Zabudowa parapetu: inspiracje na siedzisko, szafki, półki pod oknem

2019-11-22 15:31

Okna przeszły wielką metamorfozę . Są piękne, duże, czasem nisko osadzone, często bez grzejnika pod spodem. I nie zasłaniamy ich firankami! Takie miejsce aż prosi się, żeby je dodatkowo wykorzystać. Podpowiadamy, jak zabudować strefę podokienną.

Zabudowa parapetu
Autor: Małgorzata Góra Bardzo ciekawie wygląda zabudowa parapetów, gdy posłuży ona do spięcia kilku okien umieszczonych obok siebie

Parapet osłania część muru po wewnętrznej stronie okna. Boki ościeża są tynkowane, a jego dół, gdzie szczelina montażowa pod oknem jest bardzo szeroka, wypełnia właśnie podokiennik. Jego zadaniem jest chronienie domu przed zimnem, wiatrem i deszczem, które mogłyby tą drogą dostać się do wnętrza. Parapety wykonuje się z materiałów, które mogą być mniej lub bardziej dekoracyjne. Przez lata były one wykorzystywane jako półka na kwiaty lub drobne bibeloty. A szkoda, bo można je wykorzystać w znacznie lepszym celu.

Okna są coraz ładniejsze i szczelniejsze. Często nie stosujemy we wnętrzach zasłon ani firanek, bo nie musimy osłaniać brzydkich okien, z których wieje. Jeśli chcemy chronić się przed słońcem, możemy zastosować markizy albo rolety. Nie pod każdym oknem są umieszczane kaloryfery, w domu z ogrzewaniem podłogowym może ich w ogóle nie być. To wszystko sprawia, że okno, a wraz z nim parapet mogą być wyeksponowane. Jest wiele pomysłów na zabudowę parapetów pod oknami zależnie od pomieszczenia i wysokości, na jakiej się one znajdują.

Zabudowa parapetu: szeroki blat, nóżki lub boczki

Szerokość parapetów wewnętrznych zależy od szerokości muru i pozycji osadzenia okna. W solidnych murach starych kamienic albo domów, w których okna są wysunięte w warstwę ocieplenia, parapety mogą mieć szerokość ponad 40 cm. W ścianach dwuwarstwowych mają najczęściej szerokość 20-30 cm. Zwykle wysuwa się je do wnętrza na kilka centymetrów. Tak powstaje wąska półka. Ale parapety można wysunąć znacznie dalej, tak żeby powstał szeroki, wygodny blat. Jeśli część wystająca z muru będzie stanowić ponad 60% szerokości, parapet wymaga podparcia. I to jest pierwszy krok do wykonania zabudowy. Można podeprzeć go nóżkami albo ściankami po bokach. W drugim wypadku pod parapetem powstanie wnęka, którą warto ciekawie zagospodarować.

Zabudowa parapetu: siedzisko
Autor: Eugeniusz Filipiuk Zabudowa parapetu: wygodne siedzisko z szafkami. Projekt wnętrz: Katarzyna Francug / Pracownia Kaffka

Siedzisko pod oknem

Po oknem odpowiednio nisko osadzonym można wykonać szerokie, wygodne siedzisko. Takie okna często są instalowane w wystających z muru wykuszach lub ryzalitach, więc we wnętrzu powstaje szeroka powierzchnia doskonale nadająca się do wykorzystania jako ława podokienna, na której siedząc, można podziwiać widoki. Wygodna wysokość siedziska to mniej więcej 45 cm. Gdy będzie ono znajdować się wyżej, częściej wykorzystamy je jako leżankę. Ponieważ siedzisko będzie musiało wytrzymać duże obciążenia, musi być wykonane z odpowiednio grubych i sztywnych materiałów, które wymagają solidnego podparcia, żeby zabudowa zachowała stabilność po obciążeniu.

Zabudowa parapetu
Autor: Andrzej Szandomirski Przyjemnie będzie zimą usiąść na szerokim siedzisku obok kominka i podziwiać ogród

Zabudowa parapetu: półki

Popularnym pomysłem na wykorzystanie przestrzeni podokiennej jest zbudowanie zestawu półek, które mogą być połączone z szafkami. Kompozycja różnych rozmiarów elementów może być dowolna. Na wysokości, która może mieć około 1 m, można pomieścić dużą zabudowę. Znajdzie się tam miejsce na barek, książki, dokumenty domowe oraz bibeloty.

Co ciekawe, górny blat nie musi stanowić parapetu. Pod warunkiem, że styk okna ze ścianą zostanie dobrze uszczelniony i estetycznie otynkowany lub w inny sposób osłonięty. 

Zabudowa parapetu
Autor: Maria Miklaszewska Najprościej wykonać otwarte półki z drewna, które posłużą jako miejsce na zbiory biblioteczne. Na górnym blacie można ustawić kwiaty i inne dekoracje

Zabudowa parapetu w kuchni

Standardowa wysokość górnej powierzchni blatów kuchennych to 85 cm od podłogi. W domu osób niskich blaty można umieścić na wysokości 75 cm, a gdy domownicy są bardzo wysocy – nawet 95 cm.

Jeśli planujemy zabudowę parapetu wzdłuż okna kuchennego połączoną z pozostałymi blatami, trzeba to mieć na uwadze już na etapie projektowania domu, ponieważ wiąże się z wysokością okna i miejscem jego osadzenia w murze. Okno kuchenne o wysokości zwykle 150 cm jest montowane dość wysoko, tak że parapet wypada na wysokości mniej więcej 100 cm. Parapet nad blatem kuchennym jest zbędny. To kłopotliwy dodatek, który zaburza kompozycję tej części pomieszczenia. Dlatego trzeba tak dobrać wysokość okna, żeby podokiennik był na wysokości blatów. Wtedy powstanie jednolity ciąg roboczy. Pod zabudową parapetu można umieścić standardowe szafki kuchenne. W tej części blatu można też zainstalować zlewozmywak, żeby móc wyglądać na świat podczas mycia naczyń. Jednak jasno oświetlony blat pod oknem jest świetnym miejscem do przyjemniejszych prac kuchennych. Warto go przeznaczyć na kącik jadalniany.

Zabudowa parapetu
Autor: Piotr Mastalerz W kuchni parapet najlepiej jest włączyć w ciąg blatu roboczego. Projekt domu Piotr Olszak

Pod oknem w kuchni będziemy zwykle wykonywać blat poszerzony o głębokość parapetu. Musimy więc pamiętać, że będzie nam potrzebny niestandardowy materiał do zabudowy. Gotowe blaty sprzedawane w marketach mają szerokość 60 cm. Dlatego trzeba przewidzieć wykonanie blatu na wymiar - z płytek ceramicznych, kamienia, drewna albo tworzywa sztucznego, np. corianu.

Zabudowa parapetu
Autor: Mariusz Bykowski W tym domu zabudowa kuchenna jest przedłużona o strefę podokienną i dalszy fragment w pokoju, gdzie ukryto grzejniki

Zabudowa parapetu z grzejnikiem

Wykonanie zabudowy parapetu może wiązać się z chęcią dyskretnego zagospodarowania grzejnika. Umieszczony w strefie podokiennej jest efektywny, ponieważ ogrzewa chłodniejsze powietrze w pobliżu okna, które opada ku podłodze. Jednak nad grzejnikiem powinno znaleźć się 15 cm wolnej przestrzeni, żeby powietrze mogło cyrkulować. Jeśli nad kaloryferem nie ma wystarczająco wysokiej przestrzeni, lepiej nie zabudowywać grzejnika, bo obniży to jego efektywność. Zabudowa parapetu z grzejnikiem może mieć postać dekoracyjnej ramy. Front może pozostać otwarty albo przesłonięty ażurową ścianką umożliwiającą krążenie ciepłego powietrza.

Zabudowa parapetu
Autor: Marcin Czechowicz Tu zabudowa parapetu została poprowadzona w górę i stworzono solidną ramę wokół okna. Projekt przebudowy domu: chillHouse Projekt wnętrz: chillHouse  

Z jakich materiałów zrobić zabudowę parapetu

Do wykonania szerokiego parapetu i obudowy wokół niego można wykorzystać wiele materiałów wykończeniowych, np. drewno, kamień, płytki ceramiczne, płyty z postformingu, materiałów drewnopochodnych, konglomeratów, tworzyw sztucznych, np. laminatu HPL. Ważne, żeby materiał był mocny, sztywny, odporny na uszkodzenia i odkształcenia (jeśli będzie mocno obciążany). W kuchni najlepiej, by były to materiały odporne na zabrudzenia surowcami spożywczymi oraz łatwo zmywalne.

Zabudowa parapetu
Autor: Piotr Mastalerz W ryzalicie są nisko osadzone okna, pod którymi powstało szerokie siedzisko, na którym można nawet leżeć

Projektowanie zabudowy parapetu

Do czego ma pasować? To już zależy od naszych upodobań i miejsca. Najprościej jest wykonać zabudowę w takim samym kolorze jak okna. Uniwersalna jest biała zabudowa przy białych oknach w pokoju o białych ścianach. Kolor zabudowy może powtarzać dominujące barwy występujące w pomieszczeniu, np. zastosowane na ścianach. W kuchni zwykle stanowi ona fragment umeblowania tego pomieszczenia, więc jest dopasowana kolorystycznie do niego. Zabudowa podokienna może stanowić także mocny akcent dekoracyjny we wnętrzu.

Zabudowa parapetu
Autor: Darek Radej Zabudowa parapetu w ogródzie zimowy tworzy kącik wypoczynkowy i jest integralną częścią mieszkania
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie