Panele i pianki akustyczne: do czego są potrzebne? Wybór produktów i ich zastosowanie

2019-08-21 15:32
Panele i pianki akustyczne
Autor: Basf Panele i pianki akustyczne mogą zostać wykorzystane nie tylko "technicznie", ale również jako dekoracja wnętrza. Na zdjęciu panele akustyczne, tzw. piramidki, z pianki Basotect

Niespodziewane odgłosy dobiegające z poddasza albo zza ściany, jak również pogłos i dźwięki wydawane przez elementy konstrukcyjne mogą być uprzykrzające. Tym niekorzystnym zjawiskom można zapobiec, stosując materiały izolujące akustycznie, np. panele i pianki pełniące różne funkcje: izolacyjne, podkładowe, przekładkowe.

Negatywne zjawiska akustyczne trudno jest wyeliminować w już zbudowanym domu, dlatego znacznie lepiej jest podczas jego wznoszenia i wykańczania zastosować rozwiązania uwzględniające akustykę. Wymagania prawne pod kątem akustyki budynków nie są wygórowane. Projektanci stosują podstawowe rozwiązania, które nie zapewnią tego, co nazywamy komfortem akustycznym. Dlatego warto zwrócić uwagę na zjawisko przenoszenia dźwięków przez konstrukcje i przegrody budowlane, żeby zawczasu zastosować odpowiednie materiały wyciszające. Na rynku jest bardzo dużo płyt, paneli, mat, taśm, przekładek o właściwościach akustycznych. Wiele z nich można wykorzystać w różnych zastosowaniach.

Różne dźwięki

Dźwięki to fale akustyczne rozchodzące się w powietrzu i przenikające przez przegrody. W domu spotkamy się z dwoma rodzajami dźwięków:

  • uderzeniowe – przenoszone są przez różne materiały, np. strop, ścianę, podłogę;
  • powietrzne – przenoszone są drogą powietrzną, np. głosy ludzi i zwierząt, muzyka.
Panele i pianki akustyczne
Autor: Zig Zag Acoustic Panel z pianki akustycznej zastosowany jako dekoracja ścian w otwartym wnętrzu

Dźwięki przenoszone przez przegrody: zastosuj panele i pianki akustyczne

Nie powinno się słyszeć odgłosów z sąsiedniego pokoju albo pomieszczenia znajdującego się nad nami. Dlatego ściany i stropy powinny mieć dobre parametry akustyczne. W przypadku ścian murowanych raczej nie ma problemów. Jeśli budynek stoi w bardzo hałaśliwej okolicy, ściany można wyciszyć panelami akustycznymi, np. płytami z pianki polietylenowej lub kombinacji tworzyw sztucznych albo z aglomeratu korkowego. Panele mogą mieć wygląd dekoracyjny, jeśli nie  - można je pokryć tynkiem lub tapetą akustyczną. Ściany działowe szkieletowe powinny być wypełnione wełną mineralną, a w konstrukcji między listwami stelaża w narożnikach zastosowane przekładki akustyczne z elastomeru lub filcu.

Przeczytaj też:

Każdy strop przenosi dźwięki uderzeniowe z pomieszczenia znajdującego się ponad nim. Dlatego pod podkładem podłogowym wykonuje się cienką izolację akustyczną z twardego styropianu podłogowego albo paneli z gęstszych materiałów akustycznych, np. wełny drzewnej. Żeby ograniczyć odgłosy dobiegające przez podłogę z piętra, na stropie wykonuje się podłogę pływającą, czyli niezwiązaną ani z podłożem, ani ze ścianami. Konstrukcja podłogi musi być oddzielona po obwodzie dylatacyjną pianką izolującą z polietylenu. Pod posadzką, zwłaszcza cienką – z paneli albo wykładziny - należy zastosować płyty lub maty pianki wyciszającej, której zadaniem jest zredukowanie odgłosów stukania. Płyty mogą być wykonane ze spienionego polietylenu, polistyrenu ekstrudowanego, korka. W tym zastosowaniu sprawdzą się materiały o jak największej gęstości. Lekkie pianki wypełnione powietrzem mogą jeszcze zintensyfikować efekt stukającej posadzki.

Panele i pianki akustyczne
Autor: Paneleakustyczne.pl Wibroizolacja akustyczna HDS 5 Premium to mata z pianki poliuretanowej o dużej gęstości i budowie otwartokomórkowej. jest przeznaczona jako podkład akustyczny pod posadzki, zwłaszcza panele i wkładziny. Mata o grubości 5 mm. Cena 25 zł/m2

Sufit podwieszany z akustycznych paneli

To rozwiązanie sprzyjające poprawieniu akustyki wnętrza. Na stelażu pod stropem można rozłożyć warstwę wełny mineralnej, a sufit zbudować z płyt akustycznych. Jest wiele systemów akustycznych paneli perforowanych, zwłaszcza gipsowych, które można tu wykorzystać Znajdziemy też panele gipsowo-kartonowe albo z wełny mineralnej pokryte włóknem szklanym. Wierzch płyt może mieć wykończenie dekoracyjne albo wymagać pokrycia tynkiem lub pomalowania.

Panele i pianki akustyczne
Autor: Rigips Gypton to perforowane płyty gipsowo-kartonowe przeznaczone do wykonywania dźwiękochłonnych sufitów oraz jako okładzina scian

Strop i schody drewniane

Taka konstrukcja będzie zawsze pracować pod wpływem mikroruchów budynku, co objawia się skrzypieniem, trzeszczeniem. Takim dźwiękom można zapobiec, stosując elastyczne przekładki akustyczne z pianki, filcu albo elastomeru, który jest trwalszy. Wypełniając przerwę na styku belek, będą zapobiegać przenoszeniu drgań między elementami konstrukcyjnymi.

Przewody wentylacyjne i inne instalacje

Instalacje klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej są prowadzone w przewodach wentylacyjnych. W wietrzne dni mogą one szumieć. Dlatego dobrze jest je wyciszyć pianką akustyczną ułożoną w kanałach. Podobnie piankowe otuliny do rur pełnią nie tylko funkcję izolacji termicznej, ale jednocześnie akustycznej.

Panele i pianki akustyczne
Autor: Armacell Tubolit AR to system otulin akustycznych do rur kanalizacyjnych
Panele i pianki akustyczne to elastyczne zamkniętokomórkowe materiały izolacyjne z polietylenu
Autor: Armacell Tubolit AR to

Urządzenia techniczne

Czasem zainstalowane w domu urządzenia techniczne, np. sprężarka, hydrofor, odkurzacz centralny, mogą wydawać jednostajne buczące drgania. Efekt ten można osłabić, instalując je na podkładkach izolacyjnych z gumy lub wykonać wokół nich otulinę z pianki izolującej akustycznie.

Panele i pianki akustyczne
Autor: Armacell Miękkie płyty akustyczne Armasound maja budowę otwartokomórkową. Wykazują wysoki stopień pochłaniania dźwięków i tłumią wibracje
Warto wiedzieć
Panele i pianki akustyczne

Autor: Natural Wood Panels

Panele akustyczne z różnej wielkości kawałków drewna znakomicie będą rozpraszać fale dźwiękowe

Pogłos

Jednym z bardzo niekorzystnych zjawisk jest pogłos. Może być on dokuczliwy w budynku z otwartymi strefami funkcjonalnymi o wielkiej powierzchni, np. salonem połączonym z kuchnią i jadalnią. Jego pojawianiu się sprzyja minimalizm w umeblowaniu, brak zasłon materiałowych, ograniczona liczba roślin. Pogłos będzie szczególnie niemile widziany w pomieszczeniu audiowizualnym, salonie muzycznym, pokoju audiofila – wszędzie tam, gdzie zależy nam na czystym odbiorze dźwięków. Takie wnętrze powinno charakteryzować się wysoką dźwiękochłonnością, która zmniejsza czas pogłosu i zapobiega powstawaniu rezonansu. Żeby uzyskać taki efekt, można zbudować w nim ekran akustyczny wypełniony wełną mineralną albo pianką akustyczną. Ekran musi być estetycznie zabudowany, np. akustycznymi płytami gipsowo-kartonowymi. Innym rozwiązaniem są panele akustyczne, które mogą mieć dekoracyjny kształt. Bardzo skuteczne są piramidki akustyczne wyglądające jak foremki do jajek, ale wykonane z materiału o wysokiej dźwiękochłonności. Podobnie dobry efekt uzyskuje się, stosując płyty perforowane, które mogą być wykonane z różnych materiałów, np. gipsu lub materiałów drewnopochodnych. Rozproszony lub regularny układ otworów sprzyja pochłanianiu dźwięków. Do rozproszenia fal dźwiękowych w różnych kierunkach można wykorzystać też wielopowierzchniowe panele akustyczne zbudowane niekoniecznie z materiału o wysokiej dźwiękochłonności, ale na przykład z drewna. Takie zadanie może wykonać dekoracyjna płyta oklejona kawałkami drewna o różnej długości, których krawędzie są ścięte pod różnymi kątami.

Wideo: wyciszenie ścian i sufitu - poprawiamy akustykę wnętrz

Wyciszenie ścian i sufitu - pomysł na poprawę akustyki wnętrz
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają