Aronia - jak uprawiać aronię w ogrodzie? Poznaj jej wymagania i czas zbioru owoców

2024-09-13 14:04

Aronia czarnoowocowa to krzew owocowy, który rodzi owoce o znakomitych właściwościach odżywczych i leczniczych. Poznaj wymagania aronii i dowiedz się, jak uprawiać aronię w ogrodzie.

Spis treści

  1. Jak wygląda krzew aronii?
  2. Wymagania uprawowe aronii
  3. Aronia w galerii zdjęć
  4. Kiedy i jak sadzić aronię?
  5. Kiedy aronia rozpoczyna owocowanie?
  6. Jak dbać o krzew aronii?
  7. Kiedy zbierać owoce aronii?

Aronia czarnoowocowa (łac. Aronia melanocarpa), zwana też aronią czarną, to krzew owocowy z rodziny różowatych (Rosaceae), dorastający do 2,5 m wysokości. Pochodzi z Kanady. W naszym kraju w ostatnich latach stała się bardzo popularna. Nic dziwnego, bowiem to cenna roślina, dostarczająca zdrowych owoców, a do tego łatwa w uprawie.

Jak wygląda krzew aronii?

Krzewy aronii osiągają docelowo od 2 do 3 m wysokości i 1,5-2 m średnicy. Dlatego trzeba na roślinę przeznaczyć w ogrodzie sporo miejsca. Aronia kwitnie w maju, jej dekoracyjne kwiaty mają biały kolor. Aronia jest rośliną samopylną.

Owoce aronii – czarnofioletowe jagody – są jadalne, zawierają witaminy, barwniki antocyjanowe i mikroelementy. Wykazują właściwości lecznicze i znakomicie nadają się na przetwory (soki, dżemy, konfitury, nalewki i inne). Krzewy aronii owocują wiele lat. Zielone liście aronii jesienią ładnie przebarwiają się na czerwono, a na zimę opadają.

Wymagania uprawowe aronii

Aronia wielkoowocowa jest rośliną łatwą w uprawie i bardzo odporną na mróz. Nie ma szczególnych wymagań uprawowych dostosowuje się do różnych warunków.

  • Aronia do obfitego owocowania potrzebuje słonecznego stanowiska (w cieniu krzewy słabo rosną i często nie owocują, a w półcieniu plonu owoców są mniejsze).
  • Aronia jest tolerancyjna w stosunku do wilgotności gleby, choć ziemia wilgotna jest dla niej lepsza.
  • Najlepsze dla aronii jest podłoże żyzne, próchniczne i przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe, ale poradzi sobie także na słabszych glebach. Odczyn podłoża powinien być obojętny lub lekko kwaśny.
  • Nie należy uprawiać krzewów aronii na miejscach bardzo wilgotnych, piaszczystych i kamienistych.
  • Aronia dobrze znosi suszę, a ze względu na to, że korzeni się dość płytko, można ja sadzić na terenach z podwyższonym poziomem wód gruntowych.
  • Aronia jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury (można ją z powodzeniem uprawiać na terenie całej Polski).
  • Kwiaty aronii nie są narażone na przymrozki, ponieważ roślina kwitnie po "zimnych ogrodnikach"

Aronia - w przeciwieństwie do wielu innych roślin owocowych - nie gromadzi w tkankach metali ciężkich, dlatego nadaje się do uprawy w miastach oraz przy drogach.

Aronia w galerii zdjęć

Kiedy i jak sadzić aronię?

Najlepszym terminem sadzenie aronii do gruntu jest późna jesień (październik lub listopad). Można też rośliny sadzić wczesną wiosną (na przełomie marca i kwietnia), ale wtedy należy pamiętać o podlewaniu sadzonek. Krzewy aronii sadzi się w rozstawie 1,5–2,0 m od siebie i około 3,5 m między rzędami. Ważne jest dokładne usunięcie chwastów gleby w miejscu, gdzie planujemy posadzić aronię, bowiem roślina jest wrażliwa na zachwaszczenie (skutkiem może być opóźnienie owocowania).

Kiedy aronia rozpoczyna owocowanie?

Jeśli zależy nam na szybkim uzyskaniu plonów owoców, należy wybrać do uprawy rośliny rozmnażane wegetatywnie (np. przez sadzonki lub odrosty korzeniowe). U takich roślin pierwsze owoce pojawiają się już w pierwszym roku po posadzeniu. Natomiast egzemplarze uzyskane z nasion owocują po 2-3 latach. 

Jak dbać o krzew aronii?

Krzewy aronii wymagają podlewania w czasie dojrzewania owoców - wtedy zapotrzebowanie roślin na wodę jest największe. Od tego, jak dużo wody dostarczymy roślinie w tym okresie, zależy wielkość plonów. Krzewy aronii należy podlewać także podczas suszy.

Aby aronia dobrze plonowała, należy zapewnić jej dobre warunki uprawy oraz regularnie ciąć krzewy aronii - zabieg ten jest koniecznością, gdyż nieprzycinany krzew osiąga znaczne rozmiary, wytwarza dużą ilość pędów z niekorzyścią dla kwiatów a później owoców.

Ze względu na mrozoodporność, aronia nie potrzebuje okrywania przed zimą. Aronia nie jest atakowana przez choroby i szkodniki - nie wymaga zatem zabiegów ochronnych.

Kiedy zbierać owoce aronii?

Owoce aronii dojrzewają w drugiej połowie sierpnia lub na początku września i wtedy są gotowe do zbioru. Ale jeśli poczekamy i zerwiemy je po pierwszych przymrozkach, to stracą swoją cierpkość i będą słodsze. Owoce aronii znakomicie nadają się na przetwory, można je także z powodzeniem mrozić.

warto wiedzieć
Aronia

Autor: GettyImages

Liście aronii w jesiennej odsłonie

Aronia to także krzew ozdobny, który szczególnie atrakcyjnie wygląda jesienią, gdy jej zielone liście przebarwiają się na intensywny pomarańczowoczerwony kolor. Stanowi wtedy mocny akcent kolorystyczny w ogrodzie.

Co wiesz na temat aronii?

Pytanie 1 z 8
Aronia to:
#MuratorOgroduje: Nawadnianie kropelkowe w ogrodzie
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.