Odbarwienia na baterii łazienkowej. Czy można je usunąć?

2022-01-10 10:16
Baterie łazienkowe umywalkowe
Autor: archiwum Powierzchnia baterii łazienkowej długo zachowa swój blask, jeżeli będziemy o nią odpowiednio dbać. Lśniąca i czysta bateria podkreśla estetykę wnętrza łazienki

Niewłaściwy środek czyszczący może spowodować trwałe odbarwienia na baterii łazienkowej. Aby spełniała ona swoją rolę i efektownie prezentowała się przez długie lata należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację.

Bateria łazienkowa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki. Pełni ona nie tylko funkcję praktyczną, przede wszystkim ma ogromny wpływ na ostateczny wygląd aranżacji całego pomieszczenia.

Wybierając baterię łazienkową, oczekujemy, że będzie ona wytrzymała i solidnie wykonana. By jej powierzchnia długo zachowała swój blask, należy o nią odpowiednio dbać. Lśniąca i czysta bateria podkreśla estetykę wnętrza łazienki.

Jak wybrać baterię umywalkową?

Plamy i odbarwienia na baterii łazienkowej

Baterie są mocne i trwałe, bo ich korpusy są wykonane z mosiądzu. Błyszczącą powłokę baterii tworzy najczęściej warstwa chromu z wybłyszczaczem, nałożona na warstwę niklu. Obie powłoki metali są wrażliwe na szorowanie i tarcie oraz na działanie żrących środków chemicznych. Do czyszczenia powinniśmy używać miękkiej ściereczki, aby nie porysować baterii. Zanieczyszczenia z produktów pokrytych chromem lub satyną najlepiej usuwać łagodnymi środkami.

Przeczytaj też:

Bateria umywalkowa - jak wybrać najlepszą? >>>

Używając do czyszczenia zabrudzeń mocniejszych chemikaliów należy pamiętać o ich rozcieńczeniu, a po ich użyciu - o obfitym spłukaniu powierzchni wodą i wytarciu do sucha. W przeciwnym razie środek ten wyschnie na baterii, wyparuje z niego woda i zostaną same żrące składniki, które mogą doprowadzić do wypalenia warstwy chromu, a nawet niklu.

W ten sposób powstają zacieki, ciemne, brzydkie plamy i odbarwienia na bateriach. Takie zniszczenia są trwałe i niestety często nieodwracalne. Warto więc przy zakupie nowej baterii zapoznać się z poradami producenta dotyczącymi jej pielęgnacji.

GALERIA: baterie umywalkowe - inspiracje łazienkowe

Jak usunąć przebarwienia na chromie 

Czyszczenie chromowanych powierzchni przy użyciu profesjonalnych środków chemicznych powinno być zawsze ostatecznością. Po silną chemię należy sięgnąć w momencie, gdy domowe sposoby czyszczenia baterii i powszechnie stosowane detergenty nie przyniosą zadowalającego efektu. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty przeznaczone stricte do czyszczenia armatury chromowanej.

Jak dbać o baterie łazienkowe

Podczas wykonywania zwykłych czynności nie sposób uniknąć zabrudzeń na baterii łazienkowej - po pewnym czasie na jaj powierzchni pojawiają się plamy, a nawet kamień. Pielęgnacja armatury może przysporzyć trudności, a niewłaściwy środek czyszczący może spowodować trwałe odbarwienia na baterii łazienkowej.

  • systematyczne czyszczenie baterii łazienkowej

Aby bateria na długo zachowała swój pierwotny wygląd, po pierwsze - należy czyścić ją regularnie (co dwa, trzy dni), po drugie - używać do tego celu odpowiednich środków, które powinny mieć odczyn neutralny lub lekko zasadowy (pH od 6 do 9). Systematyczne czyszczenie baterii pozwoli uniknąć trwałych zabrudzeń, które wymagają użycia mocnych chemikaliów - a to zmniejsza ryzyko uszkodzenia armatury.

  • wybór odpowiednich środków do czyszczenia powierzchni chromowanych

Jeśli jednak bateria nie była czyszczona od dawna, a brud jest odporny na standardowe metody - konieczne jest sięgnięcie po mocniejsze środki czystości. Należy jednak wybrać te preparaty, które nadają się do czyszczenia powierzchni chromowanych (najlepiej środki lekko zasadowe).

Wskazane są płyny, żele i mleczka, które w przeciwieństwie do proszków nie zarysują powierzchni baterii. Większość środków używa się podobnie - po nasączeniu wilgotnej gąbki lub ściereczki preparatem należy przetrzeć zabrudzoną powierzchnię, a następnie obficie spłukać czystą, letnią wodą i wytrzeć do sucha.

czyszczenie baterii
Autor: Gettyimages Prawidłowa konserwacja i pielęgnacja baterii łazienkowej zapewni jej bezawaryjną eksploatację na wiele lat

Jakich środków nie używać do czyszczenia chromowanej armatury

Niektórzy do czyszczenia baterii używają tych samych środków, które są przeznaczone do czyszczenia innych urządzeń w łazience. Nieodpowiedni środek czyszczący może zniszczyć baterię. Nie można stosować do tego celu proszków, środków do czyszczenia sedesów, wybielaczy czy rozcieńczalników.

Przeczytaj też:

Domowe sposoby na osad z kamienia. Jak go usunąć? >>>

Powierzchnie chromowe mogą także naruszać kwasy fosforowe i związki chromu, obecne np. w dezodorantach i antyperspirantach, w kwasie solnym i jego pochodnych, które wchodzą w skład środków do usuwania kamienia lub czyszczenia glazury. Baterię może także zniszczyć słona woda i środki zawierające chlor. Dlatego zawsze należy zapoznać sie ze składem chemicznym kupowanego środka czyszczącego.

Baterie łazienkowe umywalkowe
Autor: archiwum Wybierając baterię łazienkową, oczekujemy, że będzie ona wytrzymała i solidnie wykonana. Ważne jest również to, żeby prezentowała się w sposób atrakcyjny, co będzie miało wpływ na ogólny wygląd całego pomieszczenia

Przeczytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie