Ściana za łóżkiem. 10 pomysłów na wykończenie ściany w sypialni
Ściana za łóżkiem w sypialni daje ogromne możliwości aranżacyjne. Jest centralnym punktem we wnętrzu, dlatego warto ją wyeksponować i wyróżnić tak, aby nadać wnętrzu wyjątkowy charakter. Pomysłów na ciekawą aranżację ściany w sypialni jest naprawdę dużo. Oto kilka z nich.
Sypialnia to pomieszczenie wyjątkowo ważne. Swoista oaza spokoju. To tutaj odpoczywamy i relaksujemy się. Wpływ na nasz nastrój i samopoczucie ma to, w jaki sposób wnętrze jest urządzone i wykończone. Co zatem zrobić, aby aranżacja pozwoliła nam cieszyć się wnętrzem, w którym z przyjemnością będziemy odpoczywać po ciężkim dniu? Jak ozdobić ściany w sypialni, aby czuć się w niej komfortowo i przyjemnie? Możliwości jest wiele. Warto wyeksponować przede wszystkim ścianę za łóżkiem, to w głównej mierze ona nadaje wnętrzu ogólny wyraz i decyduje o jego charakterze. Możemy ją zaaranżować na wiele sposobów. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, gustu i pomysłu na wnętrze, a także tego, jaki chcemy uzyskać efekt i klimat w sypialni. Ważne, aby wykończenie ściany pasowało do stylistyki wnętrza, a także dobrze komponowało się z meblami oraz resztą wyposażenia sypialni.
Autor: Mariusz Bykowski
Cegła na ściana w sypialni nigdy nie wyjdzie z mody. Jest tak uniwersalnym materiałem wykończeniowym, że sprawdzi się w każdym wnętrzu. Ściana za łóżkiem wykończona cegłą nadaje wnętrzu charakteru
Tapeta jako dekoracja ściany za łóżkiem w sypialni
Dla osób, które cenią sobie nowoczesne aranżacje, tapety pozostają pierwszym i najbardziej naturalnym wyborem. Za ich pomocą najłatwiej i najszybciej można zmienić charakter wnętrza. Dużą popularnością cieszą się bogate kompozycje, pełne egzotycznych roślin i kolorów, ciemne i nasycone. Co się stanie, jeśli za 4 czy 5 lat nadruk z motywem liści monstery po prostu nam się znudzi? Nie stanowi to problemu – wystarczy po raz kolejny zmienić wzór. W ofercie producentów znajdziemy m.in. tapety tekstylne, tapety papierowe, produkty z winylu albo włókna szklanego. Różnią się one trwałością, odpornością na ścieranie i promienie UV oraz innymi parametrami użytkowymi. Wszystkie są jednak stosunkowo łatwe w montażu, maskują drobne niedoskonałości ścian, a w dodatku poprawiają akustykę pomieszczeń.
Przeczytaj także:
Tapeta w sypialni. Pomysły na aranżację sypialni z tapetą w roli głównej >>
Drewniana ściana za łóżkiem
Drewniana ściana za łóżkiem to idealne rozwiązanie dla miłośników tego wdzięcznego materiału wykończeniowego. Drewno pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych. Będzie ciekawą ozdobą ściany w sypialni urządzonej w stylu skandynawskim, jak i rustykalnym. Drewno nadaje wnętrzu charakteru, ociepla aranżację, tworzy przytulny, niepowtarzalny klimat. Dużym atutem drewna jako materiału wykończeniowego jest szeroki wybór gatunków, wzorów, kolorów i faktur, dzięki którym można je dopasować do niemal każdej stylistyki wnętrza.
Na ścianie w sypialni doskonale sprawdzą się panele drewnopochodne, laminowane czy fornir. Można także zastosować surowe deski, panele ryflowane, płyty wiórowe czy coraz bardziej popularną w ostatnim czasie boazerię. Drewnem można wykończyć całą ścianę lub jedynie jej fragment. Deski mogą być układane w pionie, poziomie a nawet po skosie. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie na ścianie w sypialni dokładnie tych samych paneli, którymi wyłożona jest podłoga. Powstaje wówczas tzw. efekt przedłużonej podłogi, który sprawia, że wnętrze wizualnie wydaje się większe.
Ściana z cegły w sypialni
Cegła na ścianie to modny trend w aranżacji. Jest uniwersalna, elegancja i ponadczasowa. Mimo surowego charakteru, ociepla przestrzeń i nadaje wnętrzu charakteru. Pasuje do stylu skandynawskiego, nowoczesnego czy loftowego. Dużą popularnością w aranżacji cieszą się białe cegły. Zachowują swój ceglany charakter, a ich jasna barwa nadaje wnętrzu lekkości. Z kolei cegła na ścianie w sypialni w naturalnym kolorze, mimo surowego charakteru, ociepla przestrzeń i nadaje jej przytulności. Alternatywą dla klasycznej cegły są nowoczesne materiały wykończeniowe, m.in. płytki cegłopodobne, które świetnie się prezentują i są tańsze od tradycyjnej cegły.
Przeczytaj także:
Cegły na ścianę. Inspiracje na wnętrza z dekoracyjną ścianą z cegły >>
Tapicerowana ściana za łóżkiem
Tapicerowane panele na ścianie za łóżkiem to absolutny hit w aranżacji wnętrz. To modna i bardzo oryginalna dekoracja ściany, daje wrażenia przytulności, ciepła i miękkości. Świętnie się prezentują, są miłe w dotyku, mają różne wymiary, kształty i formy - można więc z nich tworzyć dowolne, bardzo ciekawe kompozycje. Mogą zastąpić zagłówek łóżka lub ozdobić całą ścianę w sypialni. Poza ozdobą także pełnią funkcję praktyczną - poprawiają izolację akustyczną w pomieszczeniu.
Polecany artykuł:
Zabudowa ściany za łóżkiem w sypialni
Zabudowa ściany za łóżkiem w sypialni nie jest aż tak popularnym rozwiązaniem, jednak na pewno zasługującym na uwagę. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się szczególnie w małej sypialni. Dzięki zabudowie można maksymalnie wykorzystać przestrzeń w pomieszczeniu. Zabudowa powinna być prosta, minimalistyczna, odpowiadać kolorystycznie i wizualnie całemu wnętrzu, tak aby tworzyć z łóżkiem spójną całość. Sposobów na wykonanie zabudowy jest bardzo dużo - może składać się z szafek zamkniętych lub otwartych, półek na książki czy drobiazgi.
Przeczytaj także:
Sposoby na przechowywanie ubrań w sypialni >>
Sztukateria na ścianie za łóżkiem
Sztukaterie to ozdobne listwy, które łączy się ze sobą i mocuje do ściany. Sztukaterie pięknie zdobią wnętrze, nadają mu elegancji i szyku. To świetne rozwiązanie do każdego wnętrza - sprawdza się w nowoczesnym i klasycznym stylu. Płaska ściana jest „martwa” – dopiero wprowadzenie podziałów w postaci elementów sztukaterii nada ścianie fakturę i wywoła efekt głębi. Dzięki pokryciu ich odpowiednim kolorem stają się one jeszcze bardziej uwypuklone, co podkreśla charakter pomieszczenia.
Galeria zdjęć: pomysły na aranżację sypialni
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt domu Murator C333m - Miarodajny - wariant XII, arch. Przemysław Biryło. Standardowa sypialnia ma wielkie okno z boku łóżka. Zobacz ten projekt domu
Autor: Archiwum Murator
Autor: Monika Filipiuk-Obalek; Projekt: Magdalena i Marcin Konopka/Ministerstwo Spraw we Wnętrzach; stylizacja: Eliza Mrozińska
Prosta i ciekawa sypialnia od razu z zabudową szafek