Zabudowa grzejnika. Jaka osłona na kaloryfer, by nie przepłacać za ogrzewanie

2019-10-24 11:26

Grzejniki odsłonięte są najbardziej skuteczne. Czasem jednak ze względów estetycznych wolimy je zabudować. Radzimy, jak zrobić ładne i praktyczne maskownice na kaloryfer.

Grzejniki mogą być bardzo piękne i dekoracyjne, ale jednak w większości domów mamy zwykłe grzejniki stalowe lub aluminiowe w kolorze białym, ponieważ są tanie. Nie zawsze takie wyposażenie pasuje do wystroju wnętrza. W wielu domach są też stare grzejniki, które po prostu wyglądają szpetnie. Jest sposób na to, żeby ich nie widzieć, a jednocześnie korzystać z ich dobrodziejstw.
Grzejniki powinny być odsłonięte, żeby intensywnie oddawać ciepło krążącej w nich gorącej wody i ogrzewać pomieszczenia. Bywa jednak i tak, że ich wygląd oraz położenie naruszają koncepcję wykończenia wnętrza. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wykonanie osłony na kaloryfery. Każdy instalator powie, że to nierozsądne marnotrawienie ciepła. Dlatego trzeba to zrobić z głową, czyli tak, żeby jak najmniej obniżyć wydajność grzania.

Maskownice na grzejnik można kupić gotowe w sklepach z akcesoriami wykończeniowymi albo zamówić u stolarza (szklarza lub innego specjalisty) do wykonania wg pomysłu własnego lub architekta wnętrz.

Obudowa grzejnika
Autor: Piotr Mastalerz Decydując się na wykonanie obudowy grzejnika, trzeba połączyć względy praktyczne i estetyczne

Jak działa grzejnik?

Ogrzane powietrze ulatuje do góry z ożebrowanych otworów na górze kaloryfera. Ponadto cała powierzchnia grzejnika wypromieniowuje ciepło do pomieszczenia. Ciepło powietrze jest wprawiane w ruch i podąża ku górze, zasysając zimne znad podłogi. Po dojściu do sufitu i przeciwległej ściany, już ochłodzone opada w dół. Zabudowując grzejnik, trzeba zostawić szczeliny wokół grzejnika oraz przed nim, które umożliwią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.

Obudowa grzejnika
Autor: Krzysztof Zasuwik Najprostszy sposób zabudowy to ażurowa drabinka z wąskich listewek, która przysłoni grzejnik, a jednocześnie umożliwi krążenie powietrza

Osłona na kaloryfer a ogrzewanie domu

Jeśli zdecydujemy się na zabudowanie grzejników, musimy pamiętać, że zwiększą się koszty ogrzewania domu. Grzejnik umieszczony za osłoną będzie słabiej przekazywał ciepło do wnętrza, więc żeby utrzymać taką samą temperaturę, trzeba będzie go bardziej rozkręcać. Przyjmuje się, że grzejnik z maskownicą emituje do wnętrza o 10-20% mniej ciepła. Dlatego dopiero znacznie cieplejszy kaloryfer z obudową ogrzeje pomieszczenie na takim samym poziomie. Jeśli decyzja o zastosowaniu osłon na grzejnikach zostanie podjęta na etapie projektowania domu, trzeba odpowiednio zwiększyć ich wymiary i/lub moc grzewczą.

Obudowa grzejnika
Autor: Jacek Kucharczyk Maskownica grzejnika lepiej żeby nie była pełna. Powinna mieć otwory na froncie, przez które promieniować będzie ciepło. Projekt wnętrz Katarzyna Baumiller

Zabudowa grzejnika pod parapetem

Grzejniki są najczęściej montowane pod oknem. Są zwykle o 20-30 cm krótsze od parapetu lub wnęki podokiennej. Wynika to z estetyki i funkcjonalności. Aby grzejnik dobrze działał, wokół niego powinna być pusta przestrzeń (mniej więcej 10 cm z każdej strony). Maskownica grzejnika nie powinna zamykać tej przestrzeni po bokach grzejnika, chyba że jest bardzo ażurowa. Czasem grzejnik jest znacznie węższy niż wnęka podokienna. Wtedy osłona tylko jego będzie niedobrze wyglądać. Warto wykonać poszerzoną zabudowę grzejnika, w której centralnej części będzie ażurowa osłona na kaloryfer, a po bokach można wykonać półki. Czasem grzejniki mają podwójną szerokość albo istniejące parapety są wąskie. Jeśli obudowa grzejnika będzie obejmować również poszerzony parapet, warto wykonać w nim otwory, żeby powietrze mogło swobodnie unosić się do góry.

