Blat kuchenny betonowy: czy warto taki zrobić?

2020-06-01 11:16

Blat to nie tylko pulpit roboczy do przygotowywania posiłków i napojów. To również niebagatelnej wagi element wystroju kuchni, który musi pasować do jej stylu. Poznaj walory blatów betonowych.

Blat betonowy
Autor: VINDEREN Blat betonowy może mieć wyprofilowany zlew lub ociekacz do naczyń

Blat montowany jest na szafkach kuchennych, a gdy w kuchni jest tak zwana wyspa, znajduje się również na niej. Wycina się w nim otwory na zlewozmywak, płytę gazową lub płytę indukcyjną i inne urządzenia wpuszczane w blat. Najlepiej, gdy powierzchnia blatu kuchennego jest łatwa do utrzymania w czystości i odporna na zarysowania, zalanie, wysoką temperaturę i agresywne substancje, takie jak kwaśny sok czy wino.

Jeżeli ktoś bardzo chce mieć betonowy blat to należy zrobić projekt konstrukcyjny płyty żelbetowej, która ma służyć jako blat. Należy użyć betonu o wytrzymałości na ściskanie rzędu 25 MPa, ale dokładna klasa betonu oraz rodzaj zbrojenia będą wynikały z projektu. Wykończenie takiej płyty zależy od inwencji zamawiającego, np. odpowiednio dobranymi płytkami ceramicznymi.

Blat z betonu architektonicznego

Beton to symbol trwałości i solidności. Co prawda kojarzy się z konstrukcjami budowlanymi, takimi jak ławy fundamentowe, nadproża lub słupy, ale ma też swój odpowiednik doceniony przez architektów wnętrz. Mowa o betonie architektonicznym GRC. Blaty betonowe są zbrojone włóknem szklanym, co zdecydowanie uodparnia je na złamanie lub pęknięcie. Polerowana lub zaimpregnowana powierzchnia jest gładka i łatwa do czyszczenia. Kolor blatu z betonu zapewniają barwniki dodawane w procesie produkcji do mieszanki wody, cementu i kruszywa kamiennego.

Grubość blatu
Autor: VINDEREN Grubość blatów z betonu architektonicznego może wynosić od 2 do 10 cm

Właściwości blatów betonowych

Niestety, beton jest chłonny, więc nietrudno go zaplamić, a zabrudzeń może być ciężko się pozbyć. Na szczęście jest na to rada. Powierzchnię blatu betonowego można pomalować przezroczystą żywicą albo zaimpregnować środkiem hydrofobizującym.

Przeczytaj też:

Impregnat do betonu: jaki wybrać?

Wadą blatów betonowych jest niska odporność na działanie kwasów zawartych na przykład w wyrobach spożywczych. Trzeba też mieć świadomość, że blat z betonu jest ciężki prawie jak blat z kamienia, a zatem delikatne meble kuchenne mogą mu nie podołać i wymagane będą dodatkowe wsporniki. One też mogą powstać z betonu, co daje ciekawy efekt wizualny.

Cena blatu betonowego - 950-1300 zł/m2

Beton architektoniczny- oryginalna aranżacja wętrz
Nasi Partnerzy polecają