Aronia – zdrowy krzew owocowy. Uprawa aronii w ogrodzie

2020-09-17 10:32
aronia
Autor: www.thinkstockphotos.com Aronia wielkoowocowa jest bardzo odporna na mróz

Aronia to krzew owocowy, który rodzi owoce o znakomitych właściwościach odżywczych i leczniczych. Jak uprawiać aronię w ogrodzie? Aronia wielkoowocowa: uprawa.

Aronia czarnoowocowa (łac. Aronia melanocarpa), zwana też aronią czarną, to krzew owocowy z rodziny różowatych (Rosaceae), dorastający do 2,5 m wysokości. Pochodzi z Kanady. W naszym kraju w ostatnich latach stała się bardzo popularna. Nic dziwnego, bowiem to cenna roślina, dostarczająca zdrowych owoców, a do tego łatwa w uprawie.

Krzewy aronii osiągają docelowo od 2 do 3 m wysokości i 1,5-2 m średnicy. Dlatego trzeba na roślinę przeznaczyć w ogrodzie sporo miejsca. Aronia kwitnie w maju, jej dekoracyjne kwiaty mają biały kolor. Aronia jest rośliną samopylną. Owoce aronii – czarnofioletowe jagody – są jadalne, zawierają witaminy, barwniki antocyjanowe i mikroelementy. Wykazują właściwości lecznicze i znakomicie nadają się na przetwory (soki, dżemy, konfitury, nalewki i inne). Krzewy aronii owocują wiele lat. Zielone liście aronii jesienią ładnie przebarwiają się na czerwono, a na zimę opadają.

Wymagania uprawowe aronii

Aronia wielkoowocowa jest rośliną łatwą w uprawie i bardzo odporną na mróz. Nie ma szczególnych wymagań uprawowych dostosowuje się do różnych warunków.

  • Aronia do obfitego owocowania potrzebuje słonecznego stanowiska (w cieniu krzewy słabo rosną i często nie owocują, a w półcieniu plonu owoców są mniejsze).
  • Aronia jest tolerancyjna w stosunku do wilgotności gleby, choć ziemia wilgotna jest dla niej lepsza.
  • Najlepsze dla aronii jest podłoże żyzne, próchniczne i przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe, ale poradzi sobie także na słabszych glebach. Odczyn podłoża powinien być obojętny lub lekko kwaśny.
  • Nie należy uprawiać krzewów aronii na miejscach bardzo wilgotnych, piaszczystych i kamienistych.
  • Aronia dobrze znosi suszę, a ze względu na to, że korzeni się dość płytko, można ja sadzić na terenach z podwyższonym poziomem wód gruntowych.
  • Aronia jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury (można ją z powodzeniem uprawiać na terenie całej Polski).
  • Kwiaty aronii nie są narażone na przymrozki, ponieważ roślina kwitnie po "zimnych ogrodnikach"

Aronia - w przeciwieństwie do wielu innych roślin owocowych - nie gromadzi w tkankach metali ciężkich, dlatego nadaje się do uprawy w miastach oraz przy drogach.

Uprawa aronii w ogrodzie - sadzenie i pielęgnacja

Najlepszym terminem sadzenie aronii do gruntu jest późna jesień (październik lub listopad). Można też rośliny sadzić wczesną wiosną (na przełomie marca i kwietnia), ale wtedy należy pamiętać o podlewaniu sadzonek. Krzewy aronii sadzi się w rozstawie 1,5–2,0 m od siebie i około 3,5 m między rzędami. Ważne jest dokładne usunięcie chwastów gleby w miejscu, gdzie planujemy posadzić aronię, bowiem roślina jest wrażliwa na zachwaszczenie (skutkiem może być opóźnienie owocowania).

Jeśli zależy nam na szybkim uzyskaniu plonów owoców, należy wybrać do uprawy rośliny rozmnażane wegetatywnie (np. przez sadzonki lub odrosty korzeniowe). U takich roślin pierwsze owoce pojawiają się już w pierwszym roku po posadzeniu. Natomiast egzemplarze uzyskane z nasion owocują po 2-3 latach. 

Krzewy aronii wymagają podlewania w czasie dojrzewania owoców - wtedy zapotrzebowanie roślin na wodę jest największe. Od tego, jak dużo wody dostarczymy roślinie w tym okresie, zależy wielkość plonów. Krzewy aronii należy podlewać także podczas suszy.

Ze względu na mrozoodporność, aronia nie potrzebuje okrywania przed zimą. Aronia nie jest atakowana przez choroby i szkodniki - nie wymaga zatem zabiegów ochronnych.

Owoce aronii dojrzewają w drugiej połowie sierpnia lub na początku września i wtedy są gotowe do zbioru. Ale jeśli poczekamy i zerwiemy je po pierwszych przymrozkach, to stracą swoją cierpkość i będą słodsze. Znakomicie nadają się na przetwory, można je także z powodzeniem mrozić.

Przeczytaj też: Owoce aronii - właściwości i wykorzystanie aronii >>>

warto wiedzieć
Aronia

Autor: GettyImages

Liście aronii w jesiennej odsłonie

Aronia to także krzew ozdobny, który szczególnie atrakcyjnie wygląda jesienią, gdy jej zielone liście przebarwiają się na intensywny pomarańczowoczerwony kolor. Stanowi wtedy mocny akcent kolorystyczny w ogrodzie.

Beszamel: Aronia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE