Jak urządzić wygodny i elegancki hol?
W holu postawmy na praktyczne rozwiązania. Do tego kilka wyrazistych, osobistych akcentów, żeby nie było nudno i powtarzalnie, bo jest to pierwsze miejsce w domu, które widzą goście. Ma być elegancko od progu.
Autor: Piotr Mastalerz; projekt domu: Szymon Brzezowski /+48 Pracownia Projektowa
Szlachecka sień w nowoczesnym wydaniu, taki efekt dały stylizowane meble w surowym wnętrzu
Spis treści
- Optymalna szerokość przedpokoju
- Posadzka w holu
- Ściany eleganckie i odporne na zabrudzenia
- Widoki i odbicia w przedpokoju
- Oświetlenie holu
- Wygodne siedzisko
- Wieszaki i przechowywanie
W holu wejściowym tak zwanym przedpokoju przebywamy krótko, wykonując określone czynności. Wkładamy płaszcze lub kurtki, zmieniamy buty, odkładamy klucze, stawiamy zakupy, sprawdzamy nasz wygląd przed wyjściem, ale też witamy gości. Hol jest też z reguły korytarzem łączącym poszczególne strefy domu, przez który codziennie wielokrotnie się przemieszczamy. Dlatego jego estetyka powinna być spójna z resztą mieszkania. Indywidualny charakter miejsca można podkreślić obrazkami na ścianie, ciekawym wzorem tapety lub nieoczywistą rzeźbą. Jednak nawet najpiękniejszy hol nie będzie nas cieszył, jeśli nie będzie funkcjonalny...
Optymalna szerokość przedpokoju
Przepisy nakazują, aby hol miał nie mniej niż 120 cm szerokości. Tylko na krótkim odcinku może być korytarzem i jego szerokość można ograniczyć do 90 cm. Wygodny hol powinien być jednak szerszy, aby zmieściły się w nim podstawowe meble, takie jak siedzisko, szafka na buty i wieszak. Żeby zmieściła się w nim szafa na ubrania z wygodnym dostępem, jego szerokość powinna wynosić minimum 150-160 cm.
Posadzka w holu
Musi być trwała, odporna na wnoszone na butach błoto i piach oraz wilgoć. Może to być gres – najlepiej w dużym formacie, który sprawi, że będzie mniej fug do czyszczenia. Sprawdzą się też dobrej jakości panele winylowe o wysokiej klasie użyteczności (na przykład 23) i grubej warstwie użytkowej, które są przeznaczone do mocno eksploatowanych miejsc w prywatnych domach, lub bardzo dobre panele laminowane o klasie ścieralności AC4. Zaraz za drzwiami wejściowymi warto położyć dopasowany kształtem i kolorem do wnętrza gruby chodnik/dywanik lub wycieraczkę, które – regularnie czyszczone – zatrzymają większość zanieczyszczeń z naszych butów.
Jeśli hol jest połączony z innymi pomieszczeniami przejściem bez drzwi, posadzkę trzeba dobrać do tej, która jest widoczna w dalszej części mieszkania. W miejscach, gdzie do ścian nie są dostawione meble, należy zadbać o solidne cokoły dopasowane kolorystycznie do podłóg oraz sposobu wykończenia drzwi. Próbę czasu na pewno wytrzymają cokoły metalowe, drewniane lub z gresu. Korzystny efekt wizualny i praktyczny osiągniemy, gdy zdecydujemy się na cokoły z gresu zlicowane z tynkiem.
Ściany eleganckie i odporne na zabrudzenia
Częste manewrowanie w ubraniu i z siatką z zakupami w ciasnym zazwyczaj holu sprawia, że jest to miejsce, w którym ściany brudzą się wyjątkowo szybko. Dlatego sprawdzą się tu wytrzymałe, zmywalne materiały. Najbardziej eksponowane miejsca można wykończyć ozdobnym gresem, odporną na szorowanie winylową tapetą, drewnem, materiałem drewnopodobnym lub modnymi ostatnio panelami lamelowymi. To ostatnie rozwiązanie wymaga jednak dyscypliny w utrzymywaniu czystości. W głębokich frezach paneli po pewnym czasie zbiera się trudny do usunięcia kurz. Jeśli w przedpokoju znajduje się szafa, to interesującym rozwiązaniem może być wykończenie części ścian takim samym materiałem jak drzwi szafy. Wprowadzi to do wnętrza wrażenie spójności i porządku.
Jeżeli pomalujemy fragment przedpokoju farbą tablicową lub magnetyczną, stanie się on miejscem wymiany informacji między domownikami i swoistym słupem ogłoszeniowym. Taka informacyjna ściana wcale nie musi być czarna, może być w każdym kolorze, nawet jasnym – magnetyczna powinna być warstwa spodnia, a końcową barwę wierzchnią dobieramy według naszych upodobań. Decydując się na pomalowanie ścian zwykłą farbą, zastosujmy produkt umożliwiający szorowanie, a nie tylko zmywanie – na przykład farbę ceramiczną. Farby, podobnie jak panele, oznacza się klasami ścieralności. Przed wybraniem materiału na ścianę holu sprawdź jak będzie można go czyścić. Przykładowo: szorować na mokro można ściany pokryte farbami klasy 1 lub 2.
Autor: Piotr Mastalerz; projekt domu: Marcin Rubik; projekt wnętrz: Adam Pijanka/Pijanka Studio
Niezawodnym ocieplaczem wnętrza jest drewno. W holu lepiej sprawdzą się wykończone drewnianym fornirem ściany niż posadzka
Widoki i odbicia w przedpokoju
Na wchodzących do holu z zewnątrz przyjemne wrażenie robi możliwość dyskretnego wglądu w dalszą część mieszkania, a w perspektywie – widok na światło dzienne i zieleń za oknem. Dlatego hol warto połączyć z pokojem dziennym szerokimi i wysokimi drzwiami lub przejściem bez drzwi. Jednak nie w każdym mieszkaniu jest to możliwe. Gdy hol jest nieforemny i długi lub bardzo ciasny i wąski, pewną poprawę proporcji można uzyskać przez zastosowanie dużych luster, które dadzą złudzenie większej przestrzeni. Zadbajmy o miejsce naprzeciw lustra i widok, który się w nim pojawi, niech nie odbijają się w nim leżące buty lub wiszące kurtki, tylko na przykład ładna ściana z dekoracjami. Unikajmy też sytuowania lustra dokładnie na osi drzwi wejściowych, lepiej umieścić je nieco dalej, po lewej lub prawej stronie.
Korzystne wrażenie robią ogromne lustra klejone do ściany – od sufitu do podłogi, a właściwie do cokołu. Nie planujmy lustra do samej ziemi, bo można je łatwo uszkodzić. Z tego samego powodu warto je również lekko odsunąć (1-2 cm) od krawędzi ściany. Projektując duże lustrzane dekoracje, warto skonsultować wymiar tafli ze szklarzem. Sprawdzi on warunki montażowe i możliwość wniesienia lustra do mieszkania. Czasem bywa to niemożliwe lub bardzo trudne, szczególnie gdy mieszkanie jest na piętrze, a w bloku jest ciasna winda i ograniczone ścianami schody. Konieczne okazują się wówczas podziały lustra, które trzeba starannie zaplanować – zawsze w nawiązaniu do pozostałego wyposażenia wnętrza i krawędzi wyznaczonych przez drzwi i otwory. Proporcje holu można też poprawić przez wprowadzenie na jego fragmencie sufitu podwieszanego.
Oświetlenie holu
Zazwyczaj nie ma tu okna, dlatego trzeba zadbać o odpowiednie światło sztuczne. Jeśli pomieszczenie ma kształt wydłużonego prostokąta, na suficie warto zaplanować kilka wypustów elektrycznych i zamontować parę opraw, które oświetlą wnętrze równomiernie. Żeby uzyskać wystarczającą ilość światła, należy sprawdzić, ile lumenów zapewnią wybrane lampy. Przyjmuje się, że w holu powinno wypadać ok. 200 lumenów na 1 m². Warto też pamiętać o wygodzie podczas włączania oświetlenia.
