Tapety tekstylne (materiałowe). Wzory tapet z lnu, jedwabiu, bawełny, wiskozy

2020-08-04 10:54

Tapeta tekstylna to sposób na ekskluzywne wykończenie ścian. Tapety materiałowe mają ciekawe wzory, często projektowane przez uznanych kreatorów. Szlachetny materiał, z którego są wykonane sprawia, że są niezwykle trwałe.

Tapety tekstylne wyróżniają się oryginalnością i szlachetnością. Są produkowane z wykorzystaniem tkanin i materiałów naturalnych, takich jak jedwab, len, bawełna, satyna, aksamit, welur. Znajdziemy też tapety tekstylne z włókien z tworzyw sztucznych, np. poliestrowych lub wiskozowych. Czasem łączy się włókna naturalne ze sztucznymi. Podłożem pod tkaninę jest najczęściej flizelina, bywa też papier. Niecodzienne surowce służą do przygotowania tapet o pięknych wzorach. Wśród tapet tekstylnych znajdziemy wzory gładkich splotów tkackich, motywy roślinne, arabeski, wzory geometryczne, ale także rozbudowane kompozycje malarskie. Tapety materiałowe są produkowane z myślą o reprezentacyjnych apartamentach, klasycznych rezydencjach, wnętrzach stylowych, często o charakterze glamour. Wiele wzorów można też wykorzystać we wnętrzach nowoczesnych, o prostym wyposażeniu, w których tapety tekstylne wniosą ciepło i przytulność.

Tapety tekstylne
Autor: Dekorian Home W tapetach tekstylnych częśto wyraźnie widać splot tkaniny

Spis treści

  1. Tapety tekstylne: wzory i kolory
  2. Tapety tekstylne: wymiary
  3. Tapeta tekstylna cena
  4. Jak kupować tapety tekstylne
  5. Jak układać tapety tekstylne
Tapety tekstylne
Autor: Tapety-sklep Bogaty wzór żakardowej tkaniny na tapecie tekstylnej

Tapety tekstylne: wzory i kolory

Podstawowe wzory tapet tekstylnych to sploty tkackie w różnych kolorach. Projektanci pokazują też niecodzienne sploty i techniki tkackie z całego świata. W tapetach tekstylnych tworzy się wzory naśladujące materiały naturalne, np. skórę zwierząt, usłojenie drewna, ptasie pióra, muszelki. Chętnie wykorzystuje się szlachetne nici jako dodatkowe dekoracje. Bywa, że na jednolitym tle tapety o określonym splocie są wykonane technikami tkackimi dodatkowe ozdoby. Wykorzystuje się nawet tkaniny o splocie żakardowym – o rozbudowanych wzorach i skomplikowanej kompozycji. Takie tapety materiałowe wyglądają jak obrazy i przypominają dzieła dawnych mistrzów tworzących np. tapiserie.

Tapety tekstylne
Autor: Tapety-sklep Tapeta tekstylna Carl Robinson z motywem piór wykonanym z naszytych nici

Tapety tekstylne: wymiary

Tym, co wyróżnia tapety tekstylne, są również wymiary. Szerokość rolki tapety materiałowej wynosi od 70-90 do 140 cm (a nie 53 cm jak w standardowych tapetach). Częste są wymiary 120, 130 cm. Im bardziej rozbudowany, skomplikowany wzór, tym szersze pasy tapety tekstylnej. Dzięki temu na ścianie powstaje mniej łączeń. Jeśli tapeta ma powtarzalny wzór, zawsze jest określone, co ile centymetrów się on powtarza i jak należy przyciąć jej pas, żeby połączyć ze sobą odpowiednie motywy.

Tapety tekstylne
Autor: Dekorian Home Złoty geometryczny wzór tapety tekstylnej marki Giardini

Tapeta tekstylna cena

Tapety tekstylne są znacznie droższe od standardowych, a potrafią być bardzo drogie. Wszystko zależy od zastosowanych materiałów. Na cenę tapet tekstylnych ma wpływ również wzór tkaniny i jej projekt (bywają sygnowane przez sławnych dizajnerów). Rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Metr bieżący tapety tekstylnej może kosztować 50-100, 200-300, 500-700, a nawet 1000-1300 zł.

Sprawdź też:

Tapety tekstylne
Autor: Dekorian Home Tapeta Camelot o koronkowym wzorze marki Giardini

Jak kupować tapety tekstylne

Zanim kupimy tapety tekstylne, należy zmierzyć pomieszczenie i podzielić uzyskaną powierzchnię na odpowiedniej szerokości pasy. Tapety tekstylne kupuje się na metry, a nie na rolki. Nie ma określonej, powtarzalnej, zawsze takiej samej długości rolki. Zależnie od wzoru tapety sprzedaje się, odmierzając długość co do 1 m lub co do 50 cm.

Przeczytaj też:

16 pomysłów na tapety i fototapety do łazienki >>>

Tapety tekstylne
Autor: Karsten Bawełniana tapeta marki Karsten naśladująca płytki terakoty
Tapetowanie krok po kroku. Przyklejanie tapety

Jak układać tapety tekstylne

Tapety tekstylne można samodzielnie przykleić na ścianach. Żeby osiągnąć doskonały efekt, trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Oczywiście musi być ono czyste i suche, ale także równe i gładkie. Dlatego ściany należy wcześniej przeszlifować drobnym papierem ściernym, a następnie odpylić. Kurz można zebrać odkurzaczem lub czystą szmatką.

Przeczytaj też:

Jaką tapetę na ścianę wybrać? Poradnik >>>

Odmierzamy odpowiedniej długości pas tapety i odcinamy go nożyczkami lub ostrym nożykiem budowlanym wzdłuż długiej linijki albo równej łaty. Pas tapety powinien być dłuższy o mniej więcej 10 cm niż wysokość pomieszczenia. Nadmiar obcina się ostrym nożem pod sufitem i nad podłogą. Pasy tapet tekstylnych klei się na styk.

Tapety tekstylne
Autor: Dekorian Home Tapeta włoskiej marki Giardini o wzorze geometrycznym

Rozrobiony klej (odpowiedni do rodzaju materiału tapety) nanosi się wałkiem cienką warstwą na spód tapety. Kiedy go nieco wchłonie, można przystąpić do klejenia. Klejem można posmarować też podłoże. Pas tapety układa się od góry. Stopniowo dociskamy go do podłoża, wyrównujemy i usuwamy spod niego powietrze. Można to robić dłonią, szeroką packą do mycia okien, szmatką. Tapeta powinna równomiernie przylegać do ściany, tak żeby nie powstały pod nią bąble z powietrzem.

Pozostałe podkategorie