Ubieranie choinki. Skąd wzięła się ta tradycja? ZDJĘCIA CHOINEK

2022-12-06 10:29

Ubieranie choinki to jedna z najpiękniejszych tradycji świątecznych. Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez choinki. Czy wiesz skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki? Zobacz piękne aranżacje, dzięki którym ubieranie choinki nie sprawi Ci problemu.

Święta
Autor: GettyImages Choinka w bieli ubrana nowocześnie, minimalistycznie. Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez choinki. Ubieranie choinki to jedna z najpiękniejszych tradycji świątecznych.

Ubieranie choinki - skąd wzięła się ta tradycja

W Polsce jest to jedna z najnowszych tradycji wigilijnych, bo pojawiła się u nas dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, a przywędrowała z Niemiec. Początkowo ubieranie choinki przyjęło się tylko w miastach. Na wsi długo dominowała ludowa ozdoba, tak zwana „podłaźniczka”. Była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej również wieszano dekoracje, które potem przeniesiono właśnie na choinkę.

Ubieranie choinki przyjęło się w domach katolickich, jednak nie od razu zostało zaaprobowane przez Kościół. Tradycja ta istniała już u pogan i miała charakter magicznego rytuału mającego zapewnić ludziom bezpieczeństwo, dostatek, zdrowie i szczęście. Dekoracje na choinkę były swego rodzaju talizmanem dla domu i chroniły go przed złymi duchami.

Przeczytaj też:

  Tradycyjnie ubiera się sosnę lub jodłę. Według ludowych wierzeń drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia, odradzania się, trwania i płodności. Według wierzeń kościelnych zieleń choinki świątecznej symbolizuje nadzieję. W drzewku bożonarodzeniowym kryje się zarówno świecka, jak i kościelna symbolika. Jego zielony kolor oznacza witalność i narodziny życia.

  GALERIA: pomysły na modną dekorację choinki

  Ubieranie choinki - jaka jest symbolika ozdób choinkowych

  Choinkowe ozdoby świąteczne nigdy nie były przypadkowe. Dawniej na drzewku świątecznym wieszano ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, także ozdoby z papieru, czy słomy. Zawsze na gałązkach choinki umieszczano zapalone świeczki i zimne ognie. Niektóre z tych dekoracji świątecznych wieszane są na drzewkach do dnia dzisiejszego. Każda z ozdób ma swoją własną symbolikę:

  • Jabłka: mają zapewnić zdrowie i urodę, według wierzeń kościelnych symbolizują rajską jabłoń.
  • Orzechy na choince: zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę.
  • Łańcuchy choinkowe: wzmacniają rodzinne więzi.
  • Światełka: to światło broniące przed ciemnościami i złem.
  • Gwiazda betlejemska: ma pomagać w powrotach do domu.
  • Dzwoneczki: oznaczają dobrą nowinę i radość.
   Ubieranie choinki - pomysły na modną choinkę
   Autor: Getty Images Choinka jest zdecydowanie najważniejszym symbolem Bożego Narodzenia. Ubieranie choinki to jedna z najpiękniejszych tradycji świątecznych
   Jak powstają bombki choinkowe i ozdoby świąteczne? Fabryka SZKŁO‑DEKOR w Piotrkowie Trybunalskim

   Ubieranie choinki - współczesne ozdoby i dekoracje choinkowe

   Współczesne dekoracje choinkowe nie są już tak symboliczne. Na ogół wieszamy na drzewku szklane bombki, kolorowe i błyszczące łańcuchy, elektryczne światełka, chociaż pojawiają się również te tradycyjne elementy – gwiazda betlejemska, łańcuchy, orzechy, suszone pomarańcze czy cukierki. Elektryczne światełka zastąpiły świeczki.

   Przeczytaj też:

   Ozdoby świąteczne z papieru. Jak je zrobić samemu?

   Większe znaczenie w choinkowych dekoracjach ma obecnie kolorystyka. Każdy ze świętami kojarzy konkretne barwy – czerwień, zieleń, biel, czy złoto i srebro. Współczesne tradycyjne dekoracje do ubierania choinki są właśnie w takiej kolorystyce, chociaż coraz częściej gama kolorów się rozszerza, na przykład o fiolet, brąz, niebieski. Większe znaczenie ma moda, niż symbolika – jednak sam fakt ubierania choinki jest wciąż jednym z najważniejszych elementów Bożego Narodzenia.

   Dekoracje świąteczne
   Autor: Igor Dziedzicki Świąteczne ozdoby w tym salonie dopasowane są do barw wnętrza. Oprócz szlachetnych odcieni granatu i zieleni znajdziemy wśród nich kapkę złota i odrobinę matowej czerni.

   Pomysły na świąteczne ozdoby i dekoracje domu

   Pozostałe podkategorie