Jak czyścić wannę? Sprawdzone sposoby na czyszczenie wanny

2022-02-23 15:51
Czyszczenie i pielęgnacja wanny
Autor: Marcin Grabowiecki Wanna wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, które na dłużej zachowają jej dobry stan i zapewnią higieniczne warunki podczas kąpieli

Jak czyścić wannę, by jak najdłużej zachować jej przyjemny wygląd? Utrzymanie porządku w łazience wcale nie musi być skomplikowane i czasochłonne. Oto kilka sprawdzonych sposobów dotyczących czyszczenia i prawidłowej pielęgnacji wanny za pomocą specjalistycznych i domowych środków czyszczących.

Czyszczenie wanny to czynność, którą należy robić regularnie, jeśli chcemy zachować na długo przyjemny wygląd i dobry stan wanny, i przede wszystkim zapewnić higieniczne warunki podczas kąpieli. Wanna to idealne środowisko do rozwoju bakterii i pleśni. Wanny nie tylko się brudzą, ale też niszczą. Z powierzchni stalowych i żeliwnych może odprysnąć emalia. Natomiast akryl może się zarysować.

Wanna akrylowa – instalacja krok po kroku

Sprawdzone sposoby na czyszczenie wanny

Należy ustalić, jaki mamy rodzaj wanny. Od tego w głównej mierze zależy dobór środka do czyszczenia. Dostępne są trzy rodzaje wanien: żeliwna, stalowa oraz akrylowa. Wanna żeliwna jest najbardziej trwała, zachowuje swój wygląd przez długie lata. Powstaje z żeliwa, które pokrywa się emalią. Wanna stalowa jest lżejsza od żeliwnej, a emalia pokrywa ją od wewnątrz. Wanna akrylowa jest gładka, lekka i przyjemna w dotyku. Jest też najłatwiejsza w czyszczeniu. 

Przeczytaj też:

Do czyszczenia powierzchni wanny – czy to akrylowej, czy z innego materiału – można używać żelów sanitarnych. Różnego rodzaju mleczka i proszki z mączką marmurową nadają się tylko do niektórych rodzajów emalii w wannach stalowych czy żeliwnych. Akryl może się zarysować, a wtedy jego powierzchnię trzeba naprawić. Służą do tego specjalne pasty polerskie. Gdy z powierzchni wanny stalowej odpryśnie emalia, miejsce to można pokryć warstwą emalii zaprawowej, która jest dostępna w małych tubkach (około 10 ml), w kilku kolorach.

GALERIA: aranżacje łazienek z wanną

Jak i czym czyścić wannę akrylową? 

Zaleca się regularne czyszczenie wanien akrylowych najlepiej z zastosowaniem środków czyszczących dostępnych na rynku - to przede wszystkim delikatne płyny myjące. Podczas pielęgnacji wanny należy również przestrzegać określonych zasad - do czyszczenia zawsze używać miękkich ściereczek, nie stosować preparatów mających właściwości ścierne, które przyczyniają się do matowienia akrylowej powłoki.

Należy zawsze korzystać z dobrej jakości płynnych detergentów, nigdy na bazie alkoholu lub amoniaku - nie używać acetonów, amoniaków ani produktów zawierających te substancje, ponieważ mogą one poważnie zaszkodzić wannie. Nie należy także stosować kwasów metanowych (mrówkowego) i metanolu.

Jeśli wanna jest mocno zabrudzona, należy pozostawić środek czyszczący na jej powierzchni przez kilka minut, tak aby „przegryzł” brud.

Sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie wanny

Skutecznym i tanim sposobem na pozbycie się osadu z kamienia czy plam będzie umycie wanny z użyciem ciepłej wody wymieszanej z octem bądź sokiem z cytryny. Te zabrudzenia można także skutecznie usunąć za pomocą pasty do zębów.  

Przeczytaj też:

Czyszczenie wanny
Autor: Kamila Markiewicz-Lubanska Z myciem wanny akrylowej nie powinno być problemu, gdyż jest to tworzywo, z którego łatwo usunąć zanieczyszczenia. 

Jak czyścić wannę z hydromasażem?

Znacznie więcej zachodu wymaga pielęgnacja instalacji hydromasażu. Nie wystarczy dbać tylko o wewnętrzną powierzchnię wanny, niezbędna jest także systematyczna dezynfekcja całego systemu. Warto robić to bardzo starannie, w przeciwnym razie po pewnym czasie z instalacji może się wydobywać nieprzyjemny zapach.

Przeczytaj też:

Wanna z hydromasażem: opinie. Poznaj zalety i wady takiej wanny >>>

Jeśli po każdej kąpieli elementy hydromasażu nie zostaną całkowicie opróżnione z wody i osuszone, będą się w nich rozwijać glony i grzyby. Po kolejnym uruchomieniu systemu mogą się one przedostać do wody i podrażnić skórę kąpiącej się osoby. Aby ograniczyć rozwój mikroorganizmów w instalacji hydromasażu, dobrze jest użyć do niej rur, węży, złączek i dysz z tworzyw antybakteryjnych, czyli z dodatkiem specjalnej substancji, nieprzyjaznej dla mikroorganizmów.

Dezynfekcja instalacji hydromasażu

Zaleca się też okresową – ręczną lub automatyczną – dezynfekcję instalacji hydromasażu. Używa się do niej specjalnych płynów polecanych przez producentów wanien lub lamp z promieniowaniem ultrafioletowym. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy również przedmuchanie przewodów masażu powietrznego po kąpieli.

Wanna może mieć automatyczny system osuszania, który po zakończonej kąpieli uruchamia na krótki czas dmuchawę, aby sprężone powietrze osuszyło przewody. Warto też zadbać o to, aby wanna miała drenaż układu wodnego i powietrznego. To system rurek, który umożliwia grawitacyjny spływ wody z rur wodnych i powietrznych do dodatkowych miniodpływów.

Prysznic i wanna w jednej łazience
Autor: Piotr Mastalerz Utrzymanie porządku w łazience wcale nie musi być skomplikowane i czasochłonne. Uwagę należy poświęcić także wannie, gdyż to miejsce w łazience, które powinno być szczególnie czyste

Czytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie