Oświetlenie przedpokoju, schodów, holu, korytarza. Światło na rzecz bezpieczeństwa na domowych ścieżkach

2013-02-21 12:36
Oświetlenie korytarza
Autor: Andrzej Szandomirski Na korytarz najlepiej jest wybrać oprawy zamknięte, aby nie oślepiały nieosłoniętą żarówką.

Tworzenie bezpiecznych i wygodnych traktów komunikacyjnych w domu to jedno z głównych zadań sztucznego światła. Oświetlenie przedpokoju, holu, schodów i korytarza powinno być nie tylko funkcjonalne, lecz także estetyczne. Dzięki naszym wskazówkom dobrze oświetlisz zarówno strefę wejścia, jak i korytarze oraz schody.

Dobre oświetlenie strefy wejścia i domowych traktów - korytarzy oraz schodów - przede wszystkim pokazuje domownikom i gościom drogę - to dzięki niemu nie gubimy się w przestrzeni, nie mylimy drzwi, nie potykamy się o sprzęty. Gdy po zmroku możemy się swobodnie poruszać po domu, czujemy się bardziej bezpieczni. Jednak ze względu na wysokie ceny energii miejsca służące domowej komunikacji nie zawsze muszą być tak samo intensywnie oświetlone.

Oświetlenie holu i przedpokoju

W holu lub przedpokoju warto zastosować lampy z wbudowanymi czujnikami ruchu. Zamontowane w nich czułe detektory reagują na ruch i włączają światło w razie potrzeby. Jeżeli są również wyposażone w czujnik zmierzchu, włączają się automatycznie po zapadnięciu zmroku. Dzięki szerokiemu zasięgowi (nawet do 240 stopni) i jasnemu światłu lampy dają poczucie bezpieczeństwa - gdy wchodzimy do domu, ciemności nas nie zaskakują, a każdy gość, również nieproszony, będzie widoczny. 

W przedpokoju, zwłaszcza jeśli jest niewielki, unikajmy lamp wiszących, gdyż pogłębiają one wrażenie ciasnoty, a jeśli są zbyt nisko zawieszone, mogą utrudniać otwieranie szafy czy drzwi - lepiej zastosować tam plafonierę. O funkcjonalność światła warto zadbać szczególnie, gdy przedpokój jest pozbawiony dostępu światła dziennego - unikaj opraw ze szkła strukturalnego i alabastrowego, gdyż pochłaniają one zbyt dużo światła.

Oświetlenie schodów i korytarzy

Schody i korytarze powinny być możliwie jasno oświetlone wieczorem, gdy dom tętni rodzinnym życiem. Nocą niezbędne jest oświetlenie orientacyjne, np. małe lampki wpuszczane w ściany korytarza lub stopnie schodów - to gwarancja bezpieczeństwa dla domowników udających się w nocy do łazienki czy dzieci, które wybudzone często szukają towarzystwa rodziców.

Dzięki nowoczesnym, energooszczędnym źródłom światła - tkaim jak diody LED - światła mogą być włączone przez całą noc bez mocnego uszczerbku dla kieszeni. Zastosowane tam oprawy powinny się równać z licem płaszczyzny, w której je zamontowano, powinny być tez odporne na uderzenia butów. 

Natężenie światła na korytarzu i schodach należy dostosować do pomieszczeń, które łączą - zbyt duży kontrast jest niekorzystny, gdyż oko ludzkie trudno dostosowuje się do dużych zmian natężenia światła.

Jeśli w przedsionku lub korytarzu są szafy, warto pomyśleć o oświetleniu ich zawartości. Dostępne są na rynku meble z wbudowanymi już źródłami światła. Jest to rozwiązanie bezpieczne - stosowane świetlówki i diody LED się nie nagrzewają. Tutaj przydaje się też mocne oświetlenie kierunkowe - wnętrze szafy doskonale oświetlą np. reflektorki zamontowane na suficie prezd szafą lub halogeny umieszczone w suficie podwieszanym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE