Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, by długo była zachwycająca? Proste triki na piękną poinsecję

2022-11-24 8:01
Gwiazda betlejemska
Autor: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe Gwiazdy betlejemskie, dzięki swoim oszałamiającym przylistkom, wprowadzają kolor do domu

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, by była ładną dekoracją na święta Bożego Narodzenia? Co zrobić, by poinsecja w dobrej formie doczekała świąt i Nowego Roku? Oto kilka cennych wskazówek, jak kupić i pielęgnować gwiazdę betlejemską.

Poinsecja (gwiazda betlejemska) zawdzięcza popularność bogatej kolorystyce oraz różnorodnym rozmiarom. Co ważne, nie wymaga ona intensywnej pielęgnacji. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, żeby móc ją podziwiać aż do Nowego Roku. Odpowiednia pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej sprawi, że poinsecja przez długi czas będzie cieszyć swymi pięknymi, kolorowymi przykwiatkami.

Spis treści

 1. Gwiazda betlejemska - najpiękniejsza ozdoba świąt Bożego Narodzenia
 2. GALERIA: gwiazda betlejemska w świątecznym wydaniu
 3. Kupujemy gwiazdę betlejemską: sprawdź liście i pąki kwiatowe
 4. Dobrze otul poinsecję na podróż do domu
 5. Gdzie w domu ustawić poinsecję?
 6. Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską: podlewanie poinsecji
 7. Najważniejsze zasady pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej
 8. Jak przedłużyć trwałość ciętej poinsecji?
 9. Co zrobić, aby poinsecja zakwitła ponownie?

Gwiazda betlejemska - najpiękniejsza ozdoba świąt Bożego Narodzenia

Gwiazdy betlejemskie w czerwonym, białym, kremowym lub różowym kolorze są częścią świąt Bożego Narodzenia podobnie jak choinki, świąteczne wypieki i prezenty. Ta roślina wnosi radość oraz ciepło do domu, jest przy tym zaskakująco łatwa w pielęgnacji.

Dzięki odpowiedniemu ustawieniu i za pomocą kilku prostych sztuczek, intensywnie kolorowe przykwiatki poinsecji pozostaną ładne i zdrowe na długo po świętach. 

GALERIA: gwiazda betlejemska w świątecznym wydaniu

Kupujemy gwiazdę betlejemską: sprawdź liście i pąki kwiatowe

Poinsecje można kupić w sklepach i kwiaciarniach już od listopada. Jeśli chcesz cieszyć się nimi jak najdłużej, należy przed zakupem uważnie sprawdzić stan rośliny.

Zdrową roślinę na sklepowej półce możesz łatwo poznać po kolorowych przylistkach i gęstych, zdrowych, zielonych liściach bez żadnych uszkodzeń. Jeśli zauważysz drobne, żółto-zielone pączki między kolorowymi przylistkami, to znaczy, że trafiłeś na świeży egzemplarz. To pąki są kwiatami tej rośliny, a nie – jak się często uważa – kolorowe, pokarbowane czy spiczaste liście, układające się w gwiazdę, zwane przylistkami.

Zwróć również uwagę na stanowisko i ziemię. Poinsecje nie powinny być wystawiane na zewnątrz, gdy temperatura spada poniżej 15°C. Unikaj również roślin ustawionych w miejscach narażonych na przeciągi. Ziemia nie powinna być ani zbyt wilgotna, ani sucha jak pył.

Przeczytaj też:

Do czego można wykorzystać gwiazdę betlejemską? Dekoracje świąteczne z poinsecją >>>

Gwiazda betlejemska - jaką wybrać, jak pielęgnować
Autor: Stars for Europe Gwiazda betlejemska, zwana też poinsecją, od lat zdobi nasze domy w okresie Bożego Narodzenia
Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej (poinsecji)

Dobrze otul poinsecję na podróż do domu

Gwiazdę betlejemską chroń przed chłodem i wiatrem w drodze ze sklepu do domu. Poinsecje należy transportować w krótkim czasie do nowego, ciepłego domu. Roślina jest wrażliwa na zimno, dlatego należy ją odpowiednio zabezpieczyć na czas transportu.

Gdzie w domu ustawić poinsecję?

Poinsecja pochodzi z Meksyku, dlatego wymaga dobrego oświetlenia oraz ciepłego miejsca. W Polsce nawet bezpośrednie światło słoneczne z okna wychodzącego na południe jest dla niej odpowiednie, ponieważ nie jest zbyt silne. Idealna dla niej temperatura waha się między 15 a 22°C. Roślina powinna stać z dala od przeciągów. Należy unikać wszelkich podmuchów, a podczas wietrzenia najlepiej przenieść roślinę do innego pomieszczenia.

Uwaga! Poinsecji nie należy ich ustawiać obok warzyw i owoców, ponieważ ich przylistki szybko zwiędną.

Gwiazda betlejemska
Autor: Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe Poinsecję podlewamy wodą o temperaturze pokojowej w małych dawkach

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską: podlewanie poinsecji

Podlewając gwiazdę betlejemską należy zachować umiar: regularne, małe porcje letniej wody, to wszystko czego potrzebuje. Należy uważać, aby nie przelać rośliny, która tego wyjątkowo nie toleruje.

Poinsecja nie powinna być ani całkowicie przemoczona, ani wysuszona, choć zbyt duża ilość wody jest gorsza niż jej chwilowy brak. Aby stwierdzić, czy nadszedł czas na podlewanie, należy wykonać tzw. test palca. Jeśli gleba jest sucha na głębokości około 2 cm, roślina potrzebuje wody. Innym sposobem jest podniesienie rośliny wraz z doniczką. Jeśli wydaje się ona dość lekka, świadczy to o niedoborze wilgoci.

W zależności od stanowiska, temperatury otoczenia i wielkości rośliny, może być konieczne codziennie podlewanie lub co dwa, trzy dni. Zawsze używamy wody o temperaturze pokojowej.

Podlewamy małą ilością wody za pomocą konewki, lejąc wodę od góry. Inną metodą jest raz w tygodniu zanurzanie bryły korzeniowej na kilka minut w wodzie o temperaturze pokojowej. Stosując którąkolwiek z tych metod, należy pamiętać, aby woda nie zalegała w doniczce. Jej nadmiar należy odlać nie później niż 15 minut po podlaniu. W przeciwnym razie liście gwiazdy betlejemskiej wyblakną lub opadną.

W trakcie kwitnienia nawożenie nie jest wymagane. Po tym okresie wystarczy raz na miesiąc zasilać poinsecje nawozem roślinnym podczas podlewania.

Gwiazda betlejemska
Autor: Kampania unijna Stars Unite Europe Poinsecje o kwiatach w kolorze białym czy żółtym są mniej popularne, ale nie mniej atrakcyjne niż te o kwiatach czerwonych
ważne

Najważniejsze zasady pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej

 • Gwiazda betlejemska nie lubi stać w wodzie, a zbytnie podlewanie prowadzi do wybarwienia lub utraty liści. Nadmiar wody jest dla niej bardziej szkodliwy niż jej niedobór.
 • W okresie kwitnienia wystarczy podlewać poinsecję umiarkowanie raz na dwa dni.
 • Aby zapobiec pojawianiu się plam i brązowych krawędzi na liściach, można raz na miesiąc dodać odżywkę.
 • Poinsecja się najlepiej czuje w temperaturze pokojowej ok. 15-22°C, ale wytrzyma też małe wahania.
 • Należy ją ustawić w jasnym miejscu z dostępem do niewielkiej ilości słońca, z dala od źródeł ciepła.
 • Trzeba pamiętać, że kondycja gwiazdy betlejemskiej jest uzależniona od warunków przechowywania w sklepie. Cała troska pójdzie na nic, jeżeli roślina stała w ruchliwym miejscu i przeciągu.
Warto wiedzieć

Jak przedłużyć trwałość ciętej poinsecji?

Gwiazdy betlejemskie świetnie prezentują się jako kwiaty cięte w wazonie, zadziwiająco długo stoją w wazonie. W bukiecie lub kompozycji zachowają świeżość przez około dwa tygodnie, jeśli końcówki łodyżek, bezpośrednio po przycięciu, zostaną zanurzone na kilka sekund w gorącej wodzie (o temperaturze ok. 60°C), a potem natychmiast umieszczone w zimnej wodzie. Zabieg ten powstrzymuje wyciek mlecznego soku z łodygi. Dzięki temu cięta poinsecja będzie się pięknie prezentować przez około dwa tygodnie w wazonie, świątecznej kompozycji lub bukiecie.

Co zrobić, aby poinsecja zakwitła ponownie?

Teoretycznie można sprawić, by poinsecja zakwitła ponownie, choć wymaga to sporo wysiłku i roślina rzadko wygląda tak efektownie jak na początku. Jednak nawet gdyby miała nie zakwitnąć, nie warto się jej pozbywać. Po przycięciu pod koniec okresu kwitnienia, poinsecja zamienia się w bujną, zieloną roślinę, która w cieplejszych miesiącach bardzo dobrze sobie radzi na zewnątrz.

Poinsecje to rośliny wieloletnie. Po zakończeniu okresu kwitnienia tracą kolorowe przylistki i zamieniają się w bujne rośliny liściaste. Aby uzyskać ponowny rozkwit poinsecji w kolejne święta, trzymaj je w ciemnym pomieszczeniu przez 12 do 13 godzin dziennie przez co najmniej osiem tygodni. Nawet najmniejsza ilość światła podczas takiego dziennego zaciemnienia zatrzyma proces ponownego kwitnienia. To sprawia, że znacznie łatwiej jest kupić nową roślinę przed sezonem świątecznym.

Przeczytaj też: Kalendarz dni, w których wręcza się gwiazdę betlejemską >>>

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 20
Słowo "wigilia" pochodzi od łacińskiego "vigiliare". Co oznacza?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie