. W innym razie woda wleje się pod pokrycie.

Przeczytaj dodatkowo:
Szczelne systemy rynnowe

Aluminium, tworzywo sztuczne a może stal? Sprawdź, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając...

Dachówki bitumiczne z posypką. Gonty bitumiczne...

Dachówki bitumiczne (gont bitumiczny) to nic innego jak kolorowa papa nowej generacji pocięta w pasy z...

Budowa dachu. Jak znaleźć rekomendowanego dekarza?

Gwarancją poprawnie działającego dachu jest nie tylko dobór odpowiedniej jakości produktów...

Dach dwuspadowy: projekt dachu. Zalety dachów...

Dach dwuspadowy jest najprostszy w konstrukcji, a zarazem najbardziej tradycyjny i utrwalony w polskim...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT