Uchwyt do telewizora: co znajdziemy w sklepie? Telewizor na wieszaku

2019-09-23 10:10

O ile nie planujemy ustawienia sprzętu na szafce RTV, koniecznością będzie dokupienie uchwytu do telewizora, na którym zamontowany będzie odbiornik. Podpowiadamy, jaki uchwyt do telewizora wybrać.

samsung telewizor
Autor: materiały prasowe Samsung Samsung doskonale zdaje sobie sprawę, że dziś telewizor to coś więcej niż telewizja. To nowoczesna platforma domowej rozrywki. Nowoczesny ekran, odpowiednio wyeksponowany we wnętrzu, oprócz swojej funkcji praktycznej, jest też jego ozdobą

Ekran o dużej przekątnej zawieszony na gładkiej ścianie wygląda bardzo efektownie, zwłaszcza w nowocześnie urządzonym pomieszczeniu. Decydując się na zamontowanie ogromnego, płaskiego telewizora na uchwycie ściennym eliminujemy konieczność wyboru szafki lub stolika, dzięki czemu zyskujemy znacznie większą przestrzeń. Montaż telewizora na ścianie daje też możliwość zastosowania dodatkowego podświetlania oraz regulacji kąta ustawienia ekranu względem widza, a także poprawia bezpieczeństwo w przypadku, gdy w domu mamy małe dziecko. Niestety w komplecie z nowym odbiornikiem nie dostaniemy dedykowanego uchwytu, trzeba go kupić osobno. Na rynku jest obecnie bardzo duży wybór stelaży. Zanim jednak podejmiemy decyzję, który uchwyt do telewizora wybrać, warto jest upewnić się, czy dany model pasować będzie do naszego odbiornika oraz dowiedzieć się, jakie są rodzaje wieszaków i jaką funkcjonalność oferują. Wszystko to opisujemy w naszym artykule.

Uchwyt do telewizora: ważne parametry wieszaków

Najważniejszym parametrem, na jaki trzeba zwrócić uwagę wybierając uchwyt jest waga telewizora. Powinna ona być zawsze niższa od maksymalnego dopuszczalnego udźwigu wieszaka. Wtedy będziemy mieli pewność, że stelaż bezpiecznie utrzyma telewizor na ścianie. Drugi istotny parametr to wielkość uchwytu do telewizora – musi on być dopasowany do rozmiarów naszego odbiornika. Trzeba sprawdzić, czy wykonany jest w standardzie VESA (piszemy o tym w dalszej części artykułu), a jeśli na opakowaniu lub w instrukcji nie ma informacji na ten temat - należy zmierzyć odległość między otworami montażowymi na tylnej obudowie telewizora i porównać ją z rozstawem otworów na uchwycie. Kolejną istotną sprawą jest element łączący uchwyt do telewizora ze ścianą. Jeżeli montujemy go do ściany pełnej, wykonanej np. z cegieł lub betonu, nie ma znaczenia, jaką ma on powierzchnię mocowania. Inaczej jest w przypadku ścianek działowych zbudowanych z płyt g-k. Tutaj istotne jest, aby uchwyt miał jak największą powierzchnię przylegania, która będzie w stanie odpowiednio rozłożyć masę telewizora. Warto jest przemyśleć, czy potrzebna będzie nam regulacja pionowa i pozioma. Uchwyty do telewizorów regulowane pozwalają na wygodnie oglądanie telewizji z różnych miejsc salonu oraz na powieszenie ekranu nieco wyżej linii wzroku. Kupując uchwyt regulowany trzeba się upewnić, czy jego ramię jest odpowiedniej długości i czy jest dopasowane do rozmiarów odbiornika. Jeśli istotne dla nas jest, aby odległość między odbiornikiem a ścianą była jak najmniejsza, należy wybrać uchwyt do telewizora stały typu slim lub thin.

Uchwyt do telewizora
Autor: uchwyt.pl Prosty w montażu uchwyt do telewizora w wersji LC-U1R 20/20. Zaletą tego modelu jest możliwość regulacji zarówno kąta pochylenia (20 stopni), jak i obrotu (90 stopni) ekranu

Uchwyt do telewizora stały

Uchwyty ścienne do telewizorów dzielimy na kilka grup. W pierwszej grupie znajdują się uchwyty stałe, jest to najbardziej klasyczne rozwiązanie. Prosta konstrukcja, nie pozwala na regulację pod żadnym kątem. Tego typu uchwyty przeznaczone są do montażu telewizorów w mniejszych pomieszczeniach. Ich zaletą jest płaska konstrukcja (niewielki odstęp od ściany), dobrze dobrany uchwyt po zawieszeniu telewizora pozostaje niewidoczny. Wieszaki te przeznaczone są do telewizorów średniej wielkości, a ich cena jest zazwyczaj bardzo atrakcyjna. 

