Ozdoby świąteczne z papieru. Jak je zrobić samemu?

2019-11-29 14:31
Ozdoby świąteczne z papieru
Autor: gettyimages Samodzielnie wykonane ozdoby bożonarodzeniowe na choinkę cieszą najbardziej

Ozdoby świąteczne z papieru mają swój urok i są proste do wykonania. Magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia jest inspiracją i kopalnią pomysłów na wykonanie różnych dekoracji. Okres przed Gwiazdką warto więc spędzić kreatywnie z dziećmi, bo nic nie cieszy jak samodzielnie zrobione świąteczne ozdoby.

Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia nie żałujmy ozdób, światełek i świec. Będzie bardziej magicznie i uroczyście. Najszybciej stworzymy nastrój kupując gotowe dekoracje. Wystarczy je ładnie wyeksponować w mieszkaniu, dodać oświetlenie i magiczny nastrój gotowy. Aby jednak dom zyskał niepowtarzalny urok, warto kilka dekoracji zrobić samodzielnie.

Modne są ozdoby świąteczne z papieru, takie jak rozety, zawieszki w kształcie choinki lub aniołka, czy dobrze znane każdemu łańcuchy. Nie są kosztowne, choć ich stworzenie bywa czasochłonne. Czy musimy mieć zdolności manualne? Na pewno trochę by się przydało, ale w dobie Internetu i mnóstwa tutoriali nic nie powinno być nam straszne! Widok własnoręcznie ozdobionej choinki lub wnętrza sprawi wiele radości. 

GALERIA: pomysły na ozdoby świąteczne z papieru

Zawieszka choinkowa DIY - tutorial

Łańcuchy świąteczne i girlandy z papieru

Łańcuch z papieru na choinkę albo jako girlanda świąteczna sprawdzą się wyśmienicie. Ich wykonanie nie jest trudne, a sprawia wiele radości.

 • Wybieramy odpowiedni papier – im więcej koloru, tym lepiej, również może być o różnych fakturach
 • Tniemy papier na paski. Oczywiście najlepsze są wąskie i długie, ale jeśli taką girlandę na choinkę robimy z mniejszymi dziećmi, to łatwiej będzie pociąć paski o szerokości mniej więcej 1,5 x 2,5 cm
 • Segregujemy wycięte paski (np. w pudełkach) według koloru
 • Nakładamy klej na brzeg paska i przyklejamy na drugi koniec – w ten sposób tworzy się pierścień
 • W pierścień wkładamy kolejny pasek i zaklejamy. I tak do skończenia wyciętych pasków. Zanim założymy łańcuch na choinkę musimy poczekać, by wyschnął nam klej.
Ozdoby z papieru
Autor: GettyImages Do przygotowania ozdób świątecznych można wykorzystać przedmioty codziennego użytku. Z rolek po papierze toaletowym można wyczarować piękne dekoracje

Ozdoby świąteczne: gwiazda z papieru krok po kroku 

Gwiazdy z papieru możemy zrobić na choinkę jako bombkę albo ozdobę świąteczną do powieszenia na ścianę czy okno.

Gwiazda modułowa z papieru wykonana jest ze złożonych razem 8 kwadratowych karteczek. Zrobienie jej jest proste, ale wymaga trochę czasu i cierpliwości. Możemy zrobić ją z jednokolorowego papieru, nawet z gazety czy papieru bardziej ozdobnego. Wszystko zależy od naszej inwencji.

 • Składamy karteczkę po przekątnej na pół
 • Potem składamy do środka prawy górny bok oraz lewy górny bok. Krawędzie tych boków powinny się ze sobą spotkać w środku
 • Następnie składamy do środka prawy dolny bok oraz lewy dolny bok. Krawędzie tych boków powinny się ze sobą spotkać w środku
 • Składamy górną część po skosie na prawo. Lewa krawędź powinna się stykać z górną krawędzią lewego dolnego trójkąta. Rozkładamy, a następnie składamy w taki sam sposób górną część na lewą stronę i rozkładamy
 • Odwracamy karteczkę na druga stronę. Z tyłu pojawią się linie utworzone przez zagięcia robione w wymienionym wyżej kroku. Zaginamy dolną cześć po skosie do góry wzdłuż zaznaczonej linii.
 • Następnie składamy na pół tylni trójkąt, a trójkącik z wierzchu chwytamy delikatnie palcami u nasady i przyciskamy (wtedy lewe dolne zagięcie zostanie rozprostowane)
 • I w takim sam sposób składamy kolejne siedem kartek
 • Potem składamy wszystkie osiem modułów razem. Trudno będzie przyłączyć ostatni moduł. Luzujemy więc delikatnie wszystkie moduły, wkładamy ostatni i zaciskamy. Mamy gotową gwiazdę!
Ozdoby z papieru
Autor: GettyImages Okazała dekoracja świąteczna w formie papierowej gwiazdy wspaniale udekoruje dom na Święta Bożego Narodzenia. Dokładną instrukcję jej wykonania znajdziesz na powyższym zdjęciu

Choinka z papieru zrób to sam

Do wykonania choinki z papieru metodą orgiami potrzebujemy kartki papieru i nożyczek. Kolor i faktura jest dowolna – wszystko wedle uznania. Po przekątnej rysujemy przerywaną linię białą, a na środku siedem przerywanych i krzyżujących się linii – w formie śniegowej gwiazdki –oznaczonych innym kolorem. Składamy kartkę na pół po przekątnej, tak , żeby powstał trójkąt. Składamy jeszcze raz na pół wzdłuż wysokości, a potem znowu na pół. Rozprostowujemy kartkę.

Choinka z papieru
Autor: Gettyimages Choinka z papieru to łatwa do samodzielnego wykonania świąteczna ozdoba

Następnie składamy kartkę na pół poprzez zagięcie połówki w dół – tylko w ten sposób, by powstał prostokąt. Zaginamy górne rogi do środka, otwieramy – tworzą się zakładki. Spłaszczamy zakładki (gładzimy) tak, by można było uformować trójkąty. Rozprostowujemy kartkę – białe linie pokażą nam co już jest zrobione.

Potem zaznaczamy numery 1do 6 po jednej stronie kartki, a 7 do 12 po drugiej. Połówkę 1-6 opisujemy jako A, a 7-12 jako B. Odwracamy według wskazówek zegara i składamy na pół. Powtarzamy kroki, które wskazują nam białe linie. Dzięki tej czynności powstaną zagięcia, które wskazują linie czerwone.

Odwracamy kartkę, znajdujemy części A i B. Linię między 1 a 2 należy zagiąć do środka i położyć pod część A. Tak samo postępujemy z liniami pomiędzy 3 a 4 i 5 a 6. Powstaną w ten sposób trzy klapki. W ten sam sposób robimy z częścią B.

Przecinamy przerywane linie na klapkach (przyda się do tego lupa). Rozkładamy wszystkie zakładki i choinka gotowa! Można jeszcze np. delikatnie naciąć zewnętrzne krawędzie albo nakleić elementy dekoracyjne (kropki, gwiazdki, itp.).

Zobacz więcej pomysłów na świąteczne dekoracje

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie