Symbole świąt Bożego Narodzenia. Co symbolizuje choinka, gwiazda betlejemska, jemioła?

2020-12-01 13:16
Dekoracje na Bożego Narodzenia
Autor: Mariusz Bykowski

Wyjaśniamy, co oznaczają symbole świąt Bożego Narodzenia. Choinka, gwiazda betlejemska, światełka, jemioła to nie tylko piękne świąteczne dekoracje. Symbolizują one światło, nadzieję i życie. Sprawdź, jakie znaczenie mają dekoracje świąteczne, którymi ozdabiasz dom na Boże Narodzenie.

Choinka – najważniejszy symbol świąt Bożego Narodzenia

Choinka jest zdecydowanie najważniejszym symbolem Bożego Narodzenia. Ubieranie choinki to jedna z najpiękniejszych tradycji świątecznych. W Niemczech, choinki strojono prawdopodobnie już w Średniowieczu. Pierwsze dowody na obecność dekoracyjnych drzewek sięgają XVI wieku. Dopiero w XIX wieku, choinka zyskała popularność poza granicami Niemiec. Przez długi czas kościół katolicki nie wyrażał zgody na zastąpienie drzewkiem tradycyjnej szopki. Dopiero pod koniec XIX wieku, choinki stawały się coraz bardziej popularne w katolickich domach. Według tradycji choinka była zawsze zdobiona świecami lub kolorowymi światełkami. W ten sposób stała się symbolem światła i nadziei, a także życia. Nic więc dziwnego, że świece i światełka są niemal tak samo istotne, jak samo drzewo.

Sprawdź też:

Galeria zdjęć: zobacz inspiracje na świąteczne dekoracje

Symbolika ozdób choinkowych

Gwiazda na szczycie symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, za którą podążali Trzej Królowie. Jabłka, kiedyś obowiązkowa ozdoba choinkowa, to pamiątka po rajskim jabłuszku, zastąpiona dzisiaj przez czerwone bombki. Złocone orzechy wieszane kiedyś na choinkach to pogański symbol dobrobytu i siły.

Sprawdź też:

Łańcuchy choinkowe to symbol węża - rajskiego kusiciela. Światełka (dawniej świeczki) mają przywodzić na myśl "światłość nad światłościami". Dzwoneczki oznaczają dobrą nowinę i radość. Popularne czerwono-złote ozdoby sięgają tradycji pogańskiej, w której kolory te symbolizują bogactwo. Czerwień ma także odpędzać choroby, a malowane na złoto orzechy - wróżyć urodzaj.

Gwiazda betlejemska - kwietny symbol świąt Bożego Narodzenia

Gwiazda betlejemska jest nieodłącznym elementem świąt. Kariera poinsecji jako symbolu Bożego Narodzenia zaczęła się w 1950 r. Wtedy to wyhodowano pierwsze kwiaty jako rośliny doniczkowe. Następnie rośliny te szybko stały się nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia i świątecznych dekoracji.

Gwiazdy są jednym z najwcześniejszych symboli Bożego Narodzenia, ponieważ to gwiazda doprowadziła Trzech Króli do nowonarodzonego Jezusa w świętą noc.

Sprawdź też:

Gwiazda betlejemska - jaką wybrać, jak pielęgnować
Autor: Stars for Europe

Jemioła – symbol świąt Bożego Narodzenia

Jemioła to roślina, która porasta drzewa. Kwitnie w okresie przesilenia zimowego, dlatego uznaje się ją za symbol ponownych narodzin, życia duszy po śmierci ciała. Jemiołę zazwyczaj wiesza się nad wigilijnym stołem, często również zdobi się nią drzwi. Zgodnie z panującym zwyczajem, zakochani, którzy pocałują się pod jemiołą, będą szczęśliwi przez długie lata. Według podań i wierzeń ludowych mężczyzna, który zerwie ostatni owoc z krzewu, będzie cieszył się największą płodnością.

Sprawdź też:

Wieniec adwentowy - symbol oczekiwania na święta Bożego Narodzenia

Światło świec jest symbolem nadziei i światłości Jezusa rozpraszającego mroki zła, a zielone gałązki to symbol życia wiecznego. Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa. Pierwotnie zwyczaj ten był też ważny z tego względu, że w grudniu, jednym z najciemniejszych miesięcy roku, kiedy wcześnie zapada zmrok, wieczorne nabożeństwa przy świecach rozświetlały ciemności domu i wnosiły trochę ciepłego światła. W tradycji katolickiej istotny był też kolor świec w wieńcu adwentowym – trzy fioletowe i jedna różowa (zgodnie z kolorystyką szat liturgicznych na każdą niedzielę adwentu). Często używano też świec czerwonych symbolizujących radość z przyjścia na świat Chrystusa. Całościowo wieniec adwentowy jest symbolem radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie.

Świąteczne kolory: czerwony i zielony

Czerwień i zieleń symbolizują Adwent i Boże Narodzenie. Zielony jest kolorem nadziei oraz wierności, a czerwony symbolizuje krew Chrystusa przelaną dla odkupienia świata. Dlatego te kolory mają duże znaczenie w ozdobach bożonarodzeniowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE