Dom-kostka przeszedł spory lifting! Po 40 latach bez remontu znowu błyszczy!

2024-04-15 13:25

W tym domu przez 40 lat nie zrobiono żadnego większego remontu. W ciągu niespełna pół wieku zmieniały się w nim jedynie kolory ścian. Jego właściciele zdawali sobie sprawę, że stylistyka jego wnętrz zatrzymała się w PRL, dlatego zdecydowali się na gigantyczną metamorfozę. Dom-kostka zmienił się do poznania, a jego nowoczesne wnętrza wzbogaciły nawiązania chociażby do stylu art déco.

Spis treści

  1. Remont totalny. Pierwszy po 40 latach!
  2. Salon na nowo: nowe połączono z art déco
  3. Kwiecista tapeta w kuchni
  4. Sypialnia odstaje stylem od reszty domu
  5. Łazienka niczym pokój kąpielowy
  6. Metamorfoza domu kostki. Zdjęcia

Inwestorzy i architekci dobrze się znali i w związku z tym mieli do siebie nie tylko zaufanie, ale też wzajemnie się rozumieli. Właśnie dlatego właściciele domu oddali go w ręce zaprzyjaźnionych architektów i praktycznie całkowicie zdali się na ich pomysły. Mieli jedynie trzy życzenia: marzyło im się szerokie łóżko, nowoczesna kuchnia i żaluzje zewnętrzne zamiast firanek. 

Remont totalny. Pierwszy po 40 latach!

Ponieważ remontowany dom miał już 40 lat, a metamorfoza miała być totalna, prace trwały aż przez trzy lata. Zmieniono jednak praktycznie wszystko: począwszy od korekty układu okien, powiększenia wejścia, zmiany elewacji, a przy okazji barierek na balkonach, po sam układ wnętrz, który był typowy dla PRL-owskiej rzeczywistości. 

Wielka metamorfoza domu z lat 80. Mariaż nowoczesności i wzornictwa
Autor: Realizacja: MM Architekci – Małgorzata i Andrzej Bacik, zdjęcia: Yassen Hristov, stylizacja: Patrycja Rabińska

Nie obyło się bez burzenia ścian. Zgodnie z najnowszymi trendami kuchnia została otwarta na salon oraz jadalnię. Dwa małe pokoje po usunięciu dzielącej ich ściany zamieniono na dużą sypialnię.

Salon na nowo: nowe połączono z art déco

Ponieważ wnętrza tego domu nawiązują do różnych epok, wyposażono je w dodatki oraz meble, z których każdy nawiązuje do innego stylu, jaki w różnych okresach dominował w XX w. Są więcej i przedmioty typowe dla powojennego mid-century modern, ale i przedwojennego art déco.

Część z nich, np. palisandrowa komoda na cienkich nóżkach, lustro umieszczone na ścianie przy schodach czy stoliki kawowe w stylu Hollywood Regency, zostały kupione w Krakowie w galerii Katarzyny Sosenko.

Ten eklektyczny miks sprawił, że wnętrza domu zdają się być od dawna zamieszkane przez jedną rodzinę i z czasem uzupełniane tylko o nowe dodatki, np. obraz Wandy Kosińskiej-Nowak, który zawisł nad komodą, czy neobarokowy szklany żyrandol z Murano.

Wielka metamorfoza domu z lat 80. Mariaż nowoczesności i wzornictwa
Autor: Realizacja: MM Architekci – Małgorzata i Andrzej Bacik, zdjęcia: Yassen Hristov, stylizacja: Patrycja Rabińska

W tym domu niczego nie pozostawiono przypadkowi. Nawet złota balustrada to nie wzór po prostu wybrany z katalogu, ale autorski projekt Małgorzaty Bacik, która, tworząc go, inspirowała się historyczną ryciną i wiedeńską secesją. 

Aby wnętrze miało duszę, ale tchnęło również nowoczesnością, dodano sporo współczesnych dodatków, m.in. dywan (Epic Carpets, model Porto) i mebli. 

Kwiecista tapeta w kuchni

Wchodząc do kuchni, nie da się nie zauważyć tapety przedstawiającej ogromne kwiaty. Zajęła całą ścianę, ale nieco uwagi kradnie jej mozaika (Quintesenza), którą tworzą trójkątne złote i czarne kafelki.

Złoto jest w pewnym sensie motywem, który widoczny jest w całym domu. Architekci nie bali się jednak wyjść poza schematy i połączyli go ze srebrem, np. w postaci lamp.

Sypialnia odstaje stylem od reszty domu

Sypialnia jest miejscem, które nieco wyróżnia się na tle innych. Skoro jest odrębnym pomieszczeniem, zafundowano mu także odrębny wystrój. Zgodnie z życzeniem właścicieli łóżko jest szerokie, ma aż 180 cm.

Tłem dla niego stała się ściana w barwie rozbielonego taupe ozdobiona białą, żłobioną sztukaterią. Miękkości i przytulności temu pomieszczeniu nadały z kolei firanki oraz zasłony wtapiające się w kolor ścian.

Wielka metamorfoza domu z lat 80. Mariaż nowoczesności i wzornictwa
Autor: Realizacja: MM Architekci – Małgorzata i Andrzej Bacik, zdjęcia: Yassen Hristov, stylizacja: Patrycja Rabińska

W sypialni nie mogło zabraknąć również sztuki. Zawisł tam obraz Joanny Sarapaty „Portret w złotej sukni”. Nie udało się jednak kupić oryginału, bo ten został sprzedany, więc zamówiono art print. 

Łazienka niczym pokój kąpielowy

Obok sypialni znajduje się łazienka pani i pana domu. Jak przystało na pokój kąpielowy z prawdziwego zdarzenia, znalazła się tam wolnostojąca wanna (Marmorin), ale również prysznic. Aby z tego pomieszczenia można było korzystać równocześnie, na szafce pokrytej metalicznym lakierem samochodowym BMW pojawiły się dwie umywalki. Poza tym położono tam marmurkowe płytki. 

Metamorfoza domu kostki. Zdjęcia

  • Realizacja: MM Architekci – Małgorzata i Andrzej Bacik
  • Zdjęcia wnętrza: Yassen Hristov
  • Stylizacja: Patrycja Rabińska
Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieszkanie pełne antyków i sztuki. Przywodzi na myśl przedwojenne wnętrza

Znasz te przedmioty z czasów PRL? QUIZ

Pytanie 1 z 11
Co jest na zdjęciu?
Znasz te przedmioty z czasów PRL? Sprawdź się w QUIZIE
Pozostałe podkategorie