Jemioła to jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia

2022-12-07 12:38
Jemioła
Autor: www.thinkstockphotos.com Jemioła to symbol Bożego Narodzenia

Jemioła, obok udekorowanej choinki, to obowiązkowy element świątecznej dekoracji domu. Wieszany u sufitu pęk jemioły ma zapewnić nam pomyślność i odpędzać złe moce.

Jemioła pospolita (łac. Viscum album) to zimozielony półpasożyt - rośnie na innych roślinach (zazwyczaj na drzewach) i pobiera od nich wodę i substancje mineralne. Sama natomiast może fotosyntetyzować. Najczęściej porasta topole, brzozy, olszyny, czasami też drzewa iglaste.

Jemioła zbudowana jest z dość krótkich ulistnionych gałązek. Liście jemioły są zielone (czasem zielonożółte), skórzaste. Zimą jemioła jest obsypana owocami - białymi jagodami. Jemioła jest rośliną leczniczą - jako surowiec zielarski wykorzystuje się liście i pędy.

Jemioła w wierzeniach i tradycji

Jemioła to roślina ceniona od wieków. Dawniej uważano ją za roślinę świętą - dar od bogów, przedmiot czci i podziwu. Przypisywano jej magiczne właściwości (między innymi dlatego, że rozwija się i wydaje owoce zimą, gdy wszystko dookoła obumiera), zbierano ją z wielką ostrożnością (nie można było dotykać jej zwykłym żelazem ani gołą ręką i trzeba było pilnować, by nie miała kontaktu z ziemią).

Wierzono, że jemioła ochroni dom przed złymi mocami (czarownicami, duchami), urokami i piorunami oraz zapobiegnie nieszczęściom, a sprowadzi bogactwo, powodzenie, miłość, zgodę i pomyślność. Zapobiegała otruciom. Włożona do łóżeczka, w którym spało dziecko, miała chronić je przed przestrachem i nocnymi koszmarami.Miała także sprzyjać zakochanym i zapewniać siły witalne i płodność. Owoce jemioły uważano wręcz za reprezentację boskiego nasienia.

Jemiołę wieszano w domu nad wejściem, pod sufitem lub nad stołem.

Znaczenie jemioły

W dzisiejszych czasach jemiołę wiesza się w domu na Boże Narodzenie na szczęście. Zwyczaj ten wywodzi się z Anglii, gdzie prawdopodobnie zaczął obowiązywać w XVII wieku, choć przypuszcza się, że źródło tego obyczaju jest znacznie starsze (Anglicy zaczerpnęli pomysł od Celtów, którzy niegdyś zamieszkiwali tereny Brytanii).

Aby jemioła zachowała swe moce powinna się pojawić w domu dopiero w Wigilię. Zawieszamy ją u powały i to pod nią należy łamać się opłatkiem i całować.

Ważne, by wiszące gałązki miały wiele owoców. Jemioły nie wolno wyrzucać aż do następnych świąt Bożego Narodzenia - aby szczęście nie opuściło domu, powinna pozostać w nim cały rok do kolejnej wigilii. A zanim pojawi się następna należy tę "starą" spalić.

Gdzie kupić jemiołę?

Gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia jemiołę kupić można z łatwością na większości targów, bazarów, punktów sprzedaży choinek, a także u ulicznych handlarzy. Sprzedawana jest w całości jako duży pęk albo w postaci oddzielonych gałązek związanych w bukiet. Ceny jemioły zależą przede wszystkim od jej wielkości.

Jemioła - tradycyjna dekoracja na Boże Narodzenie

Najczęściej jako świąteczną ozdobę wykorzystujemy ścięte gałązki jemioły z białymi owocami - taki pęk wieszamy nad świątecznym stołem lub w innym wyeksponowanym miejscu w domu. Warto jednak wykorzystać gałązki jemioły do bożonarodzeniowych stroików czy wieńców, wplatając je pomiędzy gałązki iglaków. Jemioła znakomicie nadaje się do roślinnych dekoracji, bowiem bardzo długo zachowuje trwałość.

Krótko przycięte gałązki jemioły można wstawić do niewielkich wazoników, którymi udekorujemy nasz świąteczny stół.

Znane jest przysłowie: „Kto nie ma jemioły, cały rok goły”

Dekoracje na święta Bożego Narodzenia

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE