Porzeczkoagrest – wymagania i pielęgnacja, polecane odmiany

2016-07-14 13:32 Michał Mazik

Porzeczkoagrest to mieszaniec porzeczki i agrestu. Owoce porzeczkoagrestu wyróżniają się nietypowym smakiem, są bogate w witaminy. Zaletą porzeczkoagrestu jest brak kolców oraz niewielkie wymagania uprawowe. Ten owocowy krzew nadaje się do uprawy w zasadzie w każdym ogrodzie. Poznaj wymagania porzeczkoagrestu i najlepsze odmiany. Jak pielęgnować porzeczkoagrest?

Porzeczkoagrest to krzew owocowy osiągający dość pokaźne rozmiary – jego wysokość czasem dochodzi 2 m. Ma formę pienną lub krzaczastą. Prawidłowo uprawiany może dostarczyć nawet 6 kg owoców. Wyczuwa się w nich smak zarówno porzeczki (jest bardziej wyrazisty), jak i agrestu. Porzeczkoagrest owocuje od lipca do sierpnia. Roślinę można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie, polu lub na działce.

>>Przeczytaj też: Jakie drzewa i krzewy owocowe posadzić w ogrodzie

Porzeczkoagrest: wymagania porzeczkoagrestu

Porzeczkoagrest preferuje stanowiska słoneczne – wtedy najobficiej plonuje. Optymalne są gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Znosi gorsze typy gleb. Jest w pełni mrozoodporny. Nie wymaga okrycia na zimę.
Porzeczkoagrest można sadzić jesienią lub wiosną. Rozstawa między krzewami (w zależności od siły wzrostu danej odmiany) wynosi 1,2-1,5 m. Po posadzeniu należy skrócić pędy nad drugim lub trzecim oczkiem. W czasie susz okazy zaleca się nawadniać – zabieg znacznie wpływa na wysokość i jakość plonów. Warto stosować nawozy organiczne i ściółkowanie (najlepiej z kompostu).

Porzeczkoagrest: cięcie

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie porzeczkoagrestu jest cięcie krzewów. Trzeba przy tym pamiętać, że porzeczkoagrest najefektywniej plonuje na pędach jednorocznych. Raz na kilka lat należy odmłodzić krzew, usuwając część najstarszych pędów. Ponadto regularnie – corocznie – usuwa się pędy uszkodzone, porażone przez choroby, słabe i skierowane do wnętrza korony. Gatunek profilaktycznie trzeba chronić przed chorobami i szkodnikami. Największe problemy sprawia amerykański mączniak agrestu i rdza wejmutkowo-porzeczkowa.

>>Przeczytaj też: Agrest: choroby i szkodniki agrestu

Porzeczkoagrest: najlepsze odmiany

Odmiany porzeczkoagrestu mogą różnić się siłą wzrostu, plennością, terminem owocowania oraz wyglądem i smakiem owoców.

  • 'Josta' – posiada ciemne, gładkie owoce o kwaskowatym smaku;

  • 'Croma' – odmiana o bardzo silnym wzroście, mało podatna na choroby.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE