Tajemnice spoinowania

2009-09-15 2:00

Dobrze dobrana zaprawa do spoinowania to dopiero połowa sukcesu, trzeba ją jeszcze właściwie zastosować. Oto kilka wskazówek...

fuga na taras i schody zewnętrzne
Autor: Andrzej Szandomirski Zanim wybierze się zaprawę do fugowania, trzeba sprawdzić, jakiej szerokości będą spoiny oraz jaką nasiąkliwość mają płytki

Zanim zaczniesz spoinować:

  • Poczekaj, aż wyschnie klej. Nie spoinuj płytek od razu po ich ułożeniu. Lepiej poczekaj kilka dni, aż wyschnie zaprawa klejowa, którą płytki były przyklejane. Zbyt wcześnie wypełnione spoiny utrudnią wysychanie kleju.
  • Oczyść spoiny. Najlepiej zrobić to, gdy zaprawa klejowa jest jeszcze świeża. Jeśli pomiędzy płytkami, w miejscu gdzie mają być ułożone spoiny, pozostały resztki kleju, trzeba je usunąć. Możesz to zrobić szpachelką.
  • Sprawdź, czy zaprawa do spoinowania nie brudzi płytek. Przed rozpoczęciem prac sprawdź, czy pigment wchodzący w skład zaprawy nie pobrudzi płytek, tak że nie da się ich wyczyścić (jest to szczególnie ważne przy spoinowaniu nieszkliwionych płytek lub polerowanego gresu). W tym celu nałóż na płytkę odrobinę zaprawy, poczekaj, aż trochę przeschnie, i spróbuj ją zmyć. Jeśli to się nie udaje, oznacza, że płytki należy przed spoinowaniem zaimpregnować. Pomaluj więc płytkę impregnatem i po jego wyschnięciu na wszelki wypadek jeszcze raz sprawdź, czy da się ją wyczyścić.
  • Nie rozrabiaj od razu całej zaprawy, tylko podziel ją na mniejsze porcje. Przygotowana zaprawa powinna być na tyle gęsta, żeby nie spływała z pacy, którą będziesz ją nakładał.
Pozostałe podkategorie