Najpopularniejsze owocowe krzewy i krzewinki do ogrodu

2020-05-13 8:33

Wielu z nas marzy o smacznych i zdrowych owocach z własnego ogrodu. Z obfitości gatunków i odmian wybierzmy gatunki owocowe najłatwiejsze w uprawie i takie, które nie zajmą zbyt wiele cennego miejsca w naszym ogrodzie. Poznaj najpopularniejsze krzewy i krzewinki owocowe.

Wybierając krzewy i krzewinki owocowe do ogrodu należy wziąć pod uwagę docelowe rozmiary rośliny oraz to, czy dana roślina będzie owocowała posadzona pojedynczo, czy konieczny jest zakup więcej niż jednego egzemplarza.

Spis treści

  1. Krzewinki owocowe: poziomki i truskawki
  2. Krzewy owocowe: agrest
  3. Krzewy owocowe: porzeczki
  4. Krzewy owocowe: maliny i jeżyny
  5. Krzewy owocowe: borówka amerykańska
  6. Inne krzewy i krzewinki owocowe

Krzewinki owocowe: poziomki i truskawki

Najmniej miejsca zajmą krzewinki: poziomki i truskawki.

Najcenniejsze odmiany poziomek to poziomki bezrozłogowe, rozmnażane wyłącznie z nasion ‘Baron Solemacher’ i ‘Rugia’, które owocują od połowy czerwca aż do listopada.

  • Cenne odmiany wczesne truskawek to ‘Cavalier’, ‘Grenadier’, ‘Regina’. Zapewnią nam owoce już w pierwszych dniach czerwca, ale ze względu na wczesną porę kwitnienia, ich kwiaty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki.
  • Polecane odmiany o średniej porze dojrzewania owoców to ‘Dukat’, ‘Elvira’, ‘Fratina’, ‘Marmolada’, ‘Robinson’, ‘Talisman’.
  • Do najłatwiejszych w uprawie odmian późno dojrzewających należą ‘Bogota’ i ‘Elista’.

Warto polecić też powtarzającą owocowanie odmianę ‘Revada’, której owoce możemy zbierać już na początku czerwca, a po krótkiej przerwie – aż do późnej jesieni. Ciekawostką w uprawach amatorskich są odmiany pnące truskawek, np. ‘Sonjana’,  ‘Hummi In Vitro’ – efektownie rozpięte na podporach wytwarzają liczne rozłogi, na których powstają kwiaty i owoce niemal całe lato i jesień. Wymagają one jednak żyźniejszych gleb i systematyczniejszej pielęgnacji, ale mogą być uprawiane nawet w donicy na słonecznym balkonie.

Krzewy owocowe: agrest

W naszym ogrodzie nie może zabraknąć również krzewów owocowych.
Cenne odmiany agrestu to białoowocowe ‘Biały Triumf’, ‘Mucurines’ (znany też jako ‘Malachit’) i ‘Invicta’ oraz czerwonoowocowe ‘Niesłuchowski’ i ‘Pax’. Dodatkowym atutem tej ostatniej jest brak kolców na pędach. W uprawie amatorskiej warto pokusić się o formy pienne, wymagają wprawdzie podpór, ale są znacznie łatwiejsze wprowadzeniu i zajmują mniej miejsca.

Uprawa agrestu. AGREST w przydomowym ogrodzie owocowym >>>

Krzewy owocowe: porzeczki

Z porzeczek czarnych polecam cenne dla amatorów odmiany wczesne ‘Ben Conann’ i ‘Bona’ oraz o średniej porze dojrzewania ’Ceres’ (ze względu na odporność na wielkopąkowca porzeczkowego) i ‘Titania’.
Z porzeczek czerwonych warto zwrócić uwagę na wczesną odmianę ‘Detvan’, a z późniejszych ‘Rondom’. Jedną z najcenniejszych odmian białoowocowych jest ‘Biała z Jütebog’.
Ciekawostką, polecaną do upraw amatorskich, jest porzeczkoagrest, który pochodzi ze skrzyżowania porzeczki czarnej i agrestu. Szczególnie łatwą w uprawie jest odmiana ‘Josta’.

Krzewy owocowe: maliny i jeżyny

Kolejnym samopylnym krzewem są maliny. Do najmniej skomplikowanych w uprawie należą odmiany o średniej porze dojrzewania owoców: ‘Canby’, ‘Mailing Jewel’, ‘Mailing Seedling’ oraz odmiany późne: ‘Beskid’ i ‘Taylor’. Do uprawy w przydomowych ogrodach polecam też powtarzające owocowanie ‘Polkę’ i ‘Polanę’ oraz żółtoowocową ‘Poranną Rosę’ i oryginalną, choć podatną na choroby grzybowe i wirusowe, czarnoowocową ‘Bristol’.

Popularna w uprawie amatorskiej jest również jeżyna bezkolcowa. W naszych warunkach można uprawiać odmiany ‘Orkan’, ‘Gazda’, ‘Thornfree’, ‘Black Satin’. Pamiętajmy jednak, aby przygotować dla tych roślin sporo miejsca, gdyż rosną dość silnie. Trzeba je też okrywać na zimę.

Krzewy owocowe: borówka amerykańska

Decydując się na uprawę borówki amerykańskiej należy przede wszystkim uwzględnić jej wymagania dotyczące kwaśnego podłoża. Ze względu na lepsze plonowanie zaleca się posadzenie kilku odmian. Z odmian wczesnych proponuję ‘Duke’ i ‘Earliblue’; za najlepsze o średniej porze owocowania uważam ‘Bluecrop’, ‘Bluejay’, ‘Heerma’ i ‘Meander’, a z odmian późno owocujących ‘Darrow’.

Inne krzewy i krzewinki owocowe

Borówka brusznica (borówka czerwona) to krzewinka o dekoracyjnych zimozielonych liściach i intensywnie czerwonych owocach. Może stanowić wyjątkowy akcent rabaty z roślinami wrzosowatymi, ze względu na podobne do nich wymagania. Popularna jest odmiana ‘Koralle’ o wzniesionym pokroju, równie warta polecenia jest płożąca ‘Masovia’.
Kwaśnego podłoża wymaga też żurawina wielkoowocowa. Jej zimozielone, płożące pędy i duże, czerwone owoce będą niewątpliwą ozdobą ogrodu.
Coraz większą popularnością cieszy się jagoda kamczacka (suchodrzew jadalny). Trwa selekcja odmian tego długowiecznego, odpornego na mróz krzewu, którego smaczne i zdrowe owoce przypominają wydłużone jagody. Do obfitego plonowania konieczne jest kilka krzewów.
Aronia czarna to krzew o czarnych owocach, zawierających dużo witaminy C, który może być jednocześnie ciekawym elementem naszego ogrodu, ze względu na pięknie przebarwiające się jesienią liście.
Amatorom ziołolecznictwa polecam także niewymagający rokitnik, którego owoce to istna bomba witaminowo-odżywcza. Mogą być spożywane na surowo, ale znakomicie nadają się na nalewki, wina, likiery, kisiele i galaretki. Jest to roślina dwupienna – do owocowania wymaga obecności osobników żeńskich i męskich.

Wiele krzewów owocowych rozpoczyna owocowanie dopiero w 3–4 roku po posadzeniu.
Niecierpliwym polecam zakup starszych egzemplarzy, zaś wszystkim, którzy w swoich ogrodach posadzą krzewinki i krzewy owocowe życzę obfitych plonów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.