Uchwyt do telewizora regulowany

W drugiej grupie znajdują się uchwyty uchylne z możliwością regulacji w płaszczyźnie pionowej. Pozwalają zmieniać kąt ustawienia telewizora w górę i w dół, w zakresie kilkunastu stopni. Umożliwiają odpowiednie dopasowanie wysokości mocowania ekranu do poziomu wzroku, zapewniając dobrą jakość widzianego obrazu i komfort oglądania bez potrzeby zadzierania głowy (cecha przydatna, gdy telewizję oglądają dzieci siedzące na podłodze). Elementy ruchome wykonane są zazwyczaj z wytrzymałych materiałów (stal), a konstrukcja ma większy udźwig. Do ich zalet może tez zaliczyć łatwy montaż. Cena uchwytów uchylnych do telewizorów jest nieco wyższa od cen modeli stałych. 

Uchwyt do telewizora obrotowy

Kolejna grupa jeszcze bardziej skomplikowanych konstrukcji to uchwyty ścienne do telewizorów obrotowe z rozciąganym lub łamanym ramieniem. Umożliwiają one dostosowywanie ustawienia zamocowanego telewizora w osi pionowej i poziomej oraz dodatkowo pozwalają regulować odległość ekranu od ściany. Bardziej zaawansowane modele umożliwią obrócenie telewizora nawet o 90 stopni w stosunku do pierwotnego położenia. Kupując uchwyt obrotowy nie należy zapominać o rozmiarach telewizora. Przykładowo, szerokość odbiornika o przekątnej ekranu wynoszącej 40 cali to około 1 metr. Aby ustawić go pod kątem 90 stopni w stosunku do ściany, ramię musi mieć co najmniej 50 cm długości.

Uchwyt do telewizora sufitowy

W ostatniej grupie znajdziemy wieszaki do telewizorów sufitowe z możliwością regulacji w pionie i poziomie oraz ze zmienną długością ramienia. W przypadku uchwytów sufitowych przeważnie możliwy obrót w pełnym zakresie 360 stopni. Rozwiązania tego typu stosuje się zazwyczaj w salach konferencyjnych, pubach itp. Uchwyty do telewizorów z wyższej półki cenowej wyposażone są w maskownice. Rozwiązanie to pozwala ukryć kable zasilające i sygnałowe łączące telewizor z odtwarzaczem lub dekoderem TV. Osoby o zasobniejszym portfelu mogą wybrać uchwyt do telewizora z napędem elektrycznym. W takim przypadku regulacja kąta nachylenia telewizora odbywa się zdalnie za pomocą pilota.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu uchwytu do telewizora

Wybierając uchwyt do telewizora należy sprawdzić na opakowaniu lub w instrukcji, czy otwory do mocowania telewizora są wykonane w standardzie VESA. Międzynarodowy standard VESA (Video Electronics Standards Association) określa rozstaw otworów montażowych. Dzięki temu można bardzo szybko sprawdzić, czy dany model będzie pasował do naszego telewizora. Najczęściej spotykane to VESA 200×200, 300×300, 400×300, 400×400, 600×400. Pierwsza liczba to rozstaw między górnym a dolnym otworem, druga natomiast pomiędzy pierwszym i ostatnim otworem w rzędzie. Wartości podane są w milimetrach. W przypadku, gdy uchwyt do telewizora nie jest wykonany w standardzie VESA, trzeba samemu zmierzyć odległości pomiędzy otworami montażowymi umieszczonymi na obudowie telewizora i porównać je z rozstawem otworów w uchwycie.

Telewizor mocuje się do wieszaka za pomocą śrub wkręcanych przez otwory w uchwycie w odpowiednie miejsca w obudowie urządzenia. Sam uchwyt mocuje się do ściany za pomocą kołków rozporowych i wkrętów.

Ważna jest też nośność uchwytu do telewizora. Jego konstrukcja pozwala zawiesić na nim telewizor o określonej wadze. Przed zakupem trzeba sprawdzić, ile waży odbiornik (oczywiście bez masywnej podstawy) i upewnić się, czy wieszak jest w stanie go utrzymać. Jeśli do telewizora ma być przymocowany głośnik typu soundbar, trzeba pamiętać o doliczeniu jego wagi. Oprócz opisanych wyżej parametrów, producenci uchwytów często podają w dokumentacji, jak duży telewizor (w calach) może zostać zamontowany. Myśląc przyszłościowo o wymianie telewizora na większy, warto jest kupić uchwyt z zapasem, pozwalający zawiesić ekran np. o 10 cali większy.

Zwróćmy także uwagę, jaka będzie odległość stelażu po przymocowaniu od ściany. W przypadku uchwytów do telewizorów obrotowych trzeba sprawdzić długość ramienia i możliwy zakres regulacji jego położenia. Uchwyty stałe wymagają skontrolowania położenia gniazd w telewizorze, gdyż podłączone kable mogą uniemożliwić prawidłowy montaż zestawu na ścianie - na szczęście większość współczesnych odbiorników ma gniazda skierowane w dół oraz w bok (równolegle do obudowy). Na koniec warto jest przyjrzeć się jakości i solidności uchwytu do telewizora, oraz z jakiego materiału został on wykonany. W przy przypadku zakupu modelu regulowanego trzeba sprawdzić, czy elementy ruchome działają płynnie, nie zacinają się i nie mają luzów. Posiadacze odbiorników z zakrzywionym ekranem (Curved TV) powinni dopytać sprzedawcę, czy konstrukcja wieszaka umożliwia jego montaż.

Montaż uchwytu do telewizora na ścianie

Aby zawiesić na ścianie uchwyt do telewizora potrzebny będzie śrubokręt, wiertarka z udarem, wiertła, poziomnica, młotek, ołówek oraz kołki i wkręty montażowe. Przyda się również odkurzacz. Element umieszczany na ścianie powinniśmy bez problemu zamontować sami, to samo tyczy się połączenia ramy z odbiornikiem (w przypadku uchwytów stałych i uchylnych). Natomiast łącząc oba elementy i wieszając telewizor na ścianie (zwłaszcza taki o dużej przekątnej ekranu), lepiej jest poprosić o pomoc drugą osobę. W zestawie z uchwytem do telewizora znajdziemy zazwyczaj śruby montażowe umożliwiające przykręcenie obudowy telewizora do ramy uchwytu. Często stelaż ma wbudowaną małą poziomnicę, pozwalającą idealnie wypoziomować element przez nawierceniem otworów. Uchwyt może być też wyposażony w zwijarkę przewodów, która pozwoli zachować ład w kablach znajdujących się za telewizorem. Przed rozpoczęciem wiercenia otworów trzeba sprawdzić, z jakiego materiału wykonana jest ściana i w zależności od tego zastosować odpowiednie kołki rozporowe i wkręty. Należy też upewnić się, że na linii wiercenia wewnątrz ściany nie przebiega przewód elektryczny (można do tego celu użyć detektora, dostępnego w marketach budowlanych). Przystępując do instalacji elementu na ścianie, w pierwszej kolejności należy ustawić jego wysokość i położenie, następnie wypoziomować, następnie trzeba zaznaczyć miejsca wiercenia otworów (można skorzystać z szablonu dołączonego wraz z uchwytem do telewizora przez producenta). Niektóre uchwyty posiadają możliwość poziomowania po zawieszeniu na ścianie, co znacznie upraszcza montaż. Warto jest też przemyśleć sposób przeprowadzenia kabli łączących telewizor z innymi sprzętami, ukryć je w ścianie (niezbędne kucie bruzdy) lub zastosować dodatkową maskownicę.

Przeczytaj też:

Uchwyt ścienny należy zamontować tak, aby ekran telewizora wisiał na wysokości wzroku. W przypadku, gdy oglądamy telewizje w bardzo dużym pomieszczeniu z różnych jego miejsc, lepiej jest wybrać uchwyt do telewizora obrotowy. W średniej wielkości salonie, gdzie widzowie mogą znaleźć się nieco dalej, można powiesić telewizor wyżej, wykorzystując uchwyt z regulacją pochylenia. Natomiast w mniejszych pokojach najlepiej sprawdzi się uchwyt stały.

Wideo: jak zamontować uchwyt na telewizor na ścianie

Instrukcja krok po kroku - wieszamy telewizor na ścianie.

Telewizor na ścianie. Jak go zawiesić?

Jak ukryć kable od telewizora

Dobrze urządzony salon można bardzo łatwo oszpecić pozostawiając na widoku kable zasilające oraz łączące wiszący na uchwycie odbiornik telewizyjny z innymi sprzętami. Posiadacze szafek RTV radzą sobie upychając wewnątrz przewody, listwy zasilające oraz transformatory. W gorszej sytuacji są osoby, które postawiły na minimalizm, umieszczając ekran telewizora centralnie na ścianie jako jedyny element systemu domowej rozrywki. Niestety, trzeba do niego jakoś podłączyć dekoder TV, odtwarzacz blu-ray czy konsolę do gier. Na szczęście na rynku dostępne są specjalne maskownice, za pomocą których można łatwo ukryć przewody. Wybór maskownic jest duży, a ich ceny nie są wysokie. Bez problemu można dobrać model pasujący do kolorystyki i wystroju naszego pomieszczenia. Do wyboru są maskownice designerskie przeznaczone do nowoczesnych wnętrz (często w kilku wersjach kolorystycznych), oraz proste, klasyczne modele skierowane do wielbicieli minimalistycznych rozwiązań. Niektóre z maskownic mogą być jednocześnie odręczną półką na drobiazgi.

Stojak do telewizora zamiast uchwytu

Odrębną grupą, o której należy na koniec wspomnieć są stojaki na telewizor. Konstrukcje te przeznaczone są do montażu odbiorników większych rozmiarów. Zazwyczaj mają możliwość regulacji kąta nachylenia ekranu w pionie i poziomie, są wyposażone w kółka (z możliwością ich zablokowania). Często mają też dodatkowe półki ze szkła hartowanego lub ze stali, na których ustawić można sprzęt RTV.

Quiz dla prawdziwych fanów animacji: z którego filmu jest ten bohater?
Pytanie 1 z 10
Z którego filmu jest ta postać?
Skąd jest ta postać?
Nasi Partnerzy polecają