Jak założyć sad w ogrodzie przy domu? Jakie wybrać drzewa i krzewy owocowe? Kiedy sadzić?
Podpowiadamy jak założyć niewielki sad przydomowy. Nawet w małym ogrodzie można wydzielić miejsce i założyć nieduży sad przydomowy. Drzewa i krzewy owocowe w przydomowym ogrodzie, czyli zakładanie sadu - poradnik.
Nawet w małych ogrodach, przy dobrym planowaniu i znajomości wymagań roślin, można założyć niewielki, wielogatunkowy sad przydomowy. W naszym poradniku, podpowiadamy jak założyć sad, sprawdź jakie warunki trzeba spełnić, by móc założyć sad.
Spis treści
- Zakładanie sadu: planowanie miejsca
- Zakładanie sadu: wybór stanowiska
- Zakładanie sadu: podłoże
- Zakładanie sadu - jakie drzewa i krzewy posadzić?
- Zobacz w galerii drzewa i krzewy owocowe do przydomowego sadu
Zakładanie sadu: planowanie miejsca
Jak założyć sad: miejsce na sad. To bardzo ważny etap podczas planowania sadu. Dzięki znajomości docelowych rozmiarów roślin, już podczas sadzenia możemy przeznaczyć dla nich odpowiednio dużo miejsca. Jeśli zakładamy sad, warto wiedzieć, że najsilniej rosną: orzech włoski oraz drzewa owocowe na podkładkach silnie rosnących (czereśnie, jabłonie, śliwy i grusze), dla nich należy przeznaczyć w sadzie od 9–6 m2, nieco mniej miejsca zajmą wiśnie, śliwy, brzoskwinie i morele, którym wystarczy około 5 m2. Najmniej miejsca w sadzie będą potrzebowały drzewa owocowe na podkładkach skarlających – im wystarczy 3–4 m2. Niewiele mniej miejsca podczas zakładania sadu należy przeznaczyć dla jeżyny, borówki wysokiej, jagody kamczackiej i aronii.
Rzadkie gatunki krzewów i drzew owocowych do uprawy w ogrodach >>>
Zakładanie sadu: wybór stanowiska
Jak założyć sad: stanowisko. Podczas zakładania sadu pamiętajmy, że najsmaczniejsze owoce dojrzewają w pełnym słońcu, dlatego drzewa i krzewy owocowe sadźmy w miejscu słonecznym. Dostęp światła w sadzie jest szczególnie ważny m.in. dla dojrzewających jabłek, które tylko w pełnym słońcu osiągną piękny rumieniec i doskonały smak. Dla gatunków ciepłolubnych (brzoskwiń, moreli, winogron, jeżyn) ważne jest wyznaczenie w sadzie stanowiska ciepłego, zacisznego i osłoniętego od silnych wiatrów.
Zakładanie sadu: podłoże
Jak założyć sad: podłoże. Zakładając sad pamiętajmy o żyznym, przepuszczalnym podłożu, które dla borówki wysokiej i żurawiny wielkoowocowej powinno mieć odczyn kwaśny. Dla pozostałych roślin rosnących w naszym przydomowym sadzie odczyn powinien być zbliżony do obojętnego. Dla niektórych gatunków (np. wiśnie) istotny jest też poziom wód gruntowych, który nie powinien być mniejszy niż 1,2–1,5 m.
Odczyn pH ziemi: gleba zasadowa czy gleba kwaśna? Jak sprawdzić odczyn gleby? >>>
Zakładanie sadu - jakie drzewa i krzewy posadzić?
Jak założyć sad: wybór drzew owocowych. Jeśli planujemy założenie małego sadu przydomowego ważny jest wybór roślin. Ze względu na brak miejsca w sadzie zmuszeni jesteśmy sadzić pojedyncze drzewa danego gatunku, jednak wiele drzew owocowych nie zapyla się własnym pyłkiem – musi on być przeniesiony z innego drzewa (czasem innej odmiany) tego samego gatunku (tzw. zapylacza) - pamiętajmy o tym, zakładając sad.
Do gatunków samopylnych należą: brzoskwinie, większość odmian wiśni, większość odmian orzecha włoskiego. Drzewa te możemy sadzić pojedynczo, zaś w przypadku pozostałych - należy sadzić minimum dwa drzewa tego samego gatunku (niekiedy konkretne odmiany), aby owocowanie było prawidłowe.
Spośród jabłoni dobrym zestawem do przydomowego sadu, wzajemnie zapylających się odmian jest np. ‘Delikates’, ‘Paulared’ i ‘Szampion’ oraz ‘Golden Delicious’. Sadząc w sadzie grusze warto wybrać odmianę ‘Konferencja’, która zawiązuje owoce bez zapłodnienia. Ze śliw warto polecić odmiany ‘Bluefre’, ‘Cacanska Najbolja’ 'Opal', ‘Węgierka Wczesna’. Z moreli najpopularniejsze są ‘Early Orange’, ‘Somo’.
Większość krzewów owocowych wybieranych do sadu jest samopylna, jednak sadzenie kilku krzewów tego samego gatunku (najlepiej różnych odmian) zwiększa siłę owocowania. Dotyczy to borówki wysokiej i jagody kamczackiej. Wyjątkiem jest rokitnik, który jest rośliną dwupienną i do owocowania wymaga obecności osobników żeńskich i męskich.
Zobacz w galerii drzewa i krzewy owocowe do przydomowego sadu
Autor: GettyImages
Jabłoń to najpopularniejsze drzewo owocowe