Podkłady podłogowe: dopasuj wylewkę do pomieszczenia
Wybór podkładu podłogowego zależy od warunków, w jakich będzie eksploatowana podłoga. Inną wylewkę robi się w łazience, pralni czy kuchni. Inny rodzaj jastrychu układa się w garażu.
Jaki podkład betonowy w jakim pomieszczeniu
Wybór podkładu podłogowego zależy od warunków, w jakich będzie eksploatowana podłoga.
Zobacz koniecznie:
W pomieszczeniach narażonych na wilgoć, np. w łazience, pralni czy kuchni, powinien być zastosowany podkład odporny na jej działanie – najlepiej betonowy lub cementowy. W przeciwnym razie nadmiar wilgoci w podkładzie może powodować uszkodzenia materiału, z którego została wykonana posadzka.
Podkład w garażu, kotłowni czy warsztacie powinien charakteryzować się dużą wytrzymałością i odpornością na ściskanie, dlatego w pomieszczeniach tych stosuje się np. zbrojoną wylewkę betonową z betonu C16/20 lub C20/25 (dawne klasy B20 i B25) grubości 5-15 cm. Taka wylewka po odpowiednim przygotowaniu – wyrównaniu, oszlifowaniu i zaimpregnowaniu (impregnatem akrylowo-silikonowym lub epoksydowym) może jednocześnie pełnić funkcję posadzki.
Tam gdzie wymagany jest idealnie równy i gładki podkład, np. pod płytki ceramiczne, wykładzinę lub panele, warto zastosować masy samopoziomujące.
Przed wykonaniem podkładów warto zaplanować, gdzie jakie posadzki zastosujemy i jaka będzie ich grubość. Dzięki temu będzie można określić odpowiednią grubość podkładów w poszczególnych pomieszczeniach, tak aby powierzchnia posadzek znalazła się na tym samym poziomie, a posadzka w łazienkach, była o 1 cm niżej niż w innych pomieszczeniach domu.
Jaki podkład betonowy na stropach, jaki na starej posadzce
Na stropach drewnianych nie należy stosować tradycyjnego podkładu, gdyż obciąża on znacznie strop, a zawarta w nim woda może wnikać w drewno – w takim przypadku najlepiej sprawdzają się podkłady suche. Są one również dobrym podłożem dla podłóg drewnianych.
Na starej posadzce bez konieczności zrywania istniejącej odpowiedni jest podkład renowacyjny. Przed jego wylaniem trzeba jednak odpowiednio przygotować podłoże – pokryć starą posadzkę preparatem gruntującym przygotowanym w proporcjach podanych przez producenta. Po zagruntowaniu powierzchnię należy jak najszybciej posypać suchą zaprawą lub piaskiem, dzięki czemu podkład będzie się lepiej trzymał. W remontowanych domach trzeba pamiętać o tym, że grubość nowego podkładu podniesie poziom nowej posadzki. Może się to stać przyczyną takich niedogodności jak skracanie drzwi, by zmieściły się w ościeżnicach.
ZOBACZ >>> Podkład podłogowy na podłodze na gruncie - część I