Obudowa grzejnika
Autor: Małgorzata Góra Grzejnik w szerokiej wnęce podokiennej został ujęty tylko w dekoracyjną ramę

Maskownica grzejnika na ścianie

Grzejniki mogą być instalowane również w dowolnym miejscu na ścianach zewnętrznych. Często miejsca te są mocno eksponowane. Warto zawczasu pomyśleć o estetyce kaloryferów albo wcześniej zaplanować ich obudowanie.

Obudowa na grzejnik może mieć postać płaskiej maskownicy, czyli ażurowej przesłony zainstalowanej kilka centymetrów przed płytą lub żeberkami kaloryfera. Ma ona zwykle nieco większe rozmiary niż osłaniany grzejnik, żeby nie było widać jego narożników. Maskownica grzejnika może sięgać do podłogi, ale dobrze wygląda też, gdy jej dolna krawędź jest równo z listwami podłogowymi.

Nad grzejnikiem wiszącym w dowolnym miejscu na ścianie często robi się dodatkową półkę, która powinna być umieszczona kilka-kilkanaście centymetrów nad jego górną krawędzią, żeby umożliwić wylot ciepłego powietrza w górę. Na półce można ustawić dekoracyjne bibeloty.

Taki grzejnik można też obudować ze wszystkich stron, tworząc z frontu dekoracyjną ramę wypełnioną materiałem ażurowym. Boki zabudowy grzejnik nie powinny być pełne, zwłaszcza na wysokości głowicy termostatycznej.

Obudowa grzejnika
Autor: Marcin Czechowicz Grzejnik umieszczony na ścianie obok okna obudowano szafką z lakierowanego MDF-u w długimi otworami na froncie

Jaka osłona na kaloryfer?

Obudowę grzejnika można wykonać z wielu materiałów, co pozwoli dopasować ją do stylu wnętrza. Najlepszy efekt termiczny osiągniemy, gdy zastosujemy materiał przewodzący ciepło, np. metal. Często jednak względy estetyczne przeważają i osłony na kaloryfery wykonuje się także z materiałów, które są izolatorami, np. drewna, czy szkła.

Tradycyjnie do zabudowy grzejnika stosuje się ażurowe drabinki z surowego drewna, które nadają wnętrzu rustykalny charakter. Drabinki mogą mieć układ krzyżowy, poziomy lub pionowy. Ten ostatni jest lepszy, bo na listewkach nie będzie się zbierał kurz. Gdy listewki będą kanciaste, a drewno pomalujemy na ciekawy kolor, maskownica grzejnika zyska nowoczesny wygląd. Prostym rozwiązaniem jest zainstalowanie przed grzejnikiem panelu ze sklejki lub MDF-u, w którym można wyciąć dowolne otwory. Układ i wielkość otworów mogą tworzyć efekt uporządkowanej albo abstrakcyjnej kompozycji. Ważne, żeby było ich na tyle dużo, żeby wypuszczać ciepłe powietrze. Taką osłonę grzejnika można dowolnie pomalować, np. w kolorze sąsiadujących ścian albo kontrastowo, żeby wyróżnić ją z tła.

Maskownica grzejnika może być wykonana ze szkła mlecznego albo z wyszlifowanym wzorem. Oryginalny efekt uzyskamy, tworząc panele z blachy stalowej, np. korten w kolorze rudym, albo aluminiowej ryflowanej, która ma kolor szary.

Do wykonania osłony na grzejnik można wykorzystać też delikatniejsze materiały, np. metalową siatkę, nawet tak drobną jak w moskitierach, albo koronkę. Trzeba je jednak umieścić w mocnej i nośnej ramie.

Pamiętaj, że
Obudowa grzejnika

Autor: Daniel Rumiancew

Wykonując obudowę grzejnika, nie należy zasłaniać głowicy termostatycznej

Zabudowa grzejnika a głowica termostatyczna

Pamiętaj, że obudowa grzejnika może zaburzyć działanie głowicy termostatycznej. Zbyt szczelna maskownica albo wykonana z materiału nieprzepuszczającego ciepła sprawi, że ciepło będzie zalegać przy grzejniku.W takiej sytuacji głowica, reagując na wysoką temperaturę, będzie samoczynnie zmniejszać temperaturę grzejnika, choć w pozostałej części pomieszczenia jest chłodniej. Dlatego zabudowując kaloryfer, strona z zaworem powinna być otwarta. Można tez wyposażyć grzejniki w w głowice termostatyczne ze zdalnym czujnikiem temperatury.

Jak wybierać grzejniki

Pytanie 1 z 8
Grzejnik lakierowany na biało ma wydajność:
Pozostałe podkategorie