Jak wyciszyć drzwi wejściowe. Sposoby na hałasy dobiegające z korytarza

2018-04-10 14:01

Niedostateczne wyciszenie drzwi to problem, z którym często borykają się mieszkańcy bloków. Aby poprawić ten stan, nie zawsze konieczna jest wymiana całych drzwi. Dowiedz się, jak wyciszyć drzwi i sprawić, aby do mieszkania docierało mniej hałasów z korytarza.

Drzwi wejściowe
Autor: Thinkstockphotos.com

Jak wyciszyć drzwi: sprawdź próg

Często głównym winowajcą słabego wyciszenia drzwi jest próg. Zdarza się, że w nowo budowanych blokach nie jest on nawet montowany i lokatorzy muszą się tym zająć na własną rękę. Najlepiej jeśli próg pod drzwiami wejściowymi będzie wykonany z metalu. Ważny jest też jego odpowiedni montaż - próg musi szczelnie przylegać do skrzydła drzwiowego. Pomocna będzie także izolacja przyklejona od spodu drzwi.

Jak wyciszyć drzwi: skontroluj uszczelki

Nieszczelności pojawiają się też między ościeżnicą a skrzydłem. Problem ten dotyczy głównie stolarki starszego typu. Aby zlikwidować kłopotliwe szpary, wystarczy zastosować specjalne samoprzylepne taśmy uszczelniające. Kosztują one niewiele i są bardzo proste w użyciu. Uszczelki takie produkuje się z gumy EPDM lub silikonu. Mają długość 6 lub 25, a nawet 100 m i są dostępne w różnych szerokościach – od 1 do 7 mm. Różnią się między sobą kształtem profilu, czyli przekrojem. Ich szerokość dobiera się do wymiarów ościeżnicy. Taśmę należy dobrze docisnąć do powierzchni.

Czytaj też: Jak wyciszyć pomieszczenia? Materiały do izolacji akustycznej ścian

Drzwi wejściowe
Autor: Mariusz Bykowski Problemem w nowych budynkach jest często brak progu w drzwiach

Wyciszenie drzwi materiałem

Wyciszaniem drzwi zajmują się też specjalistyczne firmy. Ich praca polega przeważnie na oklejeniu skrzydła od wewnątrz materiałem wyciszającym i obłożeniu go skórą bądź tworzywem. Na wypełnienie obicia warto wybrać materiał o dużej gęstości wykonany z kompozytu pianek, im grubsza warstwa, tym wyciszenie będzie lepsze. Efekt wizualny może być bliski stylistyce PRL-u, ale niekoniecznie. Niektóre materiały i wzory wykończeniowe mają spore walory dekoracyjne.

Samemu można się podjąć oklejenia drzwi elastyczną matą wyciszającą. Niestety, rozwiązanie to nie poprawi wyglądu drzwi, chyba że oklejamy skrzydło mocno zniszczone. Musi być ono jednak bardzo równe lub wyrównane przez szlifowanie albo szpachlowanie. Brzegi naklejonej maty zabezpiecza się listwami aluminiowymi.

Na drzwi możemy również nakleić tapety akustyczne lub obłożyć je korkiem. Każdy znajdzie na rynku produkt, który będzie się dobrze komponował z danym wnętrzem.

WIDEO: Wyciszenie ścian i sufitu - pomysł na poprawę akustyki wnętrz

Wyciszenie ścian i sufitu - pomysł na poprawę akustyki wnętrz
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.