Porzeczkoagrest - czy warto go uprawiać w ogrodzie? Jak wygląda i smakuje porzeczkoagrest?
Porzeczkoagrest to mieszaniec porzeczki czarnej i agrestu. Owoce porzeczkoagrestu wyróżniają się nietypowym smakiem, są bogate w witaminy. Poznaj wymagania porzeczkoagrestu i najlepsze odmiany. Jak pielęgnować porzeczkoagrest uprawiany w ogrodzie?
Autor: GettyImages
Porzeczkoagrest to mieszaniec porzeczki i agrestu
Spis treści
- Jak wygląda porzeczkoagrest?
- Jak smakuje porzeczkoagrest?
- Jakie właściwości ma porzeczkoagrest? Co zawiera?
- Uprawa porzeczkoagrestu - jakie wymagania ma porzeczkoagrest?
- Kiedy i jak sadzić porzeczkoagrest?
- Jak pielęgnować krzewy porzeczkoagrestu?
- Choroby porzeczkoagrestu
- Porzeczkoagrest: najlepsze odmiany
Porzeczkoagrest jest mieszańcem porzeczki czarnej i agrestu.
Jak wygląda porzeczkoagrest?
Porzeczkoagrest (Ribes ×nidigrolaria) to krzew owocowy osiągający dość pokaźne rozmiary – jego wysokość czasem dochodzi 2 m. Ma formę pienną lub krzaczastą. Tworzy grube, bezkolcowe pędy. Kwitnie w kwietniu - kwiaty są żółte i drobne. Owoce porzeczkoagrestu pojawiają się w lipcu i sierpniu, są owalne i duże (nawet dwa razy większe od owoców czarnej porzeczki), mają ciemną skórkę. Prawidłowo uprawiany krzew porzeczkoagrestu może dostarczyć nawet 6 kg owoców.
- Przeczytaj też: Drzewka i krzewy owocowe do małego ogrodu
Jak smakuje porzeczkoagrest?
Owoce porzeczkoagrestu są smaczne, a do tego mają właściwości zdrowotne. Wyczuwa się w nich smak zarówno porzeczki (jest bardziej wyrazisty), jak i agrestu. Nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory, np. konfitury, dżemy, soki, wina.
Jakie właściwości ma porzeczkoagrest? Co zawiera?
Owoce porzeczkoagrestu zawierają wiele składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Są bogatym źródłem witaminy C, witamin z grupy B (B1, B2, B6), a także witaminy A, E i K. Zawierają również wiele cennych dla zdrowia składników mineralnych, takich jak potas, wapń, magnez, fosfor, miedź i cynk.
Porzeczkoagrest wykazuje mają właściwości lecznicze: pomaga w dolegliwościach gastrycznych i w nieżytach przewodu pokarmowego, awitaminozie, problemach z wydzielaniem żółci. Ma działanie moczopędne, jest pomocny przy walce z przeziębieniem czy grypą.
Uprawa porzeczkoagrestu - jakie wymagania ma porzeczkoagrest?
Porzeczkoagrest można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie, polu lub na działce. Jego zaletą jest brak kolców oraz niewielkie wymagania uprawowe.
- Stanowisko dla porzeczkoagrestu
Porzeczkoagrest preferuje stanowiska słoneczne – wtedy najobficiej plonuje.
- Podłoże dla porzeczkoagrestu
Optymalne są gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Znosi gorsze typy gleb. Jest w pełni mrozoodporny. Nie wymaga okrycia na zimę.
Kiedy i jak sadzić porzeczkoagrest?
Porzeczkoagrest można sadzić jesienią lub wiosną. Rozstawa między krzewami (w zależności od siły wzrostu danej odmiany) wynosi 1,2-1,5 m. Po posadzeniu należy skrócić pędy nad drugim lub trzecim oczkiem.
Jak pielęgnować krzewy porzeczkoagrestu?
W czasie suszy okazy zaleca się nawadniać – zabieg znacznie wpływa na wysokość i jakość plonów. Warto stosować nawozy organiczne i ściółkowanie (najlepiej z kompostu).
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie porzeczkoagrestu jest cięcie krzewów. Trzeba przy tym pamiętać, że porzeczkoagrest najefektywniej plonuje na pędach jednorocznych. Raz na kilka lat należy odmłodzić krzew, usuwając część najstarszych pędów. Ponadto regularnie – corocznie – usuwa się pędy uszkodzone, porażone przez choroby, słabe i skierowane do wnętrza korony.
Choroby porzeczkoagrestu
Gatunek profilaktycznie trzeba chronić przed chorobami i szkodnikami. Największe problemy sprawia amerykański mączniak agrestu i rdza wejmutkowo-porzeczkowa.
Porzeczkoagrest: najlepsze odmiany
Odmiany porzeczkoagrestu mogą różnić się siłą wzrostu, plennością, terminem owocowania oraz wyglądem i smakiem owoców.
- Porzeczkoagrest 'Josta' – posiada ciemne, gładkie owoce o kwaskowatym smaku;
- Porzeczkoagrest 'Croma' – odmiana o bardzo silnym wzroście, mało podatna na choroby.
Zobacz porzeczkoagrest w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Porzeczkoagrest to mieszaniec porzeczki i agrestu