Gwiazda Betlejemska do dekoracji na Boże Narodzenie

2010-12-08 1:00 Na podstawie materiałów prasowych Stars for Europe

Wilczomlecz piękny, zwany potocznie gwiazdą betlejemską lub poinsecją, pochodzi z Ameryki Środkowej i Meksyku. Gwiazda betlejemska zdobi nasze mieszkania w okresie Bożego Narodzenia.

Aztecka legenda głosi, że płonący kwiat (Cuetlaxochitl) jest zabarwiony krwią bogini, której serce pękło z miłości. Aztekowie cenili tę roślinę ze względu na jej praktyczne zalety: z jej liści robili czerwony pigment, którego używali do kosmetyków i tkanin, a mleczny sok wykorzystywali do zbijania wysokiej gorączki.

W półtropikalnym klimacie wilczomlecz piękny rośnie jako krzew i może dorastać nawet do 4 m wysokości. Roślina zauroczyła Joela Poinsetta – ambasadora Stanów Zjednoczonych w Meksyku, doktora i pasjonata botaniki, który na początku XIX wieku sprowadził ją do kraju. To na jego cześć otrzymała ona nazwę poinsecja.
Z kolei do Europy trafiła dzięki przyrodnikowi Alexandrowi von Humboldtowi, który przywiózł ją z podróży do Ameryki. W Berlinie została skatalogowana i otrzymała nazwę botaniczną Euphorbia pulcherrima (najpiękniejsza z euforbii).

Gwiazda – w bukiecie i jako roślina doniczkowa

Na początku XX w. w Ameryce niemiecki emigrant – Paul Ecke zajął się promocją gwiazdy betlejemskiej, rozpoczynając jej wspaniałą, światową karierę. Zafascynowany czerwono-zielonymi roślinami rosnącymi koło jego farmy w Kalifornii, Ecke spróbował swoich sił w uprawie poinsecji. Odniósł sukces promując świeżo ścięte gałązki poinsecji jako roślinę bożonarodzeniową. Jego syn, Paul junior, sprzedawał je podczas sezonu świątecznego w widocznych miejscach na Bulwarach: Zachodzącego Słońca i Hollywoodzkim w Los Angeles. Kariera poinsecji zatem zaczęła się w słynnej na całym świecie „Alei Sław”, w Hollywood.

Zachęcony sukcesem gwiazdy betlejemskiej w Hollywood, Ecke kontynuował jej uprawę i promował jako kwiat cięty w całym kraju. Z czasem produkcja polowa kwiatów ciętych została w dużej części zastąpiona produkcją roślin doniczkowych. Dzięki osiągnięciom hodowców niemieckich gwiazda betlejemska może obecnie przetrwać w ogrzewanych pomieszczeniach, czyli w warunkach, które początkowo były dla niej nie do przyjęcia.

Współczesna poinsecja

Ozdobne, barwne przykwiatki poinsecji sprawiają, że gwiazda betlejemska stała się jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych na świecie. W różnych rozmiarach i kolorach, jako element dekoracyjny bądź prezent, jest niezastąpiona w okresie Bożego Narodzenia.
Obecnie występuje w ponad 100 odmianach, o różnych kolorach, kształtach i rozmiarach.

Stany Zjednoczone upamiętniły dzień śmierci Poinsetta i od połowy XVIII wieku 12 grudnia obchodzony jest „Dzień Poinsecji”. Z tej okazji Amerykanie obdarowują się gwiazdami betlejemskimi. Ten miły zwyczaj zyskuje również popularność w Europie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
koniu-57
|

To prawda ze kwiatek piekny lecz taki nie nasz,nie słowianski.Może gdyby tak dołożyc do kompletu pęk kłosów i niasmiertelnikow.