Wygodny przedsionek, czyli małe wnętrze na dużo rzeczy

2011-01-24 10:37
Wygodny przedsionek, czyli małe wnętrze - dużo funkcji
Autor: Andrzej Szandomirski

W dobrze zaplanowanym przedsionku nie będzie cię denerwował widok poupychanych butów i kurtek, a wszystkie drobiazgi ukryjesz w wygodnej szafie lub garderobie. Zobacz nasze wskazówki, jak urządzić przedsionek, jak połączyć to wnętrze z innymi pomieszczeniami w domu, np. z salonem, garażem lub pomieszczeniem gospodarczym.

Przedsionek, czyli pomieszczenie będące głównie barierą przed chłodem wpadającym z zewnątrz, to przystanek na trasie prowadzącej do wnętrza domu. Tu zatrzymujemy się jedynie na chwilę – aby zdjąć buty, powiesić płaszcz, odłożyć mokry parasol, albo tylko zwalniamy kroku, gdy pozostawienie wierzchnich okryć przewidziane jest dopiero w holu.

Mały przedsionek - zmora domowników

Komunikacja w przedsionku powinna przebiegać sprawnie i nie być niczym zakłócona. Trudno jednak sprostać temu zadaniu, gdy pomieszczenie jest tak małe, że manewrując między dwiema parami drzwi, ledwie jesteśmy w stanie obrócić się wokół własnej osi. Zazwyczaj z trudem uda się tam zmieścić wieszak i małą – zwykle o wiele za małą jak na potrzeby rodziny – szafkę na buty.

Efekt znają wszyscy właściciele i goście za małych przedsionków: poupychane kurtki, porozrzucane buty, rolki, piłki, parasole. Jednak patrząc na współczesne projekty, widzimy, że czas przedsionków klitek powoli mija.

Polecamy:  Projekty wnętrz. Przedsionek bez błędów

W projektach domów coraz większe przedsionki

W projektach domów coraz częściej mamy przedsionki na tyle obszerne (przyjmuje się, że optymalna wielkość przedsionka to około 3,5 m2), że poza komunikacją można urządzić tam wygodną garderobę – najlepiej za drzwiami przesuwnymi, które skutecznie pozwolą ukryć domowy nieład.

Dobrze, jeśli dodatkowo znajdzie się tam miejsce na wygodne siedzisko.

Z przedsionka do salonu i garażu

Z przedsionka zwykle wchodzi się do holu lub wprost do pokoju dziennego. Ale często nie jest to jedyna funkcja komunikacyjna tego pomieszczenia.

Jeśli dom ma bezpośrednie połączenie z garażem, drzwi do niego najczęściej usytuowane są właśnie w przedsionku. To bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala uniknąć przenikania do części mieszkalnej nieprzyjemnych zapachów spalin, chłodu – bo garaż jest zwykle nieogrzewany – oraz brudu.

Z przedsionka często wchodzi się również do pomieszczenia gospodarczego – można z niego skorzystać bez wchodzenia do części mieszkalnej domu. Takie rozwiązanie docenimy szczególnie wtedy, gdy będziemy tam przechowywać wnoszące dużo brudu narzędzia ogrodnicze, rowery, zabawki do piaskownicy.

Z przedsionka może też prowadzić wejście do poczekalni gabinetu, gdzie przyjmuje się pacjentów lub interesantów, lub do wydzielonej, osobnej części domu.

Uwaga na drzwi w przedsionku

Kilka par drzwi w bardzo małym pomieszczeniu to jednak nie lada wyzwanie dla wygody w komunikacji. Można kierować się zasadą, że wszystkie drzwi otwierają się na zewnątrz przedsionka, ale trzeba pamiętać, że wówczas zabierają miejsce w tym pomieszczeniu, do którego prowadzą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE