Małe WC w domu. Projekt małej toalety: co powinienie uwzględniać?

2021-02-02 13:32
Mała toaleta
Autor: GettyImages Mała toaleta nie musi oznaczać ciasnego, ciemnego wnętrza - mimo niewielkiej powierzchni do wykorzystania, można ją ciekawie urządzić

Małe WC w domu można urządzić ładnie i wygodnie. Należy jednak pamiętać, że w małej toalecie liczy się każdy centymetr, dlatego warto zadbać o właściwe rozplanowanie wszystkich znajdujących się w niej urządzeń. Oto kilka wskazówek, jak funkcjonalnie urządzić małe WC.

Małe WC w strefie dziennej, umieszczone w pobliżu wejścia i pokoju dziennego przeznacza się zwykle dla gości oraz domowników przebywających akurat w tej części domu. Zwykle jest to niewielkie pomieszczenie, w którym instaluje się jedynie miskę ustępową i małą umywalkę. Aby korzystanie z małej toalety było komfortowe, warto zadbać właściwe rozplanowanie znajdujących się w nim urządzeń.

Jak wybrać WC. Rodzaje misek ustepowych

Funkcjonalna mała toaleta

  • Miska ustępowa

Standardowa miska ustępowa ma długość 70 cm. Podwieszana na stelażu będzie mniej wystawać do środka pomieszczenia, które jednak zmniejszy się o szerokość stelaża. Można też wybrać miskę ustępową o mniejszych wymiarach, przeznaczoną specjalnie do małych łazienek. Niezależnie od wielkości łazienki przed miską ustępową powinno się zostawić wolną przestrzeń o szerokości 80 cm i długości 60-80 cm. Wygodny dostęp do miski ustępowej zapewni też zachowanie odpowiednich odległości od ścian i innych urządzeń w łazience: minimalna odległość sedesu od ściany i umywalki wynosi 20 cm.

  • Umywalka łazienkowa

W małym WC umywalka służy jedynie do mycia rąk. Minimalne wymiary takiej umywalki to 37-44 cm szerokości i 34-35 cm głębokości. Jest ogromny wybór umywalek przeznaczonych do toalet dla gości o najróżniejszych kształtach i proporcjach, a także z różnych materiałów i w różnych kolorach. Dobierając baterie do umywalki, szczególnie gdy umywalka jest nietypowa, trzeba zwrócić uwagę na długość wylewki. Ważne jest, by obok umywalki znalazło się miejsce do odłożenia torebki czy kosmetyków. A nad umywalką dobrze oświetlone lustro, w którym można poprawić makijaż. Nie rezygnujmy z miejsca pod umywalką lub nad podwieszaną toaletą – można je wykorzystać na szafki na dodatkowe ręczniki, zapas papieru toaletowego i środki czystości, dodatkowe miejsce na przechowywanie jest na wagę złota szczególnie w niewielkim pomieszczeniu.

Jak oszczędnie spłukiwać wodę w toalecie?

Urządzenia sanitarne spełniające kilka funkcji w małym WC

Do małej toalety warto wybrać podwieszaną ceramikę: sedes, bidet, umywalkę. Ułatwiają sprzątanie, które w małych pomieszczeniach wymaga niekiedy nie lada akrobacji. Rozwiązaniem są też urządzenia integrujące kilka funkcji: np. miska WC z funkcją bidetu. Oczywiście przy misce toaletowej możemy też zastosować klasyczną bidetkę – baterię, która zastąpi bidet.

Stelaże podtynkowe do każdej łazienki. Jak wybrać idealny stelaż podtynkowy? >>

Kolory w małej toalecie

W małej toalecie jasne kolory optycznie powiększą wnętrze, ciemne – odwrotnie. Podobnie desenie: duże pomniejszają, drobne powiększają. Pionowe pasy sprawią, że wyda się wyższa, a poziome – niższa. Jednak i od tych zasad są wyjątki. Ciemne kolory można bez obawy zastosować w toalecie widnej albo zrównoważyć dużą płaszczyzną lustra. Dobre oświetlenie, także sztuczne, i lustra to sprzymierzeńcy małego WC.

Modne ściany w łazience. Czym je wykończyć? >>

Mała toaleta
Autor: GettyImages W małej toalecie warto zastosować jasne kolory, które optycznie powiększą wnętrze

Galeria zdjęć: pomysły na aranżację łazienki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie