Pokost lniany: właściwości użytkowe, zastosowanie, cena

2021-07-14 14:17

Pokost lniany to naturalny impregnat do drewna. Dowiedz się, jakie ma właściwości, do czego można go zastosować w domu i ogrodzie i jak go używać.

Pokost lnian
Autor: Vidaron Pokost z oleju lnianego to jeden z najstarszych środków do konserwacji drewna

Pokost lniany to naturalny impregnat do drewna – zagęszczony olej wyciskany z nasion lnu. Pokost był od stuleci wykorzystywany do zabezpieczania powierzchni przedmiotów wykonywanych z drewna i materiałów drewnopochodnych. Pokost może stanowić powłokę wykańczającą powierzchnię drewna, jak również być podkładem pod warstwę dekoracyjną wykonaną lakierem, olejem czy lakierobejcą. Można go również stosować do impregnacji tynków i innych powierzchni porowatych przeznaczonych do malowania farbami olejnymi lub ftalowymi.

Spis treści

  1. Pokost lniany kolor, właściwości, skład
  2. Pokost lniany - produkty
  3. Jak działa pokost lniany
  4. Pokost lniany zastosowanie
  5. Pokost lniany: jak stosować
  6. Jak długo schnie pokost lniany
  7. Pokost lniany cena

Pokost lniany to:

  • produkt naturalny,
  • zagęszczony olej lniany,
  • środek ochrony drewna i wyrobów drewnopochodnych,
  • przeznaczony do impregnowania powierzchni tynków przed malowaniem farbami olejnymi,
  • stosowany najczęściej w 1 warstwie,
  • czas schnięcia – 24 godziny.

Pokost lniany kolor, właściwości, skład

Pokost lniany najczęściej jest naturalny, czyli bezbarwny. Niektórzy producenci oferują go w wersji barwionej na kilka kolorów. Jednak jeśli marzy nam się jakiś wyszukany kolor drewna, łatwiej znajdziemy go w ofercie innych produktów ochronno-dekoracyjnych do drewna.

Pokost lniany można stosować na miękkim i twardym drewnie. Delikatnie wzmacnia i ożywia kolor drewna. Jasne może nabrać nieco żółtawego odcienia. Powierzchnia zabezpieczona pokostem jest w wyrazie matowa. Wydajność pokostu wynosi 10-12 m2/l (zależnie od chłonności podłoża).

Pokost lniany może zawierać do 350 g/l LZO, a jeśli ma dodatki chemiczne poprawiające jego gęstość albo skracające czas schnięcia - zawartość LZO może wzrosnąć do 750 g/l.

Pokost lniany - produkty

Jak działa pokost lniany

Pokost lniany wnika głęboko w strukturę drewna i wypełnia jego pory. Doświadczeni stolarze zalecają przed użyciem podgrzać go w kąpieli wodnej do temperatury 50-60oC, dzięki czemu szybciej i głębiej będzie wsiąkać. Chroni drewnianą powierzchnię przed pękaniem i wysychaniem. Powierzchnie zabezpieczone pokostem lnianym są hydrofobowe - nie chłoną wilgoci, nie są więc narażone na porastanie przez glony, grzyby lub mchy. W odróżnieniu od olejów do drewna jest produktem błonotwórczym. Dlatego jego działanie jest znacznie dłuższe niż olejów czy innych środków impregnujących. Powierzchnie olejowane należy odnawiać co kilka miesięcy, pokostowane – co kilka lat.

Pokost lniany niezbyt dobrze współpracuje z innymi nowoczesnymi środkami ochrony drewna, które zawierają chemiczne dodatki. Decydując się na zabezpieczenie tarasu drewnianego albo altany pokostem lnianym, najlepiej w przyszłości konserwować je tym samym produktem. Zawsze trzeba sprawdzić w zaleceniach producenta, jakie produkty można stosować po pokoście.

Pokost lniany
Autor: Vidaron Do malowania pokostem najlepiej używać pędzla

Pokost lniany zastosowanie

Pokost lniany można stosować zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. W pomieszczeniach można nim zabezpieczyć wyroby z drewna:

  • meble,
  • zabudowy drewniane,
  • boazerie,
  • półki,
  • parapety,
  • kwietniki itp.

W ogrodzie można nim pomalować:

Pokost lniany
Autor: Vidaron Pokostem można zabezpieczyć ściany drewnianego domu
Taras drewniany. Pielęgnacja i konserwacja drewna

Pokost lniany: jak stosować

Podłoże drewniane przeznaczone do pokostowania powinno być suche i czyste, pozbawione plam żywicznych. Miejsca zatłuszczone i zażywiczone należy przemyć rozcieńczalnikiem lub benzyną bezaromatyczną i wysuszyć. Powierzchnia drewna lub tynku powinna być również oczyszczona z kurzu, pyłu oraz wszelkich nieczystości. Surowe drewno dobrze jest przeszlifować drobnym papierem ściernym, żeby zmniejszyć chropowatość, a następnie odpylić.

Przeczytaj też:

Pokost lniany jest gęsty, więc do pierwszego użycia na surowym podłożu pokost lniany można rozcieńczyć 30-50% zależnie od zaleceń producenta. Pokost nanosi się obficie pędzlem, głęboko wcierając go w głąb materiału, tak żeby wchłonęło się jak najwięcej. W przypadku dużych powierzchni stosuje się natrysk pneumatyczny lub hydrodynamiczny. Miękkie drewno, np. sosna, może wręcz “pić” pokost. Jeśli po pierwszym pokostowaniu odczuwamy potrzebę nałożenia drugiej warstwy, wtedy nakłada się pokost nierozcieńczony. Należy robić to niedużymi porcjami i starannie rozprowadzać go na całej powierzchni. Podobnie należy postępować w przypadku drewna twardego, np. dębu lub jesionu.

Jak długo schnie pokost lniany

Pokost lniany długo schnie, co w dobie głęboko modyfikowanych produktów chemii budowlanej i szybkiego sposobu życia dla niektórych może być wadą. Produkt całkowicie naturalny schnie do 48 godzin. Współcześnie produkowane pokosty zawierają dodatki chemiczne przyspieszające schnięcie, tak zwane sykatywy. W przypadku większości pokostów lnianych dostępnych na rynku czas schnięcia wynosi 24 godziny w temperaturze 20-22oC i przy wilgotności powietrza 50-60%. Niska temperatura i wysoka wilgotność powietrza wydłużają ten czas. Znajdziemy też pokosty o czasie schnięcia około 15 godzin. W praktyce pierwszą i drugą warstwę pokostu nanosi się dzień po dniu.

Pokost lniany cena

Litr pokostu kosztuje 20-30 zł. Na rynku znajdziemy też pokosty w cenie znacznie wyższej – nawet 50-60 zł za litr, jak na przykład produkt przeznaczony do zabezpieczania drewna na jachtach. Pokost jest najczęściej dostępny w opakowaniach o objętości 1 l. Do większych prac warto kupić pojemnik 5 lub 10-litrowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.