Jak dobrać lakier do podłóg w domu? Praktyczny poradnik
Chciałbyś zabezpiecznyć swoją drewnianą podłogę, ale nie wiesz jaki lakier wybrąć? Musisz przede wszystkim pamiętać o tym, aby dostosować go do przeznaczenia pomieszczenia, w którym ma zostać położony. Zobacz, w jaki sposób łatwo dobrać lakier do podłóg w różnych pomieszczeniach,
Mieszkając w domu lub mieszkaniu, w którym jest drewniana podłoga, nie można zapominać odpowiedniej ochronie drewna. Najczęściej stosuje się lakier do podłóg. Ale jaki lakier konkretniej wybrać? Istotne znaczenie ma dostosowanie powłoki lakierniczej do przeznaczenia pomieszczenia, w którym zostanie położona. Wybranie różnych lakierów do poszczególnych pomieszczeń w domu wiąże się jednak z nieco innym podbarwieniem podłóg. Nie odgrywa to jednak większej roli, gdy podłogi wykonane są z różnych gatunków drewna. Jeśli tak nie jest, a zależy nam na utrzymaniu identycznej kolorystyki podłóg w całym domu, powinniśmy poszukać złotego środka. Przykładowo – jeśli mamy parkiet w kuchni lub łazience, możemy w całym domu zastosować lakier do podłóg najodpowiedniejszy do tych pomieszczeń.
- Do pokoju dziennego, holu, na schody należy stosować lakiery przeznaczone do pomieszczeń intensywnie eksploatowanych – na bazie poliuretanów wodnych bądź rozpuszczalnikowych – albo lakiery chemoutwardzalne.
- Do pokoju dziecięcego zalecane są lakiery wodne, przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Mogą to być również lakiery z grupy poliuretanów rozpuszczalnikowych o krótkim czasie karencji (drażniące opary wydzielają tylko podczas lakierowania).
- Do kuchni i łazienki – szczególnie narażonych na działanie wilgoci – polecane są lakiery uretanowe i uretanowo-alkidowe oraz poliuretanowe.
- Do pokoju do ćwiczeń należy stosować elastyczne lakiery na bazie żywic uretanowych, które mają antypoślizgowe wykończenie.
- Do domu letniego – wszystkie lakiery uretanowe i uretanowo-alkidowe, które najlepiej sprawdzą się, gdy powłoka lakiernicza będzie narażona na duże różnice wilgotności i temperatury. W niskiej temperaturze, przy dużej wilgotności drewno bardzo się kurczy lub pęcznieje. Dochodzi wtedy do tak zwanego pękania krawędzi bocznej warstwy lakieru – występuje parcie na siebie elementów, które załamują na kantach bocznych struktury lakieru. Jeśli zastosujemy nieodpowiedni lakier, w tych miejscach może dochodzić do spękań, przez które będzie wnikała woda.