Wybieramy płytki ścienne. Co warto wiedzieć o płytkach ściennych
Uniwersalne, eleganckie, łatwe w utrzymaniu czystości. Płytki ścienne nie wychodzą z mody. Płytki na ścianie łazienki i kuchni podkreślą wrażenie czystości, w salonie i sypialni stworzą wrażenie otulającej ścianę tkaniny lub przemówią obrazem – jak olbrzymia fotografia.
Autor: Marcin Czechowicz
Ze względu na ograniczone wymiary płytek na powierzchni ściany widoczna jest regularna siatka spoin. Wyjątkiem są płytki rektyfikowane przeznaczone do układania bezspoinowego, gdzie minimalnej wielkości fugi są prawie niewidoczne. Modularność jest też atutem płytek – formaty stały się dekoracją samą w sobie i stwarzają możliwość wykreowania niepowtarzalnych wzorów.
Ściana wyłożona płytkami nie musi być płaska – dostępne są elementy specjalnie szkliwione, tworzące iluzję trójwymiarowej powierzchni. Dzięki technicznym możliwościom uzyskania różnorodnych faktur płytki doskonale naśladują inne materiały budowlane (tynk, przecierane ściany, cegłę) oraz wykończeniowe (drewno, kamień, szkło). Modne są zarówno te najprostsze, jednobarwne, jak i naśladujące najbardziej wyszukane i szlachetne materiały. Płytki na ścianie łazienki i kuchni podkreślą wrażenie czystości, w salonie i sypialni stworzą wrażenie otulającej ścianę tkaniny lub przemówią obrazem – jak olbrzymia fotografia.
Czytaj również: Wykończenie ścian
- Pomieszczenie. Do niedawna chroniły i dekorowały ściany w pomieszczeniach narażonych na wodę, wilgoć i zabrudzenia. Dzisiaj dzięki kolekcjom wiernie imitującym miękkie materiały ścienne trafiają do sypialni i salonów.
- Podłoże. Gdy ściany są gładkie i równe, nie trzeba ich tynkować. Mur musi być pokryty preparatem gruntującym i dopiero po jego wyschnięciu (około 24 godzin) można układać płytki. Ściany nierówne wyrównuje się zaprawą tynkarską – jednak aby zapewnić przyczepność zaprawy klejowej do podłoża, nie należy zacierać jej na gładko – lub płytami gipsowo-kartonowymi (jeśli płytki układamy w kuchni lub łazience – zielonymi, do pomieszczeń wilgotnych). W miejscach narażonych na zalanie wodą podłoże dodatkowo zabezpiecza się wodoodpornym klejem, specjalną masą uszczelniającą lub folią w płynie.
Autor: Mariusz Bykowski
Ważne cechy:
- Kalibracja - jeśli wybieramy styl rustykalny, efekt nierówności płytek może być zamierzony. Jeżeli zależy nam na płytkach o jednakowych wymiarach, kupujmy te z oznaczoną kalibracją, czyli selekcjonowane ze względu na ich zgodność z normatywnymi wymiarami. Oznaczenie 0 mówi, że płytki mają takie same wymiary, zaś -01 lub +01 oznacza, że dopuszczalne różnice w wymiarach wynoszą 1 mm. Bardziej dokładne wymiary mają płytki prasowane niż ciągnione.
- Odporność na pęknięcia włoskowate - wszystkie płytki szkliwione zawierają w warstwie szkliwa wewnętrzne mikrospękania, które mogą dać początek pęknięciom włoskowatym. Od rodzaju szkliwa i jego grubości zależy, czy będą one podatne na pęknięcia, czy nie.