W długim holu wygodne włączanie i wyłączanie górnego światła z każdego miejsca zapewnią łączniki schodowe lub krzyżowe. Dodatkowo trzeba oświetlić lustro. Można to zrobić jednym kinkietem umieszczonym centralnie nad lustrem, dwoma kinkietami po jego bokach lub zwisającą lampą – umieszczoną dość blisko tafli. Dobre światło pozwoli na szybką korektę makijażu i uniknięcie niespodzianek po wyjściu na światło dzienne. Zapominalscy, którzy nie wyłączają światła, mogą rozważyć zainstalowanie w przedpokoju czujnika ruchu. Zaraz po wejściu do domu światło włączy się samo i zgaśnie chwilę po wyjściu z pomieszczenia. Jeśli planujemy w holu sufit podwieszany, warto go wykorzystać, aby wprowadzić modne oświetlenie liniowe, które wyeksponuje interesujące fragmenty ścian lub meble.
Wygodne siedzisko
To ważny element praktycznego holu. Można na nim przysiąść, zmieniając buty, lub odłożyć tam torbę i zakupy. Najczęściej jest płytsze niż standardowe krzesło. Może mieć tylko 35 cm. Szerokość siedziska dopasowujemy do wielkości holu. W niewielkim holu sprawdzi się takie o rozmiarze 80-100 cm na nóżkach, gdyż tak jak w przypadku każdego małego pomieszczenia, uwolnienie jak największej powierzchni podłogi sprawi, że pomieszczenie wyda się wizualnie większe, łatwiej też utrzymać je w czystości. Na siedzisku oraz na ścianie za nim można ułożyć modne tapicerowane panele. Jest sporo firm wykonujących takie elementy na wymiar. W marketach budowlanych są też gotowe tapicerowane panele modułowe – najczęściej są to jednak niewielkie elementy o wielkości 30 x 30 lub 60 x 60 cm.
Wieszaki i przechowywanie
Utrzymanie porządku w holu umożliwi głęboka szafa na ubrania wierzchnie i buty lub dostępna z holu garderoba. Szafa powinna mieć co najmniej 55-60 cm głębokości, jeśli jej drzwi są otwierane rozwiernie, lub 5-7 cm więcej w przypadku drzwi przesuwnych, ze względu na grubość prowadnicy. Przed szafą musi się znaleźć powierzchnia manewrowa nie mniejsza niż 80 cm, a najlepiej około 100 cm. Jeśli przed meblem jest ciasno, lepiej podzielić drzwi do szafy na mniejsze panele – nawet 30-40 cm.
Należy też sprawdzić na rzucie, czy nie zachodzi kolizja drzwi, na przykład z drzwiami do WC lub łazienki, które według przepisów powinny otwierać się na zewnątrz. Dobrze, żeby w szafie w holu była też przestrzeń, gdzie można powiesić dłuższy płaszcz (160 cm), oraz jeden drążek umieszczony niżej, przeznaczony dla dzieci. Oprócz szafy przydadzą się jeden lub dwa wieszaki na mokre ubrania, zamykana szafka na buty oraz pojemnik lub reling na parasole. W holu warto przewidzieć półeczkę na drobiazgi – klucze, telefon, bilety. Przyda się też wieszaczek, gdzie znajdzie się miejsce na wielorazową torbę na zakupy.
Warto przeczytać:
Wygodny przedsionek, czyli małe wnętrze na dużo rzeczy
Jak urządzić praktyczny przedsionek? Szafa w korytarzu
Hol w domu: jak go dobrze zaprojektować. Aranżacje i pomysły na wystrój holu
Podłogi idealne do przedpokoju. Te posadzki zniosą wszystko!
Jakie farby do przedpokoju: czyste ściany w holu i przedpokoju