Ozdoby świąteczne z papieru. Jak je zrobić samemu?

2019-11-29 14:31 Julia Wiśniewska
Ozdoby świąteczne z papieru
Autor: gettyimages Samodzielnie wykonane ozdoby bożonarodzeniowe na choinkę cieszą najbardziej

Magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia jest inspiracją i kopalnią pomysłów na wykonanie różnych dekoracji. Okres przed Gwiazdką warto spędzić kreatywnie również z dziećmi, bo nic nie cieszy jak samodzielnie zrobione ozdoby – szczególnie te z papieru!

Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia nie żałujmy ozdób, światełek i świec. Będzie bardziej magicznie i uroczyście. Najszybciej stworzymy nastrój kupując gotowe dekoracje. Wystarczy je ładnie wyeksponować w mieszkaniu, dodać oświetlenie i magiczny nastrój gotowy. Aby jednak dom zyskał niepowtarzalny urok, warto kilka dekoracji zrobić samodzielnie. Modne są ozdoby z papieru, takie jak rozety, zawieszki w kształcie choinki lub aniołka, czy dobrze znane każdemu łańcuchy. Ozdoby świąteczne z papieru nie są kosztowne, choć ich stworzenie bywa czasochłonne. Czy musimy mieć zdolności manualne? Na pewno trochę by się przydało, ale w dobie Internetu i mnóstwa tutoriali nic nie powinno być nam straszne! Widok własnoręcznie ozdobionej choinki lub wnętrza sprawi wiele radości. Można wykorzystać też torebki papierowe na upominki i zrobić z nich dekoracje. Coś powinno je łączyć – kolor lub wzór. Powieś je na balustradzie schodów albo przypnij klipsami do sznurka, by utworzyły torebkową girlandę świąteczną.

Łańcuchy z papieru

Łańcuch z papieru na choinkę albo jako girlanda świąteczna sprawdzą się wyśmienicie. Ich wykonanie nie jest trudne, a sprawia wiele radości.

 • Wybieramy odpowiedni papier – im więcej koloru, tym lepiej, również może być o różnych fakturach
 • Tniemy papier na paski. Oczywiście najlepsze są wąskie i długie, ale jeśli taką girlandę na choinkę robimy z mniejszymi dziećmi, to łatwiej będzie pociąć paski o szerokości mniej więcej 1,5x2,5 cm
 • Segregujemy wycięte paski (np. w pudełkach) według koloru
 • Nakładamy klej na brzeg paska i przyklejamy na drugi koniec – w ten sposób tworzy się pierścień
 • W pierścień wkładamy kolejny pasek i zaklejamy. I tak do skończenia wyciętych pasków. Zanim założymy łańcuch na choinkę musimy poczekać, by wyschnął nam klej.

Ciekawym rozwiązaniem na dekorację świąteczną może być girlanda lampek wykonanych z papieru jako kalendarz adwentowy.

Ozdoby świąteczne: gwiazda z papieru

Gwiazdy z papieru możemy zrobić na choinkę jako bombkę albo ozdobę np. na ścianę czy okno.

Gwiazda modułowa z papieru wykonana jest ze złożonych razem 8 kwadratowych karteczek. Zrobienie jej jest proste, ale wymaga trochę czasu i cierpliwości. Możemy zrobić ją z jednokolorowego papieru, nawet z gazety czy papieru bardziej ozdobnego. Wszystko zależy od naszej inwencji.

 • Składamy karteczkę po przekątnej na pół
 • Potem składamy do środka prawy górny bok oraz lewy górny bok. Krawędzie tych boków powinny się ze sobą spotkać w środku
 • Następnie składamy do środka prawy dolny bok oraz lewy dolny bok. Krawędzie tych boków powinny się ze sobą spotkać w środku
 • Składamy górną część po skosie na prawo. Lewa krawędź powinna się stykać z górną krawędzią lewego dolnego trójkąta. Rozkładamy, a następnie składamy w taki sam sposób górną część na lewą stronę i rozkładamy
 • Odwracamy karteczkę na druga stronę. Z tyłu pojawią się linie utworzone przez zagięcia robione w wymienionym wyżej kroku. Zaginamy dolną cześć po skosie do góry wzdłuż zaznaczonej linii.
 • Następnie składamy na pół tylni trójkąt, a trójkącik z wierzchu chwytamy delikatnie palcami u nasady i przyciskamy (wtedy lewe dolne zagięcie zostanie rozprostowane)
 • I w takim sam sposób składamy kolejne siedem kartek
 • Potem składamy wszystkie osiem modułów razem. Trudno będzie przyłączyć ostatni moduł. Luzujemy więc delikatnie wszystkie moduły, wkładamy ostatni i zaciskamy. Mamy gotową gwiazdę!

Choinka z papieru

Do wykonania choinki z papieru metodą orgiami potrzebujemy kartki papieru i nożyczek. Kolor i faktura jest dowolna – wszystko wedle uznania. Po przekątnej rysujemy przerywaną linię białą, a na środku siedem przerywanych i krzyżujących się linii – w formie śniegowej gwiazdki –oznaczonych innym kolorem. Składamy kartkę na pół po przekątnej, tak , żeby powstał trójkąt. Składamy jeszcze raz na pół wzdłuż wysokości, a potem znowu na pół. Rozprostowujemy kartkę.

Następnie składamy kartkę na pół poprzez zagięcie połówki w dół – tylko w ten sposób, by powstał prostokąt. Zaginamy górne rogi do środka, otwieramy – tworzą się zakładki. Spłaszczamy zakładki (gładzimy) tak, by można było uformować trójkąty. Rozprostowujemy kartkę – białe linie pokażą nam co już jest zrobione.

Potem zaznaczamy numery 1do 6 po jednej stronie kartki, a 7 do 12 po drugiej. Połówkę 1-6 opisujemy jako A, a 7-12 jako B. Odwracamy według wskazówek zegara i składamy na pół. Powtarzamy kroki, które wskazują nam białe linie. Dzięki tej czynności powstaną zagięcia, które wskazują linie czerwone.

Odwracamy kartkę, znajdujemy części A i B. Linię między 1 a 2 należy zagiąć do środka i położyć pod część A. Tak samo postępujemy z liniami pomiędzy 3 a 4 i 5 a 6. Powstaną w ten sposób trzy klapki. W ten sam sposób robimy z częścią B.

Przecinamy przerywane linie na klapkach (przyda się do tego lupa). Rozkładamy wszystkie zakładki i choinka gotowa! Można jeszcze np. delikatnie naciąć zewnętrzne krawędzie albo nakleić elementy dekoracyjne (kropki, gwiazdki, itp.).

Wideo: jak zrobić gwiazdę z serwetek papierowych